Z 5. kapitoly knihy
Mežugorje a rodina od dr. Marka Miravalle,
o které jsme psali v článku
"Jak žít v rodině medžugorská poselství ?" - (klikněte na nadpis)
Jakým způsobem je také možné se postit?
Modifikované způsoby půstu
Odložme nyní nejlepší půst bokem, a řekněme si, jaké jsou ve středu a v pátek možné jiné druhy postu. Dobrou obdobou postu je přidat ke chlebu a vodě nějaké ovoce. Týká se to zvláště těch, kteří trpí na hypoglykémii (nízká hladina cukru v krvi) Zatím co voda udržuje hladinu tekutin a hrubozrnný chléb udržuje hladinu živin, ovoce, které je zdrojem fruktózy, přivádí cukr do mozku. Tak může být ovoce nebo ovocná šťáva velmi prospěšné.
Další možností je přidat v průběhu dne nějaký druh postního jídla jako např. zeleninovou polévku, čočkovou polévku nebo nějaký druh bezmasé polévky, která může půst doplnit.
Další alternativou je jíst v postní dny jenom jednou denně. To bylo také zvykem v ranné Církvi. Sv. Tomáš Akvinský rozebíral tento druh postu. Domníval se, že nejvhodnější dobou požití postního jídla jsou tři hodiny odpoledne, jako projev úcty vůči utrpení našeho Pána až do hodiny, kdy se jeho utrpení završilo. Zredukování požívání jídla na jednou denně ve středu a pátek je tedy dalším způsobem postu.
Další možností je půst o chlebu a vodě až do třetí hodiny odpoledne, během zbytku dne, když už jsme unavení z každodenních povinností, můžeme v postu pokračovat zdržováním se masa a sladkostí. Tento druh částečného postu nám umožňuje jistou zkušenost půstu o chlebu a vodě, ale když nás vysílí naše povinnosti, (jak říká žalmista: „večerní květina, která vadne a bledne“), najíme se.
Dalším dobrým příkladem postu, který nám přikazuje Církev, je
půst na Popeleční středu a Velký pátek. Tento příkaz ustanovuje bezmasý půst, přičemž jednou za den je možné najíst se do sytosti a dvakrát méně, ne do sytosti. Tento vyrovnaný přístup k obdobám postu umožňuje skutečnou oběť, ale takovou, která nám neubere na našich schopnostech plnit si povinnosti našeho životního stavu.
V počátečních fázích postu je možné naběhnout do postní praxe různými způsoby – můžeme si např. odpustit jedno jídlo během dne, snížit objem konzumovaného pokrmu u všech našich jídlech. Nebo se můžeme v těchto dnech zřeknout masa a sladkostí a tak získáme dobrý návyk postu. Můžeme také praktikovat všeobecnější půst jako např.
odřeknutí si cigaret, alkoholu, nějakého konkrétního druhu zábavy, ale například i pomlouvání, zbytečných řečí nebo mluvení o nedostatcích druhých lidí.
Z poselství je jasné, že když je to možné, mělo by jít o určité odepření si jídla a nápojů. To je podstata skutečného půstu. Když není možný tělesný půst, jak se např. zmínila Marija v souvislosti s nemocnými,
vždy existuje něco, co si můžeme odřeknout.
Vzpomínám si na přednášku o Medžugorje, kterou jsem měl v roce 1985 v San Franciscu. Jistá žene, které už táhlo na devadesátku, chtěla vyjít na pódium. Byla postižená a nemohla vystoupit nahoru po schodech. Tak jsem sešel z pódia a zeptal se jí: „Madam, máte nějakou otázku nebo vám mohu nějak pomoci?“ A ona řekla“ „Chtěla jsem se vás jenom zeptat, co si myslíte, jestli je v pořádku, když se budu postit o chlebu a mléku místo o chlebu a vodě?“ Byla to ubohá stará žena, která jen těžko vyšla na pódium, přesně v duchu oběti chudé vdovy se ptala, jestli může zaměnit vodu za mléko. Jaká to pokora a velkodušnost!
Jakou formu postu mohu dělat já osobně?
V jednom poselství nám Panna Maria řekla: „Všichni víte, co můžete dělat.“
V podstatě nám říká, že to závisí na naší schopnosti modlit se a být velkodušný. Všichni víme, co můžeme dělat. Také víme, co dělat nemůžeme. Někdy se to však mění s různými okolnostmi našeho života. Ale
všichni se můžeme do jisté míry postit. V případě pochybností bychom se měli rozhodnout pro velkodušnost. Vždy se dokážeme přizpůsobit, když se snažíme být hodně velkodušní.
Důležitý je duch a důslednost postu, ale také skutečná fyzická oběť. Otec Laurentin v prozíravé poznámce o postu říká o správném vztahu mezi duchem postu a jeho základem v tělesném sebezapření:
Důležitý je duch postu, ale člověk by neměl říkat, že zážitky jsou spojené s tělem. Navazují na rytmus těla, ale jsou
duše.(Učení se z Medžugorje, str.78).
Tedy, i když je pravdou, že důležitý je duch postu, v tělesném odepření si je něco ústředního, k čemu jsme pozvaní, s výjimkou nemocných a specifických případů.
@@@
@-@-@
Přeloženo ze slovenštiny, z knihy:
Mark Miravalle, Medžugorie a rodina, Pomoc rodinám žiť posolstvá, str. 128 - 130
Vydalo Mariánske centrum Medžugorje, Bratislava
http://www.marianskecentrum.sk/
Na této adrese je také možno si knihu objednat.
Další části této kapitoly:
Půst a rodina 1 - úvod kapitoly
Půst a rodina 2 - Všeobecné medžugorské pozvání k půstu
Půst a rodina 3 - Podstata a ovoce postu
Půst a rodina 4 - Plody půstu ve třech kategoriích 1
Půst a rodina 5 - Plody půstu ve třech kategoriích 2
Půst a rodina 6 - Plody půstu ve třech kategoriích 3
Půst a rodina 7 - Osobní půst
Půst a rodina 8 - „Nejlepší půst“
Půst a rodina 10 - Půst v rodině
Půst a rodina 11- Praktické rady pro půst v rodině 1
Půst a rodina 12- Praktické rady pro půst v rodině 2