"VATIKÁNSKA SEDMA"
www.postoy.sk
Autor: Marián Sekerák
Ve čtvrtek 14. února si Katolická církev připomněla svátek sv. Cyrila a Metoděje, spolupatronů Evropy. Při této příležitosti může být užitečné všimnout si, jak významnou pozornost věnovalo soluňským bratřím vícero papežů.
Obvykle se za pontifika, kterému byli slovanští zvěstovatelé víry nejbližší, označuje
blahoslavený Jan Pavel II. Vzhledem k jeho polskému původu je zcela přirozené, že sv. Cyrilovi a Metodějovi věnoval v r.. 1985 nejen zvláštní (v pořadí svou čtvrtou) encykliku
Slavorum apostoli (Apoštolové Slovanů), jejíž poselství je dodnes velmi
aktuální (viz článek: C+M vzory nové evangelizace), ale v závěru roku 1980 i apoštolský list
Egregiae virtutis viri (Muži vynikajících ctností), kterým je prohlásil za spolupatrony Evropy, přičemž tento jejich svátek se začal slavit každoročně 14. února, v den výročí Cyrilova "narození se pro nebe".
Sérii významných papežských dokumentů týkajících se sv. Cyrila a Metoděje začíná
encyklika Lva XIII. Grande munus (Velká úloha) z r.. 1880.
V ní hned v úvodu přirovnává důležitost jejich mise k apoštolátu prvního papeže, sv. Petra a připomíná i další významné postavy církve, které šířily evangelium: Augustina, který evangelizoval Brity, Patrika, hlásající křesťanství v Irsku, Bonifáce, evangelizátora Němců a Willebrorda, který pokřesťanštil Vlámy, Holanďany a Belgičany. Podobnou roli hráli podle papeže i Cyril s Metodějemem, prostřednictvím jejich přítomnosti a práce slovanské národy
"uviděly světlo evangelia a byly vyvedeni z barbarského způsobu života k humánní a civilizované kultuře".
V následujících částech encykliky (kapitoly 3-14) se Lev XIII. věnuje popisu života obou světců. V jejím závěru nakonec stanoví, aby byl jejich svátek - 5. červenec (původně, až do nařízení Pia IX., 9. březen) - slavený nejen u slovanských národů, ale rozšířil se na celou církev.
Církvi je připomněl v r.. 1927 i
papež Pius XI. v dopise
Quod Sanctum Cyrillum, v němž mimo jiné oba bratry nazývá "syny Východu, kteří jsou svou vlastí Byzantinci, rodem Řekové, posláním Římané a svými apoštolskými plody Slované". Dopis adresoval arcibiskupům a biskupům tehdejšího Království Srbů, Chorvatů a Slovinců a Československé republiky.
@@@--------------------------@-----------------------@@@
"...Synové Východu, kteří jsou svou vlastí Byzantinci, rodem Řekové, posláním Římané a svými apoštolskými plody Slované."
Pius XI. (R. 1927)
@@@--------------------------@-----------------------@@@
Výročí 1100. příjezdu Konstantina a Metoděje na Velkou Moravu si apoštolským listem
Magnifica eventus (Velká událost)
připomněl v r.. 1963, tedy během trvání II. vatikánského koncilu,
papež Jan XXIII.. Bohužel, tento dokument, podobně jako předchozí zmíněný dopis Pia XI., je přístupný pouze v latinském originálu a jeho přesný obsah zůstává dostupný jen "zasvěceným". U příležitosti Roku sv. Cyrila a Metoděje, 1150. výročí jejich příchodu na území dnešního Slovenska a Moravy a Roku víry, může být jejich zpřístupnění v našem jazyce nejen výzvou, ale snad i závazkem.
Problémy při srozumitelnosti nevznikají při dalším dokumentu, kterým je apoštolský list
Antiquae nobilitatis (Starobylé vznešené [skutky]), který 2. února 1969, u příležitosti 1100. výročí smrti sv. Cyrila, podepsal
Pavel VI.. Z mírně archaického slovenského překladu se dozvídáme, že základní struktura dopisu zčásti kopíruje výše zmíněnou encykliku Lva XIII., zejména pokud jde o víceméně obligátní životopis světců. Aktualizační moment je vyjádřen několika, značně poetickými, téměř až biblickými pasážemi:
"tyčí se jako sloupy nenarušené a zdravé víry, zářivé vzory ctností, dva olivové stromy, dvě světla, dva olivové výhonky, což stojí před Vládcem země a silně se přimlouvají za svaté město, kterým je církev a za vaše národy, aby zůstaly věrné křesťanské kultuře předků, jejíž oni byli tvůrci, aby vaše národy uměly spojit staré s novým, a tak směřovat k vytčeným cílům pravého pokroku, po jisté cestě, kterou oni chrání a osvěcují. "
Podobně jako Lvova encyklika, i dopis Pavla VI. apeluje na kulturní aspekt mise. V jeho závěru vyjadřuje radost z toho, že podobně jako sv. Cyrila a jeho žáci, i slovenský a český národ nadále projevují oddanost Apoštolskému stolci a Nejvyššímu veleknězi.
"Buďte si jisti, a chceme vám to otevřeně prohlásit, že my s celou otcovskou laskavostí opětujeme lásku synů, sdílejíce bez přestání vaše radosti a vaše strasti. Buďte přesvědčeni, že Apoštolský stolec, v mezích možností, chce a pokouší se, aby vám co nejúčinnějším způsobem pomohl ve vašich potřebách. "
Mezi nejnovější papežské vyjádření ke sv. Cyrilovi a Metodějovi patří
katecheze
z generální audience Benedikta XVI. v červnu 2009. I on, po předchozím popisu jejich života a díla, upozornil na důležitost kulturní dimenze evangelizace. Oba totiž
"představují klasický příklad toho, co je dnes označováno výrazem" inkulturace ". Každý lid musí vpustit do své kultury zjevené poselství a vyjádřit jeho spásonosnou pravdu jazykem, který je mu vlastní ". I v tomto smyslu bratři "předběhli" dějinný vývoj, když to, co definitivně uznal Druhý vatikánský koncil v 60. letech minulého století, dokázali svou horlivostí při šíření evangelia prosadit u papeže již v 9. století.
Marián Sekerák
(Podtržené a zvýrazněné názvy jsou zároveň odkazy na příslušné dokumenty - klikněte)
Převzato z
www.postoy.sk,
článek, vydaný 17. 2. 2013, naleznete
zde.
(Na Fatym.com vydáno 3. 3. 2013; 4. 7. 2019 - 13730 přečtení)