Londýn, 16. leden 2013 (LifeSiteNews.com) - Evropský soud pro lidská práva v případě skupiny britských křesťanů rozhodl, že nemají právo jednat na základě své víry.
Proces inicioval Křesťanský institut Spojeného království Velké Británie a Severního Irska (dále také jako "Spojené království") jménem dvou zaměstnanců, kteří byli v práci potrestáni za nošení kříže a dvou dalších, kteří se z důvodu svědomí odmítli účastnit nebo schvalovat homosexuální partnerství.
Ve třech ze čtyř podání
soud rozhodl, že přísné sankce a propuštění ze zaměstnání nebyly porušením článku 9 (svobody náboženství) Evropské úmluvy o lidských právech. Jedině v případě zaměstnankyně společnosti British Airways, kterou vyhodili za nošení malého křížku v práci, bylo Spojené království uznáno vinným za porušení jejích náboženské svobody. Jelikož členem jiných náboženství bylo umožněno ze strany British Airways nosit náboženské předměty podle přání, křesťanské symboly musí být stejně povoleny.
Soud všechny tři případy spojil do jednoho řízení a rozhodl, že
křesťané sice mohou v práci nosit náboženské symboly, nemohou však odmítat vykonávat obřady homosexuálních civilních partnerství nebo být poradcem homosexuálních párů, kteří jsou jakoby v legitimním manželství.
Podle soudního rozhodnutí nebylo "nepřiměřené" zamítnout podání tří dalších zaměstnanců, protože sankce byly úměrné prosazení "rovnostných a rozmanitostných pravidel" zaměstnavatele.
Sophia Kubyová z nevládní organizace European Dignity Watch označila rozhodnutí jako "
posedlost politickou korektností na úkor náboženské svobody". Tato pravidla "rovnosti a rozmanitosti", vedle prohlášeních o zajišťování svobod, mají opačný efekt, prohlásila.
Je "zjevným paradoxem", že
tím "se spouští vlna diskriminace křesťanů," prohlásila. Rozhodnutí "označilo nový stupeň v diskriminaci křesťanů, kteří jednají podle svého svědomí nebo nosí nekontroverzní symboly své víry".
Dva ze soudců nesouhlasili a vydali menšinové rozhodnutí: "Stát je povinen respektovat svobodu svědomí jednotlivce."
Dále uvedli: "Namísto praktikování tolerance ve smyslu, důstojnosti pro všechny, kterou propagovala, londýnská městská část Borough of Islington sledovala věroučnou linii, cestu posedlé politické správnosti. Skutečně se snažili přinutit žadatelky jednat proti svému svědomí v čelení mimořádnému trestu propuštění z práce ... v demokratické společnosti to nemůže být považováno za nezbytné. "
Kubyová také poznamenala, že rozhodnutí je zvláště znepokojující, protože v jednom případě byl stěžovatel vyhozen ze zaměstnání jen kvůli tomu, že o svých starostech řekl svým zaměstnavatelům.
Gary McFarlane byl poradcem pro vztahy v Relate, společnosti poskytující terapeutické služby. V roce 2008 vyjádřil své pochybnosti ohledně požadavku, aby poskytoval párům stejného pohlaví psycho-sexuální terapii. I když nikdy nežádal, aby byl od této povinnosti osvobozen, propustili ho pro údajné hrubé porušení pracovních povinností.
Další Stěžovatelka byla
Lillian Ladeleová, křesťanka a bývalá matrikářka, kterou přinutili odejít z práce v Místní řadě v Londýně. Její stížnost odmítlo pět ze soudců, dva však byli toho názoru, že kvůli jejímu křesťanskému přesvědčení o manželství byla diskriminována.
Ladeleová pracovala šestnáct let jako matrikářka v Místní řadě Islington v Londýně. V roce 2004, kdy labouristická vláda schválila zákony,
kterými zlegalizovala homosexuální civilní svazky, se dohodla se spolupracovníky, že za ni vezmou případy, u kterých cítila, že nemůže oddávat. Místní rada se však odmítla přizpůsobit její víře a přijít s nějakým řešením. Nakonec ji postavili tváří v tvář vůči přímému požadavku - aby sama vykonala oddací obřad homosexuálního civilního svazku, čin, který je v rozporu s jejím náboženským přesvědčením a svědomím. Tehdy se rozhodla obrátit na Soudní tribunál rozhodující případy týkající se zaměstnání.
Tribunál jí dal za pravdu v tom, že Rada vytvořila nepřijatelné nepřátelské pracovní prostředí výhradně kvůli Ladeleové "ortodoxní křesťanské víře" a uznal, že byla vystavena diskriminaci. Zaměstnavatel se odmítl zabývat jejím povýšením, vyhrožoval a také potrestal propuštěním z práce a obvinil ji z hrubého porušení pracovní kázně. V řízení se také zjistilo, že ji neodškodnili za obvinění z "homofobie", podle toho ji i označili a zacházeli s ní.
Mluvčí Křesťanského institutu Mike Judge, který podporoval Ladeleovou v řízení, prohlásil: "
Tento případ dokazuje, že křesťané s tradičním přesvědčením o manželství riskují, že budou ignorovaní."
"V případě, že vláda prosadí své plány na předefinování manželství, se stovky tisíc lidí mohou ocitnout bez práce, pokud nebudou schvalovat homosexuální sňatky."
Dále dodal, že Ladeleová má ještě možnost jít s případem dál, odvolat se na Velkou komoru Evropského soudu pro lidská práva. Zatím však nemá zprávy o tom, jak se rozhodla.
Zdroj:
www.lifesitenews.com/news, 16. 1. 2013.
Převzato z
www.lifenews.sk,
článek, vydaný 3. 2. 2013, naleznete
zde.