V sobotu 23. 11. 2022 přibližně od 10:00 plánujeme údržbu serverů FATYMu a A.M.I.M.S. (včetně TV-MIS.cz) tak, aby do nedělního rána bylo vše hotovo. Servery bude třeba vypnout, restartovat... Prosíme, nevkládejte a needitujte v tuto dobu žádný obsah. Děkujeme za pochopení.
Stvoření čkověka v matčině lůně - úchvatné video!
Sám život a vývoj člověka je velice dramatický a proměnlivý, tak jako sama příroda. Pojďme se povídat, jak probíhá vývoj zárodku od početí až do 5. týdne těhotenství tj. potvrzení pozitivního testu těhotenství...Musím uznat, že jedině Bůh může toto všechno tak důmyslně vymyslet...
nic není samo sebou, nic a nikdo z nás není náhoda, ale skutečnost plánovaná Bohem již od nepaměti. Každý z nás jsme byli v Boží mysli ještě před narozením. Jsme nahraditelní, ale nezastupitelní! Jsme jedineční.
Z celých 200 až 500 milionů ostatních spermií to byla právě ta "vaše", která uspěla a oplodnila vajíčko! Překonala přitom délku cesty asi 17 centimetrů, což by v přepočtu velikosti na člověka odpovídalo stovce olympijských bazénů. Pojďte se vydat na cestu s kamerou, která tento dramatický masový maraton sleduje vteřinu po vteřině.
Stvoření člověka v maminčině lůně
1. týden těhotenství: Těhotenství se počítá od prvního dne poslední ženiny menstruace, tedy už v době, kdy ještě miminko nečeká. Je to poslední možná chvíle začít se správnou životosprávou: nekouřit a nepít alkohol, jíst zdravě a pravidelně, spíše méně, ale častěji. Ryba, mlok i zajíc: Tak se vyvíjí lidský plod!
2. týden těhotenství: Početí začíná ovulací 13. - 14. den. Ve vaječníku dozrál Graafův folikul, praská a jeho tekutina i s vajíčkem vytéká do vejcovodu. Vajíčko má 24 hodin na to, aby mohlo být oplodněno, poté umírá a spouští se menstruace. Je-li vajíčko oplodněno, začně růst produkce hormonu progesteronu. Děložní sliznice se ztlušťuje. K oplodnění vajíčka spermií dochází ve vejcovodu, odkud se oplodněná buňka (zygota) přesouvá do dělohy. Už cestou se začíná dělit (rýhovat). Zygota obsahuje 46 chromozomů genetické informace, stejným dílem od každého z rodičů. Pod zevní vrstvou buněk se hromadí tekutina a vzniká tak dutá blastocysta. Ta se okolo 6. dne po oplodnění uhnízdí ve sliznici dutiny děložní. Z vnitřní vrstvy jejích buněk vznikne tzv. zárodečný terčík, základ budoucího embrya. Blastocystu už tvoří stovky buněk.
Od buňky k zárodku
3. týden těhotenství: Pevné uhnízdění blastocysty v děloze trvá asi 13 dní. V embryu se začínají tvořit základy orgánů. První z nich je nervová soustava, následuje srdce.
4. týden těhotenství: Zárodku jsou dva týdny a už je viditelný pouhým okem, měří okolo 0,5 mm. Výživu čerpá z děložní sliznice prostřednictvím krevního oběhu matky. Blastocysta se rozdělila na dvě buněčné vrstvy: zevní ektoderm a vnitřní entoderm. Z vnější části přisáté k děloze se vyvíjí placenta, pupečník a ochranné blány. Z vnitřní části vzniká samotné miminko. V této fázi se nazývá embryoblast a postupně se jeho buňky rozdělí na tři zárodečné vrstvy, ze kterých vzejdou různé orgány. Blastocysta začíná uvolňovat do krve matky hormon HCG (lidský choridový gonadotropin), který umí vystopovat těhotenský test. Zatím je ho však ještě málo.
5. týden těhotenství: Zárodku jsou tři týdny a měří asi 1,25 mm. Kulovitý shluk buněk se protáhne, na jedné straně je patrná hlavička se základy očí a uší, na druhé ocas. Vznikají srdeční stěny, vyvíjí se trávicí soustava a ledviny, svalovina a kostra. Miminku začíná tlouct srdíčko. Nastala ta správná doba k návštěvě gynekologa, který definitivně potvrdí těhotenství.
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak. Používáme phpRS - redakční systém zdarma.