Istanbul, Turecko, (LifeSiteNews.com) -
Od narození prvního "miminka ze zkumavky" na světě, Louise Brownové, uplynulo 34 let. Zatímco někteří lékaři oslavují odhadovaných 5 milionů žijících lidí zplozených prostřednictvím technologií asistované reprodukce (ART, včetně IVF a ICSC), prominentní kritik tuto technologii odsuzuje pro neetické zacházení s lidským životem. Také tvrdí, že jde jen o imaginární řešení pro ženy trpící neplodností.
Dr. Thomas W. Hilgers ve svém prohlášení pro LifeSiteNews uvádí:
"Pokud 5 milionů dětí bylo narozeno v důsledku oplodnění in vitro, pak nejméně 6-krát tolik životů bylo potraceno v nejranější a nejzranitelnější fázi vývoje v děloze."
Dr. Hilgers, seniorský konzultant v porodnictví, gynekologii, reprodukční medicíně a chirurgii na Institutu papeže Pavla VI. a profesor na katedře porodnictví a gynekologie na fakultě medicíny Creightonské univerzity se odvolával na fakt, že
při typickém IVF postupu je vytvořeno mnohem více embryí, než bude nakonec implantováno do dělohy matky. Ostatní jsou buď zmrazeny na dobu neurčitou, nebo jednoduše zničeny.
Odhadovaný počet žijících lidí stvořených prostřednictvím ART byl prezentován na 28. výročním setkání Evropské společnosti pro lidskou reprodukci a embryologie (ESHRE), který se konal nedávno v tureckém Istanbulu.
Aktuální údaje ukazují, že
každoročně je globální realizovaných okolo 1,5 milionu ART cyklů, jejichž výsledkem je asi 350 000 miminek. Tato čísla dokazují, že 1,15 milionů zákroků není účinných, což představuje obrovskou ztrátu na rodících se lidských životech. Nejaktivnější zemí v ART zákrocích je Amerika, za ní následuje Japonsko.
Komentáři to, co ESHRE nazývá "významný mezník", dr. David Adamson, předseda Mezinárodního výboru pro sledování technologií asistované reprodukce (ICMART) řekl, že technologie ART se "v průběhu let výrazně zlepšila a zvýšila počet těhotenství".
,br>
"Miminka jsou stejně zdravá jako miminka těch neplodných pacientů, kteří počali spontánně", uvedl.
,br>
Nicméně, výzkumy publikované v posledních letech naznačují něco jiného.
Nedávná studie s názvem "Meta-analýza:
Vrozené vady u dětí počatých oplodněním in vitro a intracytoplazmatickou injekcí spermie" vede k závěru, že děti počaté technologií ART, ať už ICSI nebo IVF mají "významně zvýšené riziko vrozených vad" v porovnání s dětmi početím přirozeně / spontánně.
Propojení mezi ART a vrozenými vadami, případně jinými zdravotními problémy je natolik významné, že v roce 2009 britský vládní úřad pro výzkum embryí varoval potenciální rodiče, že
u dětí počatých umělým oplodněním in vitro existuje o 30% vyšší riziko genetických poruch.
Podporovatelé této technologie se však takovými zjištěními nedají odradit.
"Pět milionů miminek je jasným důkazem, že IVF a ICSI jsou nezbytnou součástí standardizovaném a standardizovaných klinických terapií k léčbě neplodných párů", řekla dr. Anna Veiga, předsedkyně ESHRE a ředitelka pro vědu na Institutu Dexeus univerzity v Barceloně. Dodala, že "od začátků IVF se hodně změnilo, zvláště výsledky v termínech narození miminek, ale stále je co zlepšovat".
Dr. Simon Fishel, výkonný ředitel CARE fertility, VB a člen skupiny Edwards a Steptoe v Cambridge, zodpovědný za narození Louise Brownové uvedl, že "5 milionový milník ... omlouvá všechny právní a morální boje, etické diskuse a těžko vybojovaný sociální souhlas ", s nimiž je ART spojen.
"Při hranici pěti milionů miminek, a toto číslo stále roste, můžeme, podle mého názoru klidně říci, že velká většina problémů týkajících se plodnosti ať už u mužů, nebo žen může být úspěšně a bezpečně vyléčena prostřednictvím IVF nebo ICSI.", Uvedl profesor André Van Steirteghem, průkopník ICSI.
Nicméně, dr. Hilgers, autor NaProTechnology, přirozeného přístupu k péči o ženskou plodnost, která nezahrnuje abortívní nebo jinak eticky sporné metody, uvedl pro LifeSiteNews, že v Americe ART "posloužil jen polovině 1 procenta neplodných žen trpících nesčetnými poruchami reprodukčního zdraví". Zároveň dodal, že ¨
řešení asistované reprodukce "ženu nijak neléčí, ani není omezována její nemoc".
NaProTechnology (Natural Procreative Technology), založená na 30-letém výzkumu plodných cyklů žen, monitoruje výskyt různých hormonálních stádií během ženského menstruačního cyklu. Metoda funguje na spolupráci ženského plodného a gynekologického systému.
NaProTechnology je údajně 1,5 - 3krát úspěšnější než IVF. A to bez obrovských finančních nákladů a negativních emocionálních a jiných psychologických následků, které jsou spojeny s oplodněním in vitro.
"NaProTechnology je nejen efektivnější při snahách o otěhotnění, ale také se snaží přijít na kořen problému. Nemoc chceme vyléčit, ne jen dočasně potlačit příznaky ", řekl dr. Hilgers.
"Pro ty, které zajímá etická stránka těchto umělých technologií, mám dobrou zprávu: Existuje alternativní řešení."
Zdroj:
www.lifesitenews.com
Převzato z
www.lifenews.sk,
článek, vydaný 13. 12. 2012, naleznete
zde.
dále čtěte:
Umělé oplodnění - Co učí Církev?
Parlamentní diskuse o umělém oplodnění
(s dalšími odkazy)