Liverpool Care Pathway (LCP) je protokol, kterým se často v britských nemocnicích řídí, a který je "návodem", jak mají lékaři doprovázet nemocné na sklonku života. Tento protokol navádí také k eutanazii prostřednictvím přerušení vyživování a hydratace. O pacienty je častokrát "postaráno" právě tímto způsobem a bez jejich vědomí.
Za poslední měsíce se znásobil počet příběhů rodin, jejichž příbuzní se ocitli na "seznamu smrti" podle protokolu LCP, aniž by o tom předem věděli. Někdy si to všimnou včas, někdy je však příliš pozdě.
Jak se ocitly na seznamu smrti?
Děti v agónii
Vlivný anglický časopis British Medical Journal odhalil, že tento protokol se aplikuje i na děti, které se rodí s postižením. Deníku Daily Mail zase lékař, který chce zůstat v anonymitě, vyprávěl o dítěti, které se narodilo s mnoha vrozenými anomáliemi. Rodiče dítěte souhlasili s aplikováním protokolu LCP a doufali, že dítě umře rychle. "Přáli si, aby dostalo zápal plic a aby netrpělo. Avšak moje lékařské zkušenosti říkají, že nelze říci, jak dlouho tyto děti budou žít. "Také si kladu otázku, jak mohou rodiče dítěte, za těchto podmínek, chtít ještě i vidět jeho agonii. Nakonec dodal, že byl zatažen do přibližně deseti takových případů na neonatologickém oddělení, kde pracuje.
"Děti přece nemohou takto umírat"
Pediatrické oddělení nemocnice Alder Hey v Liverpoolu už delší dobu aplikuje LCP na novorozencích a dětech. Nemocniční sestra Bernadette Loyd, která se na tyto případy již nedokázala víc tiše přihlížet, napsala dopis na Ministerstvo zdravotnictví a podrobně popsala, jakými způsoby novorozenci umírají. "Je hrozné umírat žízní, a je nepochopitelné, že miminka musejí takto zemřít! Rodiče se ocitají v nejistotě a cítí se jakoby povinni vybrat si tento způsob, protože lékaři říkají, že jejich děti mají jen málo dní života.
Předpovědět smrt je velmi obtížné a viděla jsem i případy dětí, které doslova ožily poté, co zvrátily cestu protokolu LCP, který byl na nich už zahájen. "Kritici LCP soustřeďují pozornost zejména na fakt, že lékaři nemohou přece s naprostou přesností předpovědět perspektivu života svých pacientů.
Ministerstvo zdravotnictví však na dopis zdravotní sestry reagovalo, že "péče na konci života musí uspokojovat výše, profesionální kritéria a že je třeba stát po boku rodičů během procesu rozhodování o životě dítěte". Tímto nepřímo schválilo provádění násilné eutanazie na lidech v britských nemocnicích.
Zdroj:
hlavnespravy.sk
Převzato z
www.lifenews.sk,
článek, vydaný 5. 12. 2012, naleznete
zde.