V tomto článku bych vám ráda představila další dvě místa, která jsem během pouti navštívila. Naše cesta směřuje ze Španělska do Portugalska.
První zastávka v Portugalsku byla ve městě, jež nese název
"Braga", a které je třetím největším portugalským městem. Po spoutě velmi pěkných a silných zážitků z míst ve Francii (Paříž, Lisieux, Le Mont-Saint-Michel, Lurdy) a Španělsku - Santiaga de Compostela, jsme dojeli do Portugalska. Bylo to naše odpočinkové odpoledne, které jsme strávili Braze, které je větším městem nedaleko měst Porto a Guimaraes v severním Portugalsku. Braga se považuje za náboženské středisko Portugalska, je tu románská katedrála. Také tu má sídlo arcibiskup. Umístění náboženského centra velmi na severu se na první pohled zdá nelogické, ale tady v okolí Guimaraese Portugalsko vznikalo. Při válkách s Araby se území rozšiřovalo na jih a hlavní město se z Guimaraese přesouvalo postupně na jih až do Lisabonu, ale náboženské centrum se nikam nešoupalo, zůstalo na severu.
Kromě románské katedrály založené ve 12. století (nejstarší v Portugalsku) je v Braze několik desítek kostelů. Nachází se tu katedrála Panny Marie, najstarší katedrála v krajině.
Pohled na Bragu od kostela Bom Jesus do Monte
Kostel Bom Jesus do Monte
Na kopec nad Bragou do kostola Bom Jesus do Monte vede poutnická cesta. Na toto místo vede historická lanovka, která je zvláštní tím, že její pohon obstaráva voda. V horní stanici se voda napustí do nádrže v podvozku vagónu a dole sa zase vypustí. Okolo chrámu je velké prostranství, které je velmi krásně upravené a kde člověk najde prostor nejen ke ztišení a k modlitbě, ale také třeba jen k nějaké relaxaci.
Další místo, které jsem v Portugalsku navštívili se jmenuje
Lisabon, jež je hlavním a největším městem Portugalska. Má 564 657 obyvatel, v okolí města žije více než 3 000 000 obyvatel.
Jde o nejzápadnější hlavním město na evropské pevnině a rozkládá se na relativně malé ploše 84,6 km2
A co jsme v Lisabonu viděli?
Památník na počest zámořských objevů - jedná se o památník kolosálních roměrů z šedesátých let minulého století postavený na břehu řeky Tagus, jenž provolává slávu hrdinům éry zámořských objevů. Památník zobrazuje Jindřicha Mořeplavce zahleděného z přídě lodi na řeku, po boku jsou slavní objevitelé Vasco da Gama, Pedro Álvares Cabral a Ferdinand Magalhães.
Jindřich Mořeplavec
Klášter Jeronýmů - Mosteiro dos Jerónimos, byl kdysi domovem jeronýmského řádu a na zapadlém místě jej v roce 1450 postavil Jindřich Mořeplavec. Vasco da Gama zde se svými muži v roce 1497 přenocoval a modlil se předtím, než vypluli do Indie.
Jen zázrakem přečkala stavba ničivé zemětřesení v roce 1755, zkáza jí však hrozila v období zákazu náboženských řádů a jejich vyhánění ze země.
Klášter je nyní národní památkou UNESCO a právě zde byla představiteli evropských států v roce 2007 podepsána Lisabonská smlouva s cílem založení Evropské ústavy a provedení závažných reforem Evropské unie.
Vchod do kláštera Jeronýmů
Most Vasco da Gama -Nese jméno veleslavného objevitele, je 17 kilometrů dlouhý, propojuje ústí řeky Tagus a byl slavnostně uveden do provozu v roce 1998, kdy Lisabon hostil výstavu Expo.
Most 25. dubna - Připomíná most Golden Gate v San Franciscu, je 17. největším mostem a spojuje Lisabon s celým jižním břehem řeky Tagus. V roce 1966, kdy byl postaven, byl považován za třetí největší most svého druhu. Rozpíná se na 2 277 metrech, má šest dopravních pruhů v horní části a dvoje koleje v dolní části.
Stejně jako například brazilské Rio De Janeiro má i Lisabon svojí sochu Ježíše Krista.Ta zdejší se jmenuje Cristo-Rei, což v překladu znamená král Kristus. Socha má podobu Ježíše Krista s otevřenou náručí. Dominantním prvkem je však 75 metrů vysoká čtyř-sloupá brána, na které stojí “jen” 28 metrový Ježíš.
Důležité je i umístění sochy, nenachází se totiž v samotném Lisabonu, ale právě na druhé straně zálivu řeky Tejo. To aby Kristus mohl mít rozevřenou náruč k celému městu. Zdejší část města, která je přesto někdy považována za součást Lisabonu se jmenuje Almada.
Zajímavé je, že o stavbě pomníku bylo rozhodnuto ve městě Fatima dne 20. dubna 1940 a to aby ochránil Portugalsko před právě rozpoutanou druhou světovou válkou. Samotná realizace ale započala až roku 1950 a dalších devět let trvala.
Až k patě sochy je možné vylézt a pokochat se odtud nádherným výhledem z nadmořské výšky: 184 metrů. Prohlédnout si odtud můžete nejenom celý Lisabon, ale i nádhernou zátoku řeky Tejo a samozřejmě nedaleký 25 de Abril most.
U paty sochy - na vrcholu je také malá kaple.