Pravda.sk |
Zastoupení Evropské komise na Slovensku se vyjádřilo k rozhodnutí odstranit svatozář a kříže z pamětní mince s motivem mise Konstantina a Metoděje.
blog.tyzden.sk: Otevřený dopis P. Miroslava Lettricha Národní bance Slovenska
Rozhodnutí odstranit náboženské symboly z pamětní mince vyvolaly v posledních dnech ostrou reakci více zúčastněných stran. Odsoudila ho Konference biskupů Slovenska, europoslankyně Anna Záborská a řadu Slovensku politiků.
Viz článek:
Protikřesťanské tažení EU: Berou sv. Cyrilu a Metoději kříž a svatozář!
Zastoupení Evropské komise na Slovensku ve stanovisku uvádí, že vůči původnímu návrhu mince měly výhrady
některé členské státy Evropské unie.
"Ve smyslu platných evropských pravidel pro vydávání euromincí každý členský stát zasílá grafický návrh euromincí Radě EU a Evropské komisi. EK následně zašle tyto návrhy všem členským státům eurozóny, které se k němu mohou vyjádřit. Některé členské státy měly vůči původnímu návrhu výhrady, se kterými EK seznámila Slovenskou republiku. SR tyto připomínky členských států akceptovala a předložila modifikovaný návrh, který byl schválen v Radě EU a hlasovala za něj i SR, "informuje Andrej Králík z tiskového oddělení Zastoupení EK na Slovensku.
Čtěte více:
http://spravy.pravda.sk/ek-nie-diktat-bruselu-ale-clenske-staty-eu-stoja-za-odstranenim-svatoziary-a-krizov-gzs-/sk_domace.asp?c=A121122_144813_sk_domace_p60#ixzz2Cyk0xn8S
&&&&&
O náboženské neutralitě:
Otevřený dopis Národní bance Slovenska
Už i mainstreamová média u nás si všimli informaci o retušování svatých Cyrila a Metoděje na pamětních euromincích, jejichž emise je plánována na květen příštího roku. Národní banka Slovenska dnes k případu vydala své stanovisko. Rád bych oslovil představitele Národní banky Slovenska tímto otevřeným dopisem.
V roce 1985 si český a slovenský národ připomínal 1100. výročí smrti sv. Metoděje. Ani komunistický aparát si nedovolil tuto událost ignorovat. Pražský kardinál František Tomášek na toto výročí pozval papeže Jana Pavla II., což samozřejmě komunisté nedovolili. Souhlasili však s přítomností státního sekretáře, kardinála Casaroliho a zorganizovali na moravském Velehradě "Mírové slavnosti". Navzdory obstrukcím režimu se poutě na Velehradě zúčastnilo více než 100 tisíc věřících. Státní delegace vedená ministry kultury obou republik zažila otevřený projev nesouhlasu a pískot na svou adresu. Ministr kultury Miroslav Válek prohlásil: "tvářili jsme se, že se nic neděje a dostali jsme úder pod pás." ...
... Rád bych představitelům Národní banky Slovenska položil následující otázky:
1. Které evropské instituce a které členské země vznesly požadavek odstranění náboženských symbolů z pamětní mince?
2. Četli vůbec kompetentní členové NBS uvedený článek Listiny základních práv Evropské unie? Článek 22 totiž zní následovně: Unie respektuje kulturní, náboženskou a jazykovou rozmanitost.
3. Konzultovala NBS po obdržení připomínek svůj další postup s odborníky (právníci, historici, teologové)?
4. Jaký důsledek by měl nesouhlas NBS s vznesených připomínkami?
Nevím jakým způsobem narušuje přítomnost náboženských symbolů rozmanitost Unie ...
Nevím, jestli představitelé NBS tuší, že pallium bez kříže je spíše šálou, než Arcibiskupský Insignií ...
Z rozhodnutí NBS mi je velmi smutno. Nemocné rozhodnutí z Bruselu už, bohužel, nepřekvapuje. Ale z našeho lokajského postoje až mrazí.
Miroslav Lettrich
(Jsem katolickým knězem Spišského biskupství a momentálně působím jako správce farnosti Ždiar. Jsem přesvědčen, že jako křesťané jsme přijali poslání vnášet do světa Cestu, Pravdu a Život, proto bychom se neměli uzavírat v tichu a bezpečí našich chrámů. Věřím, že pravda nás osvobozuje a její hledání posvěcuje.)
Zdroj:
http://blog.tyzden.sk/miroslav-lettrich/2012/11/20/o-nabozenskej-neutralite-otvoreny-list-narodnej-banke-slovenska/
Převzato z
http://www.magnificat.sk/,
článek, vydaný 22. 11. 2012, naleznete
zde.
A ještě jeden odkaz na článek z těchto stránek:
Česi sa zastali slovenského dvojkríža
Prohlášení k úpravě slovenské pamětní mince k výročí sv. Cyrila a Metoděje