Vatikán. Současná sekularizace vyrůstá z rozkolu západního křesťanství v 16. století. Tehdy se náboženství stalo soukromou záležitostí – připomíná kard. Kurt Koch. Podle předsedy Papežské rady pro jednotu křesťanů je třeba uvědomovat si tyto negativní důsledky reformace, když se připravujeme na její pětisté výročí. Cesta smíření s luterány ještě daleká, dodává kardinál Koch. Největším problémem zůstává samotná koncepce církve u protestantů. K překonání těchto překážek je nutný solidní teologický dialog.
Předseda papežského úřadu pro ekumenismus nevylučuje nicméně určité „zkratky“, například v podobě ordinariátu pro luterány, tedy struktury analogické k té, jakou dostali v katolické církví bývalí anglikáni. Jak ale dodává, iniciativa by musela vyjít od luteránů, kteří by chtěli přejít do katolické církve a zároveň zachovat své tradice a obyčeje.
V rozhovoru pro agenturu Zenit švýcarský kardinál mluvil rovněž o problémech spojených s interpretací II. vatikánského koncilu. Poznamenal, že progresisti a tradicionalisti se v těchto věcech paradoxně shodují. Pro první i druhé byl koncil skoncováním s minulostí. Benedikt XVI. nás však učí číst poslední koncil v kontinuitě s celou tradicí, připomíná kard. Koch.
(job)
Převzato z
www.radiovaticana.cz,
článek, vydaný 29. 10. 2012, naleznete
zde.