(Mercatornet.com) - V únoru letošního roku, kdy bitva mezi náboženskými představiteli a Obamovou administrativou kvůli nové antikoncepční politice nabrala na intenzitě, obhajoval Bílý dům tuto politiku tvrzením, že 98% katolických žen užívá antikoncepci. Pokud by tomu tak bylo, chtěli bychom se zeptat, proč katoličtí biskupové dělali kolem toho takový humbuk?
Nebyly to katoličky, které opustily církev v této otázce?
Tvrzení, v té době velmi často citované, se ukázalo jako politicky falešné a ne jako skutečný statistický údaj.
Analytici
studie provedené Guttmacher institutem zdůraznili, že byla selektivní a obsahovala protichůdné údaje. Byla postavena na průzkumu, který byl určen pouze ženám ve věku od 15 do 44 let, takže nemohla poskytnout žádné informace o ženách od 45 do 100 let. Navíc, jedna tabulka ukázala, že 11% sexuálně aktivních katoliček, které nechtějí otěhotnět, nepoužívá žádnou antikoncepční metodu.
Přesto nikdo nechce předstírat, že houfy katolíků souhlasí s církevním zákazem týkajícím se antikoncepce. Nepotřebujeme Guttmacher institut nebo Bílý dům, aby nám to řekli. Stejně nám nemusí říkat, proč se mnozí katolíci, kteří nikdy nechodí do kostela, nebudou trápit s jedním z těžších morálních učení církve.
Co však nevíme je, proč praktikující katolíci, kteří chodí na mši svatou a dokonce, byť jen příležitostně, na zpověď, odmítají toto učení.
Proč, například, "katolické mámy vysadí své děti v církevní škole a jdou ke svému gynekologovi pro pesar nebo nový předpis na "tabletky" a nic si z toho nedělají," jak o tom napsaly autorky nové studie
Co si katolické ženy myslí o víře, svědomí a antikoncepci.
Mají tyto mámy jasnou představu o učení církve v otázce plánovaného rodičovství? Po čtyřech desetiletích nesouhlasu by bylo překvapující, kdyby měly. Jsou učení více otevřené, pokud je prezentováno praktikujícím katolíkem? Jaké jsou důvody jejich odmítání a co by o tom chtěly vědět více?
Katolických žen se dosud v rámci průzkumů vždy ptali, zda "vůbec někdy" použily antikoncepci. Nikdo se těch, které praktikují svou víru, ale ne učení o plánovaném rodičovství neptal
"Proč?" Ptají se autorky studie, právnička Mary Rice Hassonová, členka Programu katolických studií v Centru pro etiku a veřejnou politiku ve Washingtonu, D. C. a ředitelka projektu o ženách, víře a kultuře a Michele M. Hillová, katolička z Baltimoru a spoluřadatelka projektu.
Národní průzkum o ženách, které chodí do kostela
Aby bylo možné zjistit odpověď na danou otázku, v červnu a červenci loňského roku proběhl národní online průzkum katolických žen ve věku 18 - 54 let, které chodí do kostela. Uskutečnila ho společnost zabývající se průzkumy WomanTrend a. s. (Autoři tvrdí, že toto je jen předběžná zpráva, protože další odpovědi se očekávají od cílových skupin a na základě probíhajících hloubkových rozhovorů se 100 ženami.) Ze vzorku 824 žen polovina navštěvuje kostel alespoň jednou týdně, zatímco druhá polovina méně než jednou týdně, ale aspoň několikrát ročně.
Odpovědi potvrzují, že katoličky, které chodí nepravidelně do kostela, byly mnohem více ovlivněny populární kulturou, než katolickým učením o sexu a reprodukci. Celkových 85% všech žen je přesvědčeno, že mohou být "dobrými katolickmi", i když neakceptují celé učení, včetně 37%, které ho úplně odmítají.
Výsledky samozřejmě vypadají lépe u žen, které pravidelně chodí na mši. Mezi mladými ženami (18 - 34 let), které chodí na mši každý týden, učení církve zcela akceptuje 27% a mezi těmi, kde se oba manželé alespoň jednou týdně účastní mše svaté a za poslední rok byli u zpovědi, počet roste na 37% . Jen 24% žen, které chodí na mši svatou každý týden, úplně odmítá učení o antikoncepci a u těch, které byly u zpovědi, počet klesá na 12%.
Dokonce i mezi nesouhlasnou většinou se najdou tací, kteří jsou otevření církevnímu odkazu v této otázce. Hassonová a Hillová zdůrazňují, že asi třetina žen chybně věří, že církev jim dává právo, aby se samy rozhodly o tom, která z metod plánovaného rodičovství je morálně přijatelná. Mnohé autoritu církve neodmítají.
Hlavní důvody užívání antikoncepce
Ať už omylem nebo ne, 53% všech žen zúčastněných studie, které zčásti nebo zcela nesouhlasí s církevním učením, uvádí "morální právo" páru, se rozhodnout, kterou z metod plánovaného rodičovství bude používat. Toto je hlavní důvod odmítání církevního učení v této otázce.
Dva další často citované důvody v této skupině jsou: 46% uvádí, že páry mají "právo užívat si sexuální potěšení bez obav z otěhotnění" a 41% si myslí, že přirozené plánování rodičovství není efektivní metodou rozložení nebo odložení těhotenství.
Autorky vnímají dva hlavní směry ovlivňující tyto názory: vliv kulturního myšlení, který odděluje sex od plození a slibuje "sexuální potěšení bez následků" a deficit na straně církve v prezentaci církevního učení.
V pořadí druhý uvedený důvod může vyplývat ze skutečnosti, že 72% žen zúčastněných průzkumu uvedlo, že pokud jde o vzdělávání ve víře, spoléhají se hlavně na nedělní kázání. Přesto pouze 15% z této skupiny plně přijímá učení církve o sexu a reprodukci. Nedělní kázání, tvrdí autorky, "představuje ztracenou možnost, pokud jde o formaci svědomí v otázce antikoncepce".
Na margo kulturních vlivů, i když to autorky neuvádějí, za část skepticismu o přirozeném plánování rodičovství odpovídají mainstreamoví plánovači rodičovství a média vzhledem k systematickému očerňování v tisku z jejich strany.
Pro pastýřů církve toto vše představuje velkou výzvu, protože katolické ženy mohou být k církevním názorům na věc vnímavější, než se na první pohled zdá.
Otevřenost "umírněného středu"
Důležité je zjištění výzkumu, že tyto ženy jsou více otevřené myšlence mít děti než průměrná Američanka. Počet dětí v průměru představuje 3,5 (nebo 4, pokud nechybí peníze) ve srovnání s americkým ideálem dvou dětí nebo ještě méně.
Autorky studie také tvrdí: "Pokud jde o přesný popis církevního učení o plánovaném rodičovství, mnoho katolických žen ho úplně neodmítá."
Místo toho vystupují tři skupiny: "věrné" (ty, které plně akceptují učení - 13% vzorku výzkumu), "odpůrkyně" (ty, které učení zcela odmítají - 37%) a "umírněný střed" (ty, které přijímají "části" učení). Kromě toho významný počet žen v "umírněném středu" (přibližně polovina těch, které jednou týdně chodí na mši svatou) je otevřených možnosti dozvědět se více o církevním učení o antikoncepci a přirozeném plánování rodičovství.
Dobrá vůle ukázána mnoha ženami v "středu" představuje pro církev příležitost, zdůrazňují autorky. A přirozené plánování rodičovství by mohlo být dobrým začátkem pro informování o církevním učení o plození dětí. Asi jedna ze čtyř žen, které chodí na mši pravidelně, projevila zájem zjistit více o metodě: poslechnout si jiné páry o zdravotních a vztahových přínosech přirozeného plánování, dozvědět se o názorech lékařů a o vědeckých důkazech účinnosti metody. Autorky naznačují, že tyto odkazy mohou být přesvědčivější než duchovní nebo autoritativní vyučování.
Navzdory odkazu o "přístupnosti" mnohých katolických žen je úloha složitější. Ten ukázal, že 10% žen chodících do kostela podstoupilo potrat (což je méně než národní průměr) a 17% mladších žen užilo nouzovou antikoncepci. To znamená, že církev musí jednak informovat ženy o podstatě nouzové antikoncepce, která má potenciál vyvolat potrat, "a také být přesvědčivější při tvrzení, že antikoncepce jako taková není v pořádku".
Katoličtí biskupové bojují proti antikoncepční politice Obamovy administrativy. Jde o politiku, která nutí zaměstnavatele, včetně katolických institucí jakými jsou nemocnice a školy, aby zajišťovaly plné krytí antikoncepce (včetně mimořádné) a sterilizací ve svých projektech zdravotního pojištění, což je v podstatě útokem na svobodu náboženství.
Ale ve světle informací v průzkumu "Co si katolické ženy myslí ..." může být tato politika požehnáním v přestrojení. Protlačení otázky antikoncepce na vrchol církevní veřejné agendy vytvořilo pro církev příležitost otevřít vnitřní debatu na toto téma - příležitost, jaká tu nebyla snad od dob papeže Pavla VI., který v roce 1968 vydal
encykliku Humanae Vitae.
Studie projektu Víra a kultura žen ukazuje, že taková diskuse je již dlouho očekávaná.
Carolyn Moynihan (zástupkyně šéfredaktora v MercatorNet)
Zdroj:
http://www.lifesitenews.com/news/why-do-catholic-women-reject-their-churchs-teaching-on-contraception-now-we
Převzato z
www.lifenews.sk,
článek, vydaný 18. 9. 2012, naleznete
zde.