V tomto článku bych vám ráda představila další poutní místo, které jsem v průběhu své pouti navštívila. Jsme stále ještě ve Francii, na jednom velmi významném a velkém poutním místě, které se jmenuje
"LURDY"
Vzhledem k velkému rozsahu informací o tomto místě, jsem se rozhodla článek rozdělit ještě do dalších podkapitol a to proto, abyste i vy mohli nasát tu atmosféru poutního místa a nepohltily vás jen informace.
V jihozápadní části departmentu Hautes – Pyrénées, v průměrné nadmořské výšce 400 metrů, usazené v moři zeleně na úpatí Pyrenejí a na pobřeží řeky Gave vytékající z vodopádu Gaverin stojí Lurdy.
Pohled na část Lurd
A víte, jak vznikl název Lurdy?
Historie Lurd je úzce propojena s historií pevností, která se nad Lurdami tyčí. Legenda praví, že Karel Veliký, při svém návratu z výpravy do Španělska obléhal Lurdy, které byly v držení Maurů, a chtěl je vyhladověním donutit, aby se vzdaly. Ale čas běžel a opevnění odolávalo. Jednoho dne se na blankytném nebi objevil obrovský orel, přiletěl nad pevnost a upustil do ní obrovského pstruha, kterého držel v zobáku. Mirat, velitel Maurů, hodil rybu vojákům Karla Velikého. Císař pak ukončil obléhání, protože se domníval, že obléhaní mají stále dostatek potravin.
Turpin, biskup z Le Puy a společník Karla Velikého, dostal od císaře svolení, aby s obléhanými dojednal podmínky. Mirat, jistý si milostí Karla Velikého, se vzdal. Turpin ho obrátil na víru a pokřtil. Mirat přijal jméno Lorus, které se přeneslo i na město, z něhož se staly Lurdy.
Pohled na basiliku v Lurdech
Jeskyně Massabielle – zde se Panna Marie osmnáctkrát zjevila Bernardettě.
Jde o 27 metrů vysokou skálu porostlou břečťanem a zčernalou kouřem svící, které tu hoří dnem i nocí. Vnitřní část tvoří tři propojené otvory.
Vpravo nahoře je oválný výklenek, kde se Bernardettě zjevilo Neposkvrněné početí a kde byla 4. března 1864 umístěna a vysvěcena socha z bílého katarského mramoru vytvořena Fabischem de Léonem. Na jejím podstavci je v místním nářečí vytesáno „Já jsem Neposkvrněné početí“.
Tato slova pronesla Svatá Panna k Bernardettě během šestnáctého zjevení 25.března 1858.
Jeskyně, tak jak ji známe dnes, byla dokončena v roce 1955. Poté, co byla vevnitř vyčištěna a o několik metrů snížena, byla obložena mramorovými deskami. Uprostřed byl vybudován oltář. Před jeskyní stojí obrovský svícen, na němž neustále hoří svíce, symbol oddanosti poutníků, kteří přišli do Lurd.
Uvnitř je po levé straně jeskyně pramen, který vytéká ze skály. Je uchován za průhlednou skleněnou stěnou a osvětlen.
Massabiellská jeskyně-místo, kde se Panna Maria zjevila
U Masabiellské jeskyně, za řekou Gávou je kostel sv. Bernardetty, který měří 100x80 metrů a jeho stavba trvala 17 měsíců. Jde o velmi moderní budovu, prostornou a velmi světlou, okny může volně vstupovat denní světlo. Kostel byl vysvěcen 25. března 1988 na svátek Zvěstování Panny Marie.
Kostel sv. Bernardetty
Lurdský poutní areál je velmi velký a nachází se v něm několik významných budov a teké soch. Jednou z nich je i Panna Marie Korunovaná,která dominuje Růžencovému náměstí. Bronzová socha je umístěna na podstavci z pyrenejského kamene a obklopuje ji záhon bílých růží. Její výška je 2,50metrů.
Panna Maria Korunovaná
Další významnou budovou je
Bazilika sv. Pia X., která je podzemní bazilikou, a má plochu 12 000 metrů čtverečních. Bazilika je přístupná ze šesti vchodů a je i pro vozíčkáře.
Byla vysvěcena 25.března 1958 na svátek Zvěstování Panny Marie a ke stému výročí zjevení. Bazilika sv. Pia X. je 191 metrů dlouhá a 61 metrů široká a pojme přibližně 25 000 lidí.
Bazilika sv. Pia X. - interiér
Další významná budova, která do celého areálu pěkně zapadá, je bazilika, která se skládá z krypty, z horní a dolní baziliky.
Růžencová bazilika získala v roce 1929 označení Dolní bazilika. Její stavba byla zahájena v roce 1883 a dokončena byla v roce 1889 a vysvěcena v roce 1901. Byla dostavena třicet let po zjeveních. Nad vchodem je umístěn besrelief zobrazující Svatou Pannu držící malého Ježíška, který předává růženec svaté Dominice. Uvnitř je dvaadvacet metrů vysoká centrální klenba zdobena mozaikou Panny Marie Ludrské.
Interiér růžencové baziliky
Krypta, která je umístěna mezi Horní a Růžencovou bazilikou stojí na skále Massabielle. Byla vystavěna v letech 1863 – 1866. Na stavbě se podílel i otec sv. Bernardetty. Je tvořena jednou hlavní a dvěma bočními loděmi se středovými klenbami. Celou stavbu podpírá 28 mramorových sloupů.
Hlavní oltář zasvěcený Panně Marii byl restaurován v letech 1966 – 1973. Nad ním stojí socha Svaté Panny s dítětem. Krypta vysekaná do skály je překvapivě malá, což přispívá k posílení její stability.
Hlavní oltář v kryptě
Horní bazilika je nazývána bazilikou Neposkvrněného početí. Je tvořena jednou hlavní lodí rozdělenou do pěti rovnocenných polí. Její stavba začala v roce 1862 a vysvěcena byla 2. července 1876. Její věž v gotickém stylu je zbudována z Lurdského kamene a vypíná se do výšky 70 metrů nad zemí.
Interiér horní baziliky
Lurdy mají zvláštní přitažlivost. Jsou jedinečný místem setkávání, místem, kde křesťané obnovují svou víru, invalidé doufají v uzdravení a úlevu, kde trpící srdce nalézá novou naději.
Na promenádě se pak schází velmi různorodý dav:zastoupení tu mají všechny světadíly. Každý rok zavítá do Lurd více než 5 000 000 poutníků, návštěvníků.
Pohled na poutní areál
Pohled na poutní areál od baziliky