Unikátní Výstava pod názvem „I Romové jsou Boží“ začne na Výstavišti C, Klub Ámos v Ostravě dne
5. 11. vernisáží v 17 h a bude probíhat do
16. 11. 2012. Vstup je zdarma.
Plakátek ke stažení zde!
Unikátnost výstavy spočívá v odlišném pohledu na Romské etnikum, z pohledu křesťanského. Slovo „křesťanský“ má během výstavy své opodstatnění, neboť i Romové dokážou měnit své životy sami, včetně chování, smýšlení a vytvářet tak krásné věci okolo sebe na základě přijetí víry.
Výstava bude prezentovat fotografie z obyčejného života Romů na Slovensku, Bulharsku, Slovinsku a vyloučené lokality v Ostravě – Kunčičkách, kde vznikl nápad charitního střediska Horizont výstavu uskutečnit. Fotografie vznikly za účasti romské mládeže v jednotlivých zemích, mimo fotografií ze Slovenska, které budou prezentovány profesionálním fotografem Jiřím Zerzoňem.
Výstava však v sobě neskrývá pouze fotografie, nýbrž i profesionální výrobky, které budou v prvním týdnu výstavy prezentovány samotnými Romskými tvůrci ze Slovenska a Romskou mládeží střediska Horizont a Vesničky Soužití.
Další velice poutavou nabídkou bude doprovodný program, který začne dne 6. listopadu a skončí dne 9. listopadu a bude probíhat v dopoledních i odpoledních hodinách. Doprovodný program bude probíhat na způsob „soaré“, což znamená prolínání mluveného slova s muzikou. Namátkou bychom pozvali na promluvy o. Mekela, řeckokatolického kněze, který dlouhá léta pracuje v romských Slovenských osadách. Úspěchy v podobě změny života, chování Romů jsou mnohdy veliké. Můžete si také poslechnout samotné svědectví lidí, kteří povypráví svůj neobyčejný životní příběh. Rovněž písně Romské skupiny přinese nevšední obohacení. Více o programu se dočtete na stránkách
www.vs.charita.cz
Z celé výstavy vznikne dokumentární film, o který již v tuto dobu má zájem několik televizních stanic.
Nezbývá, nežli Vás srdečně pozvat, abyste se přišli osobně přesvědčit, že nám Romové mají co nabídnout, obohatit programem a mimo jiné i vytvářet nádherné výrobky, fotografie a být společnosti prospěšní.
Výstava je finančně podporována Evropskou Unií (Grundtvig program).