Brusel, 3.10.2012 (KAP) -
Křesťané v Evropské unii jsou dnes proto často konfrontováni s diskriminací, protože se dostávají do konfliktu se svým svědomím kvůli široce koncipovanému antidiskriminačnímu zákonodárství.
Zdůraznil to vedoucí vídeňské organizace "Centrum pozorování netolerantností a diskriminaci křesťanů v Evropě", dr. Martin Kugler, v úterý, na semináři v Bruselu, kterého se zúčastnily mnohé přední osobnosti. Organizátory semináře v Evropském parlamentu byly: Komise biskupů EU (COMECE) jakož i frakce křesťanských demokratů (EVP) a konzervativců (ECR) v Evropském parlamentu.
Expert na EU a lidská práva
Dr. Kugler poukázal na Velkou Británii, kde
zavřeli katolická Adopční centra, protože odmítala zprostředkovat děti homosexuálním párům. Ve Velké Británii se dnes také neakceptuje, když křesťané nosí náboženské symboly na pracovišti, ve školách a ve veřejných budovách.
"EU se naléhavě vyzývá, aby ukončila diskriminaci křesťanů," řekl dr. Kugler.
Obavy vyjádřil Kugler zejména pro plánovanou 5. antidiskriminační směrnici EU. "Ta by měla masivní dopad na personální politiku organizací a firem, protože tím by se
požadovala" neutralita "vzhledem na světonázor uchazeče o zaměstnání," jak řekl expert.
"V Německu tento požadavek podnikatelské svazy odmítly už z ekonomických důvodů. Ve Velké Británii však podobný zákon vstoupil v platnost a už projevuje své účinky obávaným směrem. "
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
VIDEO:
Promluva europoslankyně
MUDr. Anny Záborské
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
Dr. Kugler připomněl, že podle statistiky jsou křesťané náboženskou skupinou v západní Evropě, která je nejvíce postižena intolerancí: 84 procent vandalismu ve Francii je namířeného proti křesťanským kultovním místům. Ve Skotsku bylo 95 procent všech spáchaných násilných činů proti křesťanům bylo rovněž protináboženské motivovaných.
"Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) proto již léta požaduje otevřený dialog o diskriminaci křesťanů v Evropě," zdůraznil tento právník. "Přitom nejde o nějaká privilegia, která by křesťané žádali, ale o stejná práva jako mají ostatní občané."
Vyjádřil lítost,
že v některých evropských zemích se právně masivně zasahuje i do svobody svědomí. Například v Nizozemsku a Anglii jsou úředníci na radnici povinni sezdávat i páry stejného pohlaví. Ve Francii musí lékárníci skladovat a vydávat potratové prostředky a ve Španělsku jsou lékaři a zdravotní personál povinni dělat potraty příp. je organizovat, "řekl dr. Kugler.
"V několika zemích široce koncipované antidiskriminační zákony a velmi neomezeně vykládaná ustanovení o šíření nenávisti vedou ke stále většímu počtu soudních řízení s křesťany, zejména s kazateli a křesťanskými poskytovateli služeb."
"I v oblasti školství
a rodičovských práv také i v oblasti svobody projevu a shromažďování stále znovu dochází k problémům pro zákony a rozsudky vůči aktivistům bojujícím za právo na život. Velmi důležitá je proto rezoluce parlamentního shromáždění OBSE z července 2011, v níž se členské státy EU vyzývají, aby své zákony prozkoumaly z hlediska negativních účinků na křesťany. "
"Nápadné je, že média a politika o diskriminaci křesťanů nebo intoleranci vůči nim nepodávají zprávy nebo jen náznakově,"
kritizoval zase Msgr. Florian Kolfhaus, vatikánský zástupce Státního sekretariátu na bruselském semináři.
"Vždyť si jen představme, že by ze synagogy vandalové menorah - sedmiramenný svícen - vyhodili na ulici. Jaký by se spustil křik po celé Evropě a právem, "řekl Msgr. Kolfhaus.
"Podobný případ v katolickém kostele loni v Itálii však nevyvolal žádnou pozornost. Ne každé grafiti na kostelních zdech nebo na křesťanských náhrobních kamenech je výrazem nenávisti, "konstatoval dále. "Ale ukazuje to nedostatečnou úctu a nedostatečné pochopení pro víru."
Sekretář biskupské komise EU,
COMECE, Piotr Mazurkiewicz, prohlásil, že je překvapující, že v liberálním demokratickém prostředí se musí diskutovat o diskriminaci křesťanů.
"Politika a společnost upřednostňují sekulární názory, protože zde vládne přesvědčení, že ty jsou neutrální. Když se odstraní kříž ze školní třídy, má to proto hodnotový ideologický význam, vždyť i sekulární hnutí mohou být přece intolerantní."
Zástupci EU a církve se shodli především v tom, že ochrana křesťanské svobody svědomí musí mít v evropském právu větší význam.
"Musí být dovoleno, aby lékař nemusel provádět potrat, nebo aby lékárník nemusel prodávat potratový prostředek. Pokud křesťané zvedají svůj hlas, když si brání svou víru, stále více se to považuje za nevhodné, "kritizoval Msgr. Kolfhaus.
Evropští poslanci - mezi nimi i místopředseda Evropské lidové strany Otmar Karas - ubezpečili, že budou v parlamentu intenzivnější předesílám téma diskriminace křesťanů.
"Na diskusi v plénu EU je však ještě příliš brzy, pro mnohé poslance představuje taková otevřená diskuse hrozbu, protože se v tomto tématu nevyznají," vyjádřil se s lítostí pověřenec pro dialog v Evropském parlamentu, Polák Jan Olbrycht (ELS).
-Zg-
Převzato z
http://www.magnificat.sk/,
článek, vydaný 5.října 2012, naleznete v souboru článků pod názvem
"Aktuálne: Keď ide o život, ide o všetko, alebo – Kto pretláča smrť?"
zde.