Autor: Marián Sekerák
www.postoy.sk
Před sto dvaceti lety, tedy 8. září 1892, na svátek Narození Panny Marie podepsal
Lev XIII. encykliku Magnae Dei Matra tematicky zaměřenou na modlitbu růžence. Učení v pořadí 43. encykliky papeže Pecciho je navzdory svému věku a specifickému stylu stále aktuální.
"Bůh nám dal nejcennější požehnání, když nám dal víru", konstatuje Lev XIII. v čl.. 15 zmíněného dokumentu. Zároveň tím odkrývá leitmotiv táhnoucí se celým textem. Modlitba růžence je pro něj nástrojem pro posílení katolické víry a obranou před nástrahami, které na křesťana ve světě číhají.
Navzdory jeho širokému záběru, věnoval papež v souladu s tehdejší praxí svůj okružní list výlučně klerikům. Tento zvyk změnil až Jan XXIII., Když svou encykliku
Mater et magistra
z r.. 1961 věnoval kromě nich také "věřícím celého světa" a později, v r.. 1963 dedikací encykliky
Pacem in terris
i "všem lidem dobré vůle".
Zbraň proti krizi víry
Lev XIII. v Magnae Dei Matra konstatuje "nedůslednost a otupělost v praktikování katolického náboženství, které i když není přímo otevřeno odpadnutí od víry, jistě vede k lehké cestě k němu, čímž se stává způsobem života, který nemá nic společného s vírou" (čl. 6) . Taková krize víry vede následně k Božímu rozhořčení a neklidu pro člověka. Za účelem usmíření s Bohem a uzdravení duší navrhuje vytrvalou modlitbu, doprovázenou láskou a praktikováním křesťanského způsobu života. "A obojí", píše pontifikátu, "duch modlitby i praxi křesťanského života lze nejlépe dosáhnout oddanosti Mariinu růženci" (čl. 7). Růženec však podle něj nemá být jen jednou z možností nápravy kritického stavu, ale přímo osobní povinností. Všichni katolíci mají sjednotit svůj hlas v této modlitbě, vyznávajíce tak oddanost Matce Boží (čl. 8).
Čtenáře encykliky její autor ujišťuje, že nikdo jiný než Panna Maria nerozumí tak dobře všemu, co nás v životě znepokojuje (čl. 12). Papež doslova ztrácí řeč, když chce popsat, jak milá jsou slova andělského pozdravení "Zdrávas, Milostiplná" pro její adresátku. Pokaždé, když tato slova vyslovujeme, oživujeme podle něj "vzpomínku na její vznešenou důstojnost a vykoupení lidského pokolení, které Bůh započal prostřednictvím ní" (čl. 10). Maria se tak stává nejen záchranou a útěchou pro trpícího člověka, ale zároveň i modelem a příkladem ctnostného života, který pro lidstvo ustanovil "dobrý a prozíravý Bůh" (čl. 26).
Vztah Lva XIII. k Panně Marii
V závěru encykliky nacházíme potvrzení starobylé praxe odpustků pro ty, "kteří stráví měsíc říjen (růžencový měsíc, pozn. autora) způsobem, jaký jsme předepsali" (článek 31), tedy zbožnou modlitbou růžence. Spolu s tímto ujištěním se Lev XIII. vyznává ze svého osobního vztahu k Panně Marii, přičemž její přímluvě svěřuje "mnohé a mimořádně dary", které získal od Boha a děkuje i za to, že mu bylo dopřáno slavit padesáté výročí biskupského svěcení (článek 32).
Papežové o růženci
Encyklika Lva XIII. věnovaná modlitbě růžence se stala prototypem a inspirací i pro další papeže, kteří rozvíjeli vlastní mariológii. V r.. 1921 Benedikt XV. podepsal encykliku
Fausto Appetente Die
o sv. Dominikovi, který je považován za zakladatele této modlitby.
Vlastní encykliku věnovanou růženci vydal v září 1937 Pius XI. pod názvem
Ingravescentibus Mališ.
Po ní následovala encyklika Pia XII.
Ingruentium Malorum
o recitaci růžence z 15. září 1951.
Zvláštní apoštolský list s názvem
Il religiosa Convegno
věnoval této modlitbě i Jan XXIII. v září r.. 1961.
Pavel VI. prohlásila počátkem února 1974 apoštolskou exhortaci
Marialis Cultus
o správném způsobu a rozvoji uctívání Blahoslavené Panny Marie.
Prozatím posledním papežským dokumentem věnovaným modlitbě růžence je apoštolský list Jana Pavla II.
Rosarium Virginis Mariae
ze 16. října 2002. V něm na začátku 25. roce svého pontifikátu doplnil radostný, bolestný a slavnostní růženec o tajemství světla.
Marián Sekerák
Převzato z
www.postoy.sk,
článek, vydaný 9. září 2012, naleznete
zde.
Užitečné odkazy:
Katolické dokumenty - česky, naleznete na:
http://www.kebrle.cz/(najdete vlevo v obsahu)
Dokumenty papežů (slobensky) naleznete na:
http://www.kbs.sk/obsah/sekcia/h/dokumenty-a-vyhlasenia/p/dokumenty-papezov