Apoštolský nuncius v Sýrii, arcibiskup Mario Zenari, navštívil 29. srpna Mešitu Umajjadů v Damašku. Ve skutečnosti jde o prastarou křesťanskou baziliku sv. Jana Křtitele, kde jsou dodnes uchovávány jeho relikvie. Právě před nimi se modlil o pokoj v Sýrii. P. Vladimír Cyril k tomu dodává: "I my bychom se mohli připojit k těm pronásledovaným křesťanům v Sýrii a jak uvádí apoštolský nuncius v Sýrii chopili se zvláštní zbraně, která je mocnější než všechny ostatní a každý den ve 21.00hod. VYPNULI TELEVIZORY A ZHASLI SVĚTLA A MODLILI SE RŮŽENEC..!"
„Chtěl jsem tímto způsobem věřícím lidem připomenout jejich roli v této beznadějné situaci“ – říká papežský diplomat:
V této tak obtížné situaci musíme sahat k oné zvláštní zbrani, kterou je modlitba. Kolem sebe vidíme pouze zbraně rozsévající smrt a zmar. My křesťané máme jiné zbraně, nejsme bezmocní. Právě těch se musíme chopit.
Před několika dny jeden z damašských kněží vyhlásil skutečnou mobilizaci. Každý den v 21 hodin vypínáme televizory, zhasínáme světla a saháme po růženci. Zvláště my křesťané nesmíme zapomínat na tuto zbraň, která je mocnější než všechny ostatní, abychom dosáhli obrácení srdcí a zadrželi násilí a zvěrstva, jichž jsme každý den svědky, zdůraznil arcibiskup Zenari.
Nuncius v Damašku zároveň upozornil, že modlitební mobilizace nezbavuje odpovědnosti ty, kdo mají na situaci v Sýrii vliv, včetně mezinárodního společenství. Podle arcibiskupa Zenariho patří mezi povinnosti mezinárodní komunity vypořádat se s masakry, k nimž v Sýrii dochází a zahájit otevřenou diskusi o budoucnosti této země – zdůrazňuje vatikánský diplomat.
Teror v Sýrii se nevyhýbá ani křesťanům. Ve městě Zamalka byla včera objevena zmasakrovaná těla arménské křesťanské rodiny. Uťaté hlavy poukazují na exekuci v provedení islámských radikálů. O den dříve došlo v Damašku k výbuchu nastražené autobomby, která zmasakrovala křesťanské pohřební procesí. Zahynulo 12 lidí, včetně pěti dětí. Situací v Sýrii jsou znepokojeni všichni křesťané na Blízkém východě. Ujišťuje o tom Konference latinských biskupů v arabských zemích. Ve společném poselství adresovaném apoštolskému vikáři v Aleppo, biskupovi Nazzarovi, ujišťují syrské křesťany o své blízkosti. Biskupové stále ještě doufají, že se podaří navázat dialog mezi vládou v Damašku a opozicí.
Johana Bronková,
www.radiovaticana.cz