Přibližně 40 tisíc poutníků přišlo 15. září 2012 vzdát hold své patronce - Sedmibolestné Panně Marii na národní pouti v Šaštíně.
Pontifikální mši sv., které se zúčastnili i představitelé politického a veřejného života, celebroval za účasti více biskupů kardinál Jozef Tomko.
Během homilie poukázal na Matku Boží, která jako křehká žena stála věrná a nezlomená pod křížem,
i přesto, že prožívala smrt svého Božského Syna:
"Jak by nemohla Matka Boží po takovém utrpení svého syna nevidět ty, za které on to všechno protrpěl? Jako každá matka trpí, když trpí její děti. " Zdůraznil kardinál.
Jozef Tomko poukázal také na celou historii slovenského národa, během níž se naši předkové od dávných dob obraceli o pomoc ke své patronce:
"Jejím úkolem je pomáhat a utěšovat v utrpení. A náš národ zažil množství utrpení. "
Kardinál Tomko zdůraznil potřebu úcty vůči Panně Marii i v současné době o svátku Sedmibolestné Panny Marie, který si 15. září připomíná Katolická církev na Slovensku a celý národ i v podobě státního svátku.
"Proč se máme představit před světem jako národ, který potvrdí určité datum svátku, dokonce v mezinárodně platné smlouvě a po nějakém čase už to chce odvolávat?" Zeptal se kardinál k úctě ke Sedmibolestné dodal:
"Je aktuální, neboť zápas o zachování křesťanské víry a mravnosti se neskončil. Současné pokusy o oslabení morálky, dokonce cestou zákonů, také vyvízejí k bdělosti věřících. "
Sedmibolestnou Pannu Marius uctívají Slováci jako svou národní patronku již od 15. století. Číslo sedm má symbolický význam a v biblickém slova smyslu znamená plnost. Tradice hovoří o sedmi bolestech, které Panna Maria ve svém životě prožila.
První je proroctví Simeona v chrámu, když jí oznamuje, že její "duši pronikne meč".
Druhou bolestí je útěk do Egypta před králem Herodem, který chtěl zabít malého Ježíše,
třetí je ztracení se dvanáctiletého Ježíše v chrámu,
čtvrtou je setkání s Ježíšem na křížové cestě,
pátou bolestí bylo ukřižování a smrt Ježíše,
šestou je jeho snímání z kříže
a poslední sedmou bolestí je Ježíšův pohřeb.
Slovo "Sedmibolestná" však znamená i plnost a tedy absolutní spoluúčast Panny Marie na Ježíšově vykupitelském díle.
Kardinál Tomko připomněl i návštěvu zesnulého Svatého otce Jana Pavla II. v Šaštíně v roce 1995. Ten Slováky vyzval, aby přijali Bolestnou Pannu k sobě, do každého slovenského domu a do celého života národa. "Dal by dobrotivý Bůh, aby se tak stalo," řekl závěrem svého kázání kardinál Jozef Tomko.
Převzato z
www.magnificat.sk,
článek, vydaný16. 9. 2012, naleznete
zde.