Od
4. 11. - 10.11. 2012 začnou s Boží pomocí lidové misie v kelečské farnosti. A jak se kelečská farnost na lidové misie chystá? Zeptali jsme se o. Jana Bleši, který je jejím duchovním správcem.
1. Mohl byste představit Vaši farnost?
Kelečská farnost zahrnuje město Kelč a 9 větších i menších obcí. Patří do děkanátu Valašské Meziříčí, na jeho jihovýchodním okraji. Máme velký farní kostel, kam přijde v neděli na dvě mše svaté cca 500 lidí z Kelče i okolí. V pěti dalších vesnicích je bohoslužna každý týden. Z nich největší jsou Kladeruby, kde byl před třinácti lety postavený kostel pro stopadesát návštěvníků. V Kladerubech je každý týden mše svatá v neděli a ve středu. Druhá největší je Skalička. Patří už do Olomouckého kraje, je to velmi společensky aktivní obec, kde je kaple pro cca padesát lidí, bohoslužby mají v sobotu s nedělní farností. V těchto třech centrech bychom chtěli lidové misie realizovat. Věřící ze Zámrsk, Němetic, Babic, Lhoty, Hor. a Dol.Těšic a Komárovic jsou celkem zvyklí dojíždět a připojí se tam, kde jim bude vyhovovat čas programu. Ve farnosti funguje několik společenství - modlitby matek, modlitby otců, společenství rodin (už dvacet let), je jistě potenciál ke vzniku nových společenství mladých manželů. Ve farnosti žije komunita Misijních sester služebnic Ducha svatého. Tři sestry jsou slovenské národnosti, v říjnu příjde čtvrtá z Polska. Jedna ze sester pracuje jako pastorační asistentka na faře, dvě ve zdravotnictví. Sestry vedou každý čtvrtek adoraci ve farním kostele, při které je příležitost ke zpovědi. Ministranti z Kelče a Komárovic v počtu cca 20 kluků chodí hlavně v neděli a v pátek na "dětské". Schólu tvoří asi 25 děvčat, některé už na vdávání. Od loňska se pokoušíme o "malou schóličku".
Ve farnosti navštěvujeme každý měsíc asi 30 nemocných doma s poskytnutím svátostí.
Nějvětší bolestí je rezignace prvopřijímajících na svátostný život. Do náboženství chodí v Kelči 140, v Kladerubech 10 a ve Skaličce 8 dětí.
2. Kdy byly lidové misie ve farnosti Kelč naposledy?
Lidové misie byly v době působení P. Františka Krále v roce 1994 s opakováním 1999
3. Jak se s farností na lidové misie připravujete?
Od sto dnů do lidových misií připomínáme tento úmysl pokaždé v nedělních ohláškách. Modlí se řeholní sestry, první informace vyšla v zářijovém čísle městského zpravodaje.
4. Co Vás přimělo pozvat do farnosti misionáře? Co od lidových misií očekáváte?
Pozvání misionářů souvisejí s očekáváním: Ve farnosti do mého příchodu v roce 2009 pravidelně působyli dva kněží. Vnímám potřebu oživení svátostného života na základě osobní víry ve Spasitele Pána Ježíše Krista. K probuzení semínka, které do většiny obyvatel farnosti bylo zaseto při jejich křtu a u mnohých během mladšího školního věku, je potřeba slyšet SLOVO a zažít osobní setkání s věřícím člověkem ochotným se dělit o víru. Věřím, že v mnoha farnících dříme misijní potenciál, který lidové misie probudí.
Farnosti Kelč vyprošujme hojnost Božího požehnání a kéž jsou lidové misie v Kelči obnovou nejen pro farnost, ale i pro celé město a okolí.
Ze života farnosti: