Svatý otec dnes (9. 8. 2012) na pravidelném poledním setkání s věřícími před modlitbou Anděl Páně poukázal ve svém francouzském pozdravu na svou blížící se návštěvu Libanonu:
„Drazí poutníci, zde přítomní anebo spojení prostřednictvím rádia a televize! V nadcházejících dnech se vydám na apoštolskou cestu do Libanonu, abych podepsal posynodální apoštolskou exhortaci,
Benedikt XVI. k cestě do Libanonu
která je plodem zvláštního zasedání biskupského synodu pro Blízký východ, které se konalo v říjnu roku 2010. Budu mít to potěšení setkat se s libanonským lidem a jeho představiteli, s křesťany této drahé země i s těmi ze sousedních zemí. Není mi neznáma často dramatická situace obyvatel tohoto regionu, který je již dlouho drásán neustálými konflikty. Chápu úzkost mnoha obyvatel Blízkého východu, kteří prožívají denně nejrůznější utrpení, která hluboce i morálně zraňují jejich osobní a rodinný život. Se starostmi pohlížím na ty, kteří ve snaze najít mír, opouštějí svůj rodinný i profesní život a zakoušejí nejistotu utečenců. Třebaže je nesnadné nalézt řešení různých problémů tohoto regionu, nelze se poddávat násilí a vyhrocovat napětí. Snaha o dialog a smíření musí být prioritou všech zúčastněných stran a musí být podporována mezinárodním společenstvím, které si stále více uvědomuje, že stabilní a trvalý mír v tomto regionu je důležitý pro celý svět. Moje apoštolská cesta do Libanonu a v širším smyslu na Blízký východ se ponese ve znamení pokoje s odkazem na Kristova slova: „Svůj pokoj vám dávám“ (Jan 14,27). Bůh žehnej Libanonu a Blízkému východu! Bůh žehnej vám všem!“
PROMLUVA Benedikta XVI. před Angelus je
ZDE
Převzato z
www.radiovaticana.cz,
článek, vydaný 9. 9. , naleznete
zde.
&&&@+@&&&
O. Federico Lombardi
k blížící se návštěvě papeže v Libanonu
Vatikán. Za velké znamení odvahy a naděje označil tiskový mluvčí Svatého stolce apoštolskou cestu Benedikt XVI. do Libanonu, kam papež přicestuje příští pátek.
„Benedikt XVI. zveřejní zásadní programový dokument důležitý pro život a poslání církve na Blízkém východě, pro její evangelní svědectví a pro službu dialogu a pokoji. Rozhodnutí zvolit Libanon, kde žijí početné křesťanské komunity, jako místo zveřejnění tohoto dokumentu, bylo přijato mnohem dříve nežli se situace v Sýrii vyhrotila do dnešního otevřeného konfliktu. Ten sice papežovu cestu neohrožuje, ale nepochybně dokresluje její kontext. O mnohých problémech se před dvěma roky na synodě o Blízkém východě mluvilo, ale některé vyvstaly s ještě větší naléhavostí: soužití různých konfesních a náboženských komunit, dialog mezi islámem a judaismem, emigrace křesťanů, náboženská svoboda a demokracie. Celé hnutí takzvaného „arabského jara“ tehdy vlastně ještě neexistovalo. Kontext je tedy zcela jiný než před dvěma roky a nasazení církve na Blízkém východě také. Postavení církve je složitější a inspirační a směrodatný vliv papeže ještě cennější a žádanější. Katolíci, křesťané, ačkoli jsou v tomto regionu menšinou, mohou a mají přispět svědectvím pokoje a podporou protrpěného a žitého dialogu. A stejně tak obyvatelstvo a rozmanité náboženské skupiny Blízkého východu a mezinárodní společenství, svět, který se jakoby vzpírá uznat, že geopolitické ambice zde mají tragický dopad. Benedikt XVI. pozvedne neozbrojený hlas naděje a touhy po míru celého tohoto regionu. Doufejme, že bude vyslyšen.“
Převzato z
www.radiovaticana.cz,
článek, vydaný 8. 9. 2012, naleznete
zde.