![2011 pondělí 2011 pondělí](storage/n201108222309_velehrad 2011 pondeli 026.jpg)
Dnes začala XII. pěší pouť na Velehrad. Všichni jste zváni, přidejte se kdekoli. Pokud však nemůžete pouť jít přímo, je možnost se připojit modlitbou a také prostřednictvím promluv, které se na pouti čtou. Každý večer si je na těchto stránkách můžete z daného dne prorozjímat.
Pondělí večer:
Říkali jsme si často, že o nás platí 5 Pé, že totiž pouze pěších poutníků pomalu přibývá, ale pozor na to, buďme opatrní: Tržní ekonomové nám říkají, že všechno musí růst, ale křesťanští ekonomové říkají, že nemůže všechno růst pořád do dálky a do šířky, ale že by to také mělo růst především do hloubky. A každý myslící člověk ví, že i v přírodě v zimě nic neroste ale že to neznamená, že by to zahynulo. Proto letos budeme snažit o prohloubení a každá promluva by se měla hluboko zarýt do srdce.
V každé promluvě si řekneme vždy o jednom z 9 plodů Ducha svatého, někdy se také píše o ovoci Ducha svatého. Přečteme si, kde se o něm ještě jinde píše v Písmu svatém, vysvětlíme, co to znamená a co ne, pak za všechny dary a plody Ducha svatého poprosíme starobylou modlitbou východních křesťanů. To bude první kratší část.
Druhá část bude delší, protože si budeme postupně číst z knihy p. prof. Petra Piťhy: Slyšte slovo a zpívejte píseň životopis obou bratří až po smrt sv. Cyrila 14.2.869 v Římě. Dá-li Pán Bůh, za rok bychom pokračovali v četbě životopisu sv. Metoděje po smrti jeho bratra. (Každý úryvek bude trvat 12 – 18 minut.) Zakončíme modlitbou k 1150. výročí.
Večer při nešporách anebo jako samostatné čtení (anebo i při mši svaté) si budeme číst z 2. dílu té knihy, kde pan profesor krásně připomíná, co Velehrad znamenal v našich dějinách a co pro nás znamená dnes. Toto čtení bude kratší, zhruba 7 – 9 minut a mohli by ho slyšet i naši hostitelé.
V listě Galaťanům v 5. kapitole, 22 a 23. verši čteme v katolickém překladu:
„Ale ovocem Ducha je láska, radost, pokoj, shovívavost, vlídnost, dobrota, věrnost, tichost, zdrženlivost.“
V Katechismu katolické církve máme tuto modlitbu:
"Nebeský králi, Duchu utěšiteli, Duchu pravdy, který jsi všude přítomen a všechno naplňuješ, poklade všeho dobra a prameni života, přijď, přebývej v nás, očisť nás a spas nás, ty, který jsi dobrý." (KKC 2671)
Mohli bychom se ji naučit a odnést si ji domů z této pouti jako živou památku na rok biřmování.