Patriarchové církví Blízkého východu zaslali své pozdravné poselství Benediktu XVI.. v souvislosti s jeho blížící se apoštolskou cestou do země cedrů od 14. do 16. září. Jde o sedm dokumentů publikovaných na oficiální stránce návštěvy, které zdůrazňují velké očekávání tohoto historického okamžiku. Patriarchové vyjadřují, že tato návštěva, 15 let po návštěvě Jana Pavla II., posílí naděje na mír, dialog a rozvoj Blízkého východu. Poselství jsou uvedeny zvoláním "Požehnaný, který přichází ve jménu Hospodinově" (srov. Jan 12, 13).
"Svatý Otče", píše maronitským patriarcha Bechara Boutros Rai, "budete v Libanonu jako poutník solidarity a soucítění". Vaše návštěva povzbudí ty, kteří "jsou utlačováni ve své svobodě a důstojnosti". Budete "poutníkem sjednocení a míru pro všechny", píše patriarcha Antiochie a celého Blízkého východu a uzavírá své poselství vyjádřením nadšeného a upřímného očekávání.
Na téma míru se zaměřil i arménský patriarcha Kilikie Nersès Bébros XIX. V návštěvě papeže vidí pozvání kráčet "cestou, která umožní změnit tvář společnosti". Patriarcha poukazuje na nejistoty, které poznamenávají realitu Blízkého východu a doufá, že křesťané budou "propagátory míru a spolupráce" i ve vztahu k "hnutí za demokracii a politickou odpovědnost" v regionu.
Latinský patriarcha Jeruzaléma Fouad Twal ve svém poselství hovoří o "složitých podmínkách, v nichž žije Blízký východ", proto potřebuje "slyšet hlas papeže, jeho učení, jeho modlitbu a vidět jeho spoluúčast na utrpení". Zvláště vyzdvihuje význam předání posynodní apoštolské exhortace pro Blízký východ, která jim pomůže být "znamením jednoty a svědectví". "Naší touhou je", uzavírá Mons. Twal, "aby návštěva posílila naděje křesťanů, proces křesťansko-islámského dialogu a hodnoty spravedlnosti a pokoje".
Vděčnost papeži vyjadřuje i chaldejský patriarcha Babylóna Emmanuel III. Delly, podobně melchitský patriarcha Gregorios III. Laham, koptský patriarcha Anba Boulos Najib či syrsko-katolický patriarcha Ignace Youssef III Younan. Všichni vyjadřují naději, že návštěva papeže v Libanonu přinese respektování práv křesťanů, hlavně práva na náboženskou svobodu.
"S projevy radosti a vděčnosti jménem synody biskupů koptské patriarchální katolické církve a celého kléru, řeholníků, řeholnic a všech věřících" se poselství obrací na papeže Benedikta XVI.. Text se dále soustředí na Posynodální apoštolskou exhortaci, "výsledek speciální biskupské synody pro církve Blízkého východu", kterou jim Svatý Otec slavnostně předá v neděli 16. září během mše svaté, uzavírající jeho 24. apoštolskou cestu.
V poselství se dále uvádí: "Tato návštěva se podobá návštěvě Panny Marie u její příbuzné Alžběty, aby jí pomohla v těžkém období. I my a celý Blízký východ, Svatý Otče, potřebujeme nyní tuto návštěvu, abychom od Pána přijali pomoc, kterou nám přinesete: Apoštolská exhortace, která nás bude vést a osvětlovat naše poslání v tomto kritickém čase, poznamenaném nestabilitou. Vaše návštěva nás uklidní, naplní naše srdce radostí a upevní nás na cestě naděje, na kterou jsme povoláni. Svatý Otče, díky za tuto pozornost vůči našim církvím, ritům a krajům. Prosíme o vaše modlitby a apoštolské požehnání. "
-Jk-
Převzato z
www.radiovaticana.org/slo.
Článek vydaný
6. 8. 2012, naleznete na:
http://www.radiovaticana.org/SLO/Articolo.asp,naleze?c=610810