LONDÝN,(spuc.org.uk) - "Jídlo a ne antikoncepce zachrání životy", tvrdí Society for the Protection of Unborn Children (SPUC) u příležitosti summitu o plánovaném rodičovství v Londýně, který se uskutečnil 11.července pod záštitou Melindy Gates.
Organizace Save the Children nedávno prohlásila, že plánování rodičovství "zachraňuje životy" nejen matek ale i dětí. Vyzývala k peněžité pomoci na financování antikoncepce, tvrdíc, že je to dobrá investice, levnější než zachraňování dětí před smrtelnými chorobami nebo před hladem po tom, jak se narodí. Tyto jejich výroky by měly být tento týden zveřejněny v The Financial Times.
Anthony Ozimic, SPUC manažer pro komunikaci s veřejností, v krátkém videu pátrá po tom, proč se peníze utrácejí na antikoncepci, zatímco lidé hladoví.
Save the Children vyzývá různé agentury k podpoře potratů a kontrole porodnosti za účelem podpory antikoncepce. Známým rysem této kampaně je zdůrazňování údajné "stálé potřeby antikoncepce" žen z nejchudších regionů světa.
I když Save the Children tvrdí, že roční náklady na jednu ženu představují jednu libru, britská vláda, Evropská unie, USA, Gates Foundation a mnozí jiní navrhují utratit několik miliard liber na to, aby se 0,2 miliardě ženám zabránilo donosit děti.
Save the Children zveřejnilo zavádějící vyjádření, jako například "570 000 nenarozených dětí se zachrání, pokud budou splněny požadavky plánovaného rodičovství". V dopise, který bude zveřejněn v The Finanacial Times, se sdružení pro-potratových neziskových organizací Beyond 2014 chystá prohlásit, že summit pomůže přiblížit se k naplnění cílů "Millennium Development Goal (MDG) 4", konkrétně snížit úmrtnost dětí. Existuje skutečná a naléhavá potřeba, aby se pomohlo novorozeným a nezletilým dětem přežít, a ta by měla být prioritou pro Save the Children. Ne propagaci antikoncepce k zabránění, aby děti vůbec přišly na svět.
Ve zprávě The Economist z května 2012 uvádí, že propojení mezi úmrtností a celkovými demografickými změnami se jeví slabé. Toto odporuje vyjádřením Save the Children a sdružení neziskových organizací Beyond 2014.
16 z 20 afrických zemí, které vedou podrobné statistiky o životních podmínkách od roku 2005, zaznamenalo pokles míry dětské úmrtnosti (měřila se jako množství úmrtí dětí pod pět let na 1000 narozených dětí). 12 zemí mělo čísla nižší než 4,4% ročně, což splňuje podmínky vytyčené MDG zmenšit míru dětské úmrtnosti o dvě třetiny do roku 2015.
Ve zprávě se zmiňuje, že od zemí, které nejvýrazněji snížily svou míru porodnosti, by se dalo očekávat, že sníží nejvýrazněji i míru dětské úmrtnosti. A to proto, že tyto země nejvíce pokročily v přeměně z chudých zemí s vysokou porodností na země bohatší s nižší mírou porodnosti. Ale postupně se ukazuje, že zatímco země jako Senegal, Etiopie, Ghana snížily výrazně míru nejen porodnosti ale i dětské úmrtnosti, jiným zemím jako Keňa a Uganda se také podařilo snížit úmrtnost dětí i přesto, že pokles porodnosti se v posledních letech zastavil.
Nižší míra porodnosti není jediný ukazatel. Libérii, ve které zůstává míra porodnosti stále vysoká, se co do úmrtnosti dětí daří ne nejlepší. Ale tak to je i v zemích s nízkou mírou porodnosti jako Namibie a Lesotho.
Nějaká další fakta:
Podvýživa způsobuje v rozvojových zemích ročně 5 milionů úmrtí dětí ve věku do 5 let (zdroj: The State of the World 's Children, UNICEF, 2007)
Jedno ze čtyř dětí - okolo 146 milionů - v rozvojových zemích je podvyživené (zdroj: The State of the World 's Children, UNICEF, 2007)
10,9 milionu dětí ve věku do pěti let v rozvojových zemích ročně umře. Nedostatečná výživa a nemoci spojené s hladem jsou příčinou 60 procent z těchto úmrtí. (Zdroj: The State of the World 's Children, UNICEF, 2007)
Podle charitativní organizace Mary 's Meal žije 78% podvyživených dětí v zemích, kde je nadbytek jídla a na světě se vyprodukuje dost jídla na to, aby každý člověk přijal denně 2 720 kcal.
Podle charitativní organizace Nothing But Nets způsobuje malárie 200 milionů případů onemocnění ročně a zabije 600 000 lidí, hlavně dětí ve věku pod 5 let. Přitom je možná nejen její prevence ale i léčba. Léky proti malárii, jako je například artemisininu a jiné, se dají použít k léčbě malárie, pokud se použijí včas.
Jsou zveřejněny tabulky s nejčastějšími příčinami smrti novorozených dětí a dětí do pěti let. Kondom, hormonální tabletka nebo injekce v ani jednom případě nepomohou zachránit život dítěte. Úmrtí z těchto příčin jsou ve vyspělém světě velmi vzácné.
Zdroj:
http://www.lifesitenews.com/message/
Převzato z
www.lifenews.sk,
článek,vydaný 10. 7 7. 2012 naleznete
zde.