Předobraz Panny Marie v pramatce Evě
Předpověď vítězství Panny Marie v Protoevangeliu (Gn 3,15)
Předobraz Panny Marie v Abrahamovi
Předobraz Panny Marie v Arše úmluvy
Předobraz Panny Marie v Šalomounově matce Batšebě
Přenesení archy úmluvy do chrámu
Královna Ester zachraňuje vyvolený národ
Předpověď panenského početí Ježíše Krista u proroka Izaiáše
Předobraz Panny Marie v Makabejské matce
Na začátek je třeba říci, že Písmo svaté se musí vykládat v souladu s celou naukou církve tak, jak to církev přijala. Ani jedno místo nelze vykládat odděleně od celého Písma. Pokud někdo vykládá Písmo svaté tak, jak se mu chce, pak tam může "objevit" cokoliv a je vzdálen od pravdy.
Proto je tolik různých církví, denominací a sekt, jejichž členové se odvolávají na Písmo svaté, každý si myslí, že má pravdu a navzájem učí úplně rozdílné teorie.
Nelze vykládat Písmo jakkoli, ale vždy v souladu s tím, jak se to shoduje s pokladem víry, který přechází z generace na generaci. Řízením Ducha Svatého církev přijímá a odmítá některý výklad a ten, kdo na to nebere ohled, může být originálním, ale není pravdivým.
Předobraz Panny Marie v pramatce Evě
Předpověď vítězství Panny Marie v Protoevangeliu (Gn 3,15)
Předobraz Panny Marie v Abrahamovi
Předobraz Panny Marie v Arše úmluvy
Předobraz Panny Marie v Šalomounově matce Batšebě
Přenesení archy úmluvy do chrámu
Královna Ester zachraňuje vyvolený národ
Předpověď panenského početí Ježíše Krista u proroka Izaiáše
Předobraz Panny Marie v Makabejské matce
Předobraz Panny Marie v pramatce Evě
O Evě nám říká kniha Genesis 2,18-25 a 3,1-22.
V čem je předobrazem Panny Marie? V tom, co mají obě společné: Obě vyšly z Božích rukou krásné, čisté, neposkvrněné. Obě Bůh obdařil svou milostí, milostí posvěcující a měl v nich velké zalíbení. Oběma svěřil velkou roli. Adam dobře znal roli své ženy a dal jí jméno, které dobře vystihovalo tuto úlohu - Eva - matka živých. Měla svým potomkům dávat život, nejen život tělesný, ale také život milosti, život božích dětí.
Také Maria je duchovní matkou celého lidstva. Také její velkou úlohou je zprostředkovávat život milostí všem lidem.
Obě - Eva i Marie - byly podrobeny zkoušce. Evina zkouška byla celkem snadná. Eva žila v ráji, mohla jíst všechny rajské plody, jen z jednoho stromu v ráji nesměla jíst a tím dokázat svou poslušnost Bohu.
Zkouška Panny Marie je mnohem těžší. Celý svůj život má přežít v bolestech a utrpení. A jako největší důkaz své lásky přijímá ze stromu kříže božský plod - umučeného Ježíše. Eva a Maria se ale nepodobají v tom, jak obstály ve zkoušce. Eva padla a přinesla na svět hřích, bolest a smrt. Maria obstála a zprostředkovala lidem nový život.
Nepřátelství ustanovuji mezi tebou a ženou, mezi tvým potomstvem a jejím potomstvem, ono ti rozdrtí hlavu a ty mu zraníš patu (Gn 3,15)
Písmo svaté Starého i Nového zákona a úctyhodné podání dávají stále zřetelněji najevo roli Matky Spasitele v díle spásy a nám ji téměř staví před oči. Knihy Starého zákona nám popisují dějiny spasení, jak se pomalu připravuje příchod Kristův na svět. A tyto prvotní dokumenty, jak se v církvi čtou a jak se chápou ve světle dalšího a plného Zjevení, pozvolna stále zjevněji ukazují postavu ženy, matky Vykupitele. V tomto světle se ona prorocky naznačuje už v příslibu, daném našim prarodičům po pádu do hříchu, o vítězství nad hadem (srov. II. Vatikánský. Koncil, Lumen Gentium, č.55)
Žena naznačuje matku Vykupitele, která důvěrně prožívá stejný zápas a to samé vítězství jako budoucí Vykupitel proti hadovi zla. Je to zjevné projevení Boží vůle, aby žena prožívala stejné nepřátelství mezi sebou a hadem, jako její vykupitelský potomek. Tento zápas a vítězství proti hadovi naznačuje velkolepé dílo vykoupení provedené Spasitelem světa, jakož i důvěrnou spolupráci matky Vykupitele na tomto aktu spásy. Maria se opravdu prorocky naznačuje už v tomto příslibu.
Maria byla od věčnosti v úplném a absolutním protikladu vůči satanovi, proto skrze svého syna Vykupitele a s ním měla důvěrný podíl na úplném vykupitelském vítězství nad satanem.
Církevní otcové prvotní církvi dali bezprostřední potvrzení o tomto písemném proroctví předložením obrazu matky Ježíšovy jako "Nové Evy". V jejich učení byla Panna Maria Novou Evou, která měla důvěrnou účast s "Novým Adamem", Ježíšem Kristem, v obnovení nadpřirozeného života milosti, který Adam a Eva ztratili.
Důvěrná a jedinečná role Marie, Ženy s potomkem Vykupitelem, začátek vítězství nad hadem, se už prorocky zjevuje na začátku Písma svatého.
V tomto proroctví je skrytě obsažena pravda o Neposkvrněném početí Panny Marie. Mezi hadem, satanem a Marií je nepřátelství, hluboká propast, takže satan nemůže nijak poskvrnit její duši, která není poznamenána ani dědičným hříchem ani osobními hříchy.
Předobraz Panny Marie v Abrahamovi
Abrahama vyvolil Bůh. Bůh ho vyzval, aby vše opustil a šel do neznámé země (Gn 12,1-4). Uvěřil v Boží zaslíbení a proto se stal praotcem vyvoleného národa. Ale zkoušky Abrahama stále rostly, až natolik, že Bůh od něj žádá, aby mu obětoval vlastního syna (Gn 22,1-14). Abrahám je i toto ochoten udělat, ale Bůh to nakonec od něj nežádá.
Rozjímajme o životě Panny Marie. Má své životní plány, jak chce sloužit Bohu. Ale najednou se všechno mění. Bůh zasahuje do jejího života. Všechno bude jinak, jak si ona představovala. Anděl jí říká, že bude mít syna, neví, jak to dopadne s manželstvím, neví, co ji čeká.
Ale důvěřuje Bohu. Bůh se postará, on všechno zařídí.
Ale největší zkouška ji čeká pod křížem. Bůh žádá, aby přijala kříž svého Syna, aby ho obětovala za spásu světa podle vůle Otce. Teď už nebeský Otec nezadrží ruku, která probodne srdce jeho i Mariina Syna. A Maria se nerouhá, neproklíná, nezlorečí, ale i v této chvíli důvěřuje v Boží plán spásy.
Pokud se Abraham nazývá otcem vyvoleného národa, kdo by mohl protestovat, že Marii nazýváme Matkou církve?
Předobraz Panny Marie v Arše úmluvy
Archa úmluvy byla zhotovena přesně podle Božího návodu (Ex 25,10-22). Byla vykládaná zlatem a drahými kameny, na její zhotovení byly použity nejcennější věci, které v té době Izraelité měli. V arše bylo Boží slovo - 10 Božích přikázání, které dostal Mojžíš, v arše byla manna - předobraz eucharistie, v arše sídlila Boží velebnost (Ex 29,43-46).
Když Mojžíš nebo kněží potřebovali radu, s velkou úctou přistoupil k arše a dostal to, o co žádal (Ex 33,7-11).
Archa smlouvy chránila izraelský národ před nepřáteli, ale když ji nepřátelé ukořistili, nepřinesla jim štěstí, spíše naopak, proto ji co nejdříve vrátili (1 Sam 6,1-9).
Když na provedení archy, kde byly uloženy předobrazy Božího Syna, byly použity nejcennější předměty, jaká krásná musí být Maria, která pod srdcem nosila pravého Božího Syna? Napsané Boží slovo bylo uloženo v překrásné schráně, živé Boží Slovo muselo být ukryté v nejkrásnější ze stvořených bytostí, v přečisté Panně z Nazareta. Archa smlouvy byla vytvořena bez jakékoliv chyby, z toho plyne, že nemůžeme pochybovat, že Panna Maria byla počata bez poskvrny dědičného hříchu.
Když Bůh přikázal, že Izraelité mají přicházet s prosbami k arše úmluvy, proč je někomu těžké uvěřit, že Bůh si žádá, abychom se svými prosbami přicházeli k Marii.
Když archa pomáhala v boji proti nepřátelům Izraele, určitě nám Maria bude pomáhat v boji proti satanovi a jeho spojencům zde na této zemi.
Předobraz Panny Marie v Šalomounově matce Batšebě
Každý zbožný Žid zachovával čtvrté Boží přikázání: "Cti otce svého i matku svou!" Vliv matky krále na královském dvoře byl velmi velký. Když přišla Batšeba o něco prosit svého syna (1 Kr 2,13-20), král se postavil, postavil ji po své pravici a byl připraven vyslechnout její prosbu. Batšeba nežádá moudrou věc, proto Šalomoun odmítá, ale úctu své matce prokazuje až do smrti.
Nemůže nás překvapit, že miliony křesťanů prosí o přímluvu Matku Ježíše Krista. Batšeba je v tom předobrazem Marie.
Když přichází Maria, Ježíš jí řekne: "Požádej, matko, neodmítnu tě." (1 Kr 2,20) Maria, plná milosti, nežádá nic, co by nebylo v souladu s vůlí jejího Syna. I kdybychom my žádali něco špatného, ona nám vyprošuje především milost znát Boží vůli a plnit ji.
Příběh Batšeby nás ujišťuje o síle přímluvy Panny Marie, která je větší než u ostatních svatých, proto ji právem nazývá Boží lid svou Orodovnicí.
Přenesení archy úmluvy do chrámu
Po postavení chrámu přenášejí s velkou radostí a slávou archu smlouvy do chrámu. Všem je jasné, že archu je třeba postavit do velesvatyně (1 Kr 8,1-11).
Panna Maria nemůže jinak ukončit svou životní pouť na této zemi, jak přechodem do opravdové svatyně svatých - do nebeské slávy. Archa se přenesením do chrámu nezničí, ani Mariino tělo se nerozpadne v zemi, ale je vzato do nebe.
Královna Ester zachraňuje vyvolený národ
V knize Ester čteme o mladé ženě, která pomáhá vyvolenému národu. Ester je královnou, ne pro své potěšení, ale proto, aby mohla zachránit svůj lid před pomstou nepřítele.
Toto nám připomíná Pannu Marii v její úloze vůči nám. Zlý duch na nás útočí, chce nás zahubit. Jak si byl Mordochaj jistý, že přímluvou Ester může národ zachránit (Est 4,14), tak i my se můžeme s jistotou spoléhat na to, že přímluva Panny Marie u nebeského Otce nám vymůže odpuštění hříchů a obohatí nás všemi milostmi, které potřebujeme.
Proto vám sám Pán dá znamení: Hle, panna počne a porodí syna a dá mu jméno Emanuel! (Iz 7,14)
Prorok Izaiáš v 8. stol před Kristem předpovídá narození syna některé mladé ženě na dvoře krále Achaza jako znamení pro krále. V hebrejském textu je slovo, které znamená mladou ženu. Nevíme přesně, koho tím prorok myslel. Evangelista Matouš, pod vlivem Ducha Svatého cituje tento text v řeckém překladu, dává do něho slova panna počne (Mt 1,23) a poukazuje jednoznačně na početí Ježíše v lůně Panny Marie. Panna Maria počala z Ducha Svatého a Ježíš je Boží Syn.
Předobraz Panny Marie v Makabejské matce
Obdivujeme matku sedmi synů, která je posilovala, když měli zemřít za Boží zákony (2 Mech 7,27-29).
Panna Maria vidí umírat svého jediného Syna. Nevíme, zda něco řekla pod křížem, ale určitě věřila, že oběť jejího Syna je důležitá pro spásu světa. Když uslyšela rouhavá slova: "Sestup z kříže!", Určitě alespoň v duchu říkala: "Synu, splň vůli nebeského Otce až do konce!"
Jako Makabejská matka, ba ještě mnohem více, věřila, že Bůh vzkřísí jejího Syna, tak jak to Ježíš předpověděl. V nedělní ráno Maria nepřichází pomazat Ježíše,neboť věří, že její Syn už v hrobě není.
Převzato z
www.maria.sk,
článek naleznete
zde.
Starší článek:
„Proč Církev tolik vyvyšuje Marii, když Písmo svaté o ní vlastně mlčí?"