Vatikán. Jan Pavel II. je blahoslavený pro svou víru. Ta byla od počátku základem jeho života a později prostupovala jeho papežskou službu, řekl kard. Zenon Grocholewski během dnešní (1.5.) mše svaté v bazilice sv. Petra u příležitosti prvního výročí beatifikace polského papeže. Prefekt Kongregace pro katolickou výchovu a zároveň dlouholetý spolupracovník blahoslaveného papeže připomněl intenzitu, s níž prožíval svou víru:
„Blahoslavený jsi, protože jsi uvěřil!“ Ano, víra byla základním pramenem důvěry v Boha tohoto velkého papeže, jeho fascinace Božím tajemstvím, stejně jako vůle a dynamismu, s nimiž vnášel tato tajemství do současného světa, aby jej mohla uzdravovat a obohacovat. ... Mocné volání tohoto papeže k současnému světu:
„Otevřete brány Kristu“ a veškeré jeho působení byly plodem oné horoucí, hluboké víry, kterou přetékala jeho mysl i srdce.“
Kardinál Grocholewski zdůraznil, že
příklad Jana Pavla II. je pro nás výzvou, abychom pečovali o vlastní duchovní život. „Každý z nás je zodpovědný za svou víru. Víra v nás totiž může sílit, růst, ale může také slábnout, můžeme ji dokonce ztratit – pro svou nedbalost,“ řekl kard. Grocholewski ve své homilii, kterou uzavřel invokací:
„Pane, rozmnož naši víru!“, abychom přinášeli v životě plody, jaké od nás očekává milující Bůh... A Ty, blahoslavený Jane Pavle II. – kterého v roce 1978 Bůh povolal, abys z Petrova stolce posiloval bratry ve víře – čiň tak nadále, nyní již z domu Otcova.“
(job)
Irský primas
k výročí beatifikace Jana Pavla II.
Dublin. Kdyby Irsko v roce 1979 naslouchalo pozorněji slovům Jana Pavla II., dokázalo by se vyvarovat zbytečného utrpení a krizí – píše irský primas, kard. Sean Brady v prohlášení k dnešnímu výročí beatifikace. Připomíná cestu polského papeže do této země a jeho poselství označuje za prorocké a dalekozraké, zejména ve vztahu k přehnané chtivosti a k násilí. Kardinál Brady lituje, že si Irové nevzali papežova slova více k srdci. Zároveň využívá příležitosti k pozdravu krajanů Jana Pavla II. Děkuje jim za svědectví živé víry, kterým přispívají k životu místní církve. Podle posledního sčítání lidu jsou Poláci největší národnostní menšinou v Irsku. Žije jich tam více než 115 tisíc.
Převzato z
www.radiovaticana.cz,
článeky, vydané 1.5.2012, naleznete
zde. a
zde.