V Mukuyu-ini se od 4. září 1975 zjevovalo záhadné světlo a Panna Maria. Nejdříve si světla všimly tři místní ženy, mezi nimi Mary Muthoni Hinga.
ZJEVENÍ PANNY MARIE V MUKUYU-INI, KEŇA, AFRIKA
14. září 1975 – 10. října 1986
Naši svatí věrozvěstové Cyril a Metoděj jistě nikdy nepomysleli na to, že jejich jména ponese malá nemocnice, postavená r. 2007 v pralesích afrického státu Keňa, v krajině Kikuyu, ve střediskové vesnici Mukuyu-ini. Mohla vzniknout jen za finanční podpory mnoha Čechů a Slováků a díky mnoha obětavým spolupracovníkům z oblasti kolem keňského města Thika.
V Mukuyu-ini se od 4. září 1975 zjevovalo záhadné světlo a Panna Maria. Nejdříve si světla všimly tři místní ženy, mezi nimi Mary Muthoni Hinga. Záhadné světlo přicházelo k vesnici a zmizelo u velkého fíkovníku - mukuyu. O několik dní později Mary náhodou vyšla z domu a opět uviděla toto zvláštní světlo. Zavolala lidi, aby se šli podívat, ale ti odmítli přijít, protože měli za to, že je to světlo nějakého auta. Mary šla tedy spát, ale nedalo jí to, za nějakou chvíli vyšla před dům a viděla světlo znovu. Zformovalo se do tvaru kříže, jeho příčné břevno vypadalo jako ohnivé jazyky a opět se pohybovalo k vesnici. Vidění světla v podobě kříže se v letech 1976 a 1977 často opakovalo. Světlo vždy přicházelo k místu, kde rostl velký fíkovník a tam zmizelo. Během té doby světlo viděla nejen Mary Muthoni, ale i jiní lidé z vesnice.
Po večeři a modlitbě růžence 15. března 1977 jemný vítr zhasnul lampu v místnosti kde se předtím Mary s dětmi modlila a zjevilo se světlo, které naplnilo celý dům. Mary viděla Paní s růžencem, která na ni třikrát zavolala, aby si vzala růženec a modlily se spolu. Po společné modlitbě Paní odešla. Mary nemohla spát, protože se velmi bála. O dva dny později se vše opakovalo. Do místnosti kde se Mary s dětmi modlila, přišlo světlo jako blesk z nebe, naplnilo celý dům, světlo Mary třikrát zavolalo, přikázalo jí modlit se růženec a předčítat lidem text z evangelia sv. Jana 14. kapitolu, 1.-8. verš. /„Vaše srdce ať se nechvěje úzkostí.“ Potom Paní odešla.
Při zjevení 8. dubna 1977 přišla Paní opět jako světlo, třikrát na Mary zavolala, modlila se s ní a přála si, aby byl postaven ve vesnici kostel, který bude zasvěcený Panně Marii Neposkvrněné a jeho vchod aby byl obrácen k fíkovníku. Potom světlo zmizelo. Věřící postavili malý dřevěný kostelík hned u fíkovníku, kde vidívali světlo zmizet. Tento kostelík byl však brzy zničen návalem tisíců poutníků. Dne 11. prosince 1977 dal místní kněz James Meade souhlas s postavením nového velkého kostela naproti fíkovníku, s vchodem obráceným ke stromu, jak si to Panna Maria přála. Kostel byl postaven v letech 1978 – 1987.
V květnu a červnu roku 1977 Paní přicházívala, pomodlila se s Mary růženec a beze slova odešla. Když přišla v červnu podruhé, Mary se jí zeptala: „Kdo jsi? Já tě neznám“. Paní odpověděla: „Když jsem ti říkala, komu má být kostel zasvěcen, kdo si myslíš, že jsem? Běž a řekni lidem, že jsem Maria, neposkvrněně počatá, bez hříchu“. Potom odešla. Během let 1977 – 1980 se světlo téměř pravidelně objevovalo každý měsíc. Někdy ho viděla jen Mary, někdy i mnozí jiní lidé a děti z vesnice. Dne 17. února 1979 světlo přišlo na dva dny. Při procesí na Květnou neděli 8. dubna 1979 stálo světlo v podobě světelného kříže na vrcholu fíkovníku a v kostelíku přešlo při mši svaté třikrát přes obětní stůl. Dne 8. dubna 1980 při mši svaté, na památku posvěcení kostelíku, světlo naplnilo prostor kolem oltáře. V červnu toho roku bylo světlo viditelné v kostelíku po celou dobu mše svaté a zmizelo po závěrečném požehnání. Při mši svaté měla Mary vidění na plátně, které viselo v kněžišti. Viděla velkou hostii vystoupit z mešního kalicha, z hostie kapaly kapky krve do kalicha, potom se vrátila zpět do kalicha a vše zmizelo. Potom se zjevila Panna Maria a s Mary se modlila růženec. Ostatní přítomní se přitom modlili růženec také. Tehdy Paní Mary Muthoni řekla: „Byla jsem počata bez hříchu“ a oznámila jí, že se stane zázrak, aby lidé uvěřili v její zjevení.
V dalších letech, až do června 1984 se světlo téměř pravidelně každý měsíc objevovalo, někdy přišlo jen světlo, někdy se zjevila také Panna Maria, pomodlila se s Mary růženec, nic neříkala a odešla. Dne 5. července 1984 přišla Panna Maria do nového kostela. Mnoho přítomných ji vidělo, jak stojí na oltáři. Panna Maria držela v rukou růženec a škapulíř a všichni se modlili růženec. Někteří mužové z modlitební skupiny, která se v místě vytvořila, si zakrylo tvář, někteří dokonce ze strachu utekli. Od toho roku poutníků do Mukuyu-ini znatelně přibývalo.
Závěrečné velké poselství dostala Mary ve vidění 4. ledna 1985. Panna Marie přišla a pomodlila se s Mary růženec. Po růženci Mary usnula a viděla sama sebe u dveří starého kostelíku a Pannu Marii na jeho vrcholu. Maria jí říkala: „Bojím se a jsem smutná, že moje děti utíkají od mého Syna. Zanechávají ho v kostele samotného a jdou světskými a bezbožnými cestami“. Potom zmizela.
Po tomto zjevení se Panna Maria ještě několikrát zjevila, někdy se s Mary pomodlila růženec, někdy se objevilo pouze světlo, ale už nikdy neřekla nic. Naposledy se s Mary pomodlila růženec 10. října 1986, neřekla nic, zmizela a tímto zjevení v Mukuyu-ini definitivně skončila.
Diecézní autority r. 1987 zahájily veřejné zkoumání zjevení Panny Marie v Mukuyu-ini. Zjevení obsahují všechny známky pravosti. Zároveň však byla uveřejněna velká překážka k jejich uznání: Zjevení jsou velmi podobná zjevením v Bayside, ve státě New York v USA, která byla místním brooklynským biskupem Francisem Johnem Mugaverem zamítnuta.
I když nebyla dosud učiněna žádná kanonická rozhodnutí, zjevení probudila silný rozmach víry a mariánské zbožnosti v zemi.