Evropská komise poskytuje každoročně miliony eur organizacím, které vykonávají a propagují potraty v rozvojových zemích. Otázka potratů přitom patří mezi výlučné kompetence členských států, takže Komise s velkou pravděpodobností jedná mimo rámec evropského práva.
Na úterním semináři o sexuálním a reprodukčním zdraví a právech v rozvojových zemích uvedla Sophia Kuby, ředitelka organizace European Dignity Watch. Na akci, které je součástí Evropského týdne pro život v Evropském parlamentu, vystoupila i Slovenské europoslankyně Anna Záborská.
"Slovenské humanitární organizace bojují o každé euro, aby mohly provozovat skromné nemocnice v Africe či Asii, které zachraňují lidské životy. Komise zatím dává miliony na zabíjení ještě nenarozených dětí, často v týchž rozvojových zemích.
Jako poslankyně Evropského parlamentu se proto obrátím na Komisi a budu se ptát, kolik peněz z balíku evropské rozvojové pomoci poskytla mezinárodním potratovým organizacím a která evropská právní norma jí to umožnila, "zdůraznila Záborská, která je členkou Rozvojového výboru Evropského parlamentu.
Tím, že rozvojovou pomoc podmiňuje liberalizací potratů, vyvolává EU v mnoha rozvojových zemích podezření, že se snaží prosazovat kulturní hegemonii. To má za následek posilování vlivu asijských dárců, především v Africe.
"Může někdo obviňovat Afriku, že se chce vyhnout tomuto novému druhu kulturního, ekonomického a sociálního imperialismu, zejména když zavání dvojitými standardy a neřeší skutečné potřeby?" upozornila ve svém vystoupení Theresa Okafor, ředitelka nigerijské organizace Liga pro život.
Tzv. "Právo na potrat" přitom nepatří mezi lidská práva a žádný mezinárodní dokument ani smlouva nedává státům povinnost financovat nebo propagovat potraty. Uměle vyvolaný potrat nepatří ani mezi reprodukční práva ženy. Naopak, právo každého člověka na život a ochrana života dítěte před jeho narozením i po něm patří k základním lidským právům.
Zdroj - článek naleznete
zde.