Kdy a jak FATYM vznikl? Čemu se věnuje? Co nabízí?
Info i zde.
FATYM – farní tým má základní heslo „Omnia ad Bonum adhibere“ (všechno využít k Dobrému). Mezi jednu ze zásad FATYMu patří i to, že se věnuje tomu, co se zdá dobré, ale čemu není v Církvi věnovaná přiměřená pozornost.
FATYM Vranov nad Dyjí vznikl v červenci 1996 z rozhodnutí brněnského biskupa Mons. Vojtěch Cikrleho. I když před tím již v brněnské diecézi existovalo více týmových far, zde šlo o nový pokus. Na předchozích farách byli kněží, kteří tam byli vybráni a posláni podle uvážení představených, ve FATYMu jsou kněží, kteří se pro tuto činnost nahlásili dobrovolně na základě předchozí opakované výzvy generálního vikáře Mons. Jiřího Mikuláška.
Zakládajícími členy FATYMu jsou P. Pavel Zahradníček, který tuto myšlenku přijal a nadchl pro ni P. Marka Dundu a společně si ke spolupráci vybrali tehdejšího jáhna, dnes již kněze, P. Milana Plíška. FATYM se začal starat o farnosti kolem vranovské přehrady a s postupujícím časem těchto farností přibývalo.
Už od počátku do farního týmu patří i laičtí spolupracovníci, kteří se časem obměňují. V prvních letech sehráli významnou roli mladí muži, kteří ve FATYMu vykonávali civilní vojenskou službu, tzv. civilku. Zapojili se především při práci na opravách a údržbách far i kostelů, ale pomáhali i při akcích s mládeží a díky nim bylo vždy veselo. Na farách kolem Vranova (Štítary, Olbramkostel, Stálky) působí spolupracovnice FATYMu tzv. slečny katechetky. Ty se věnují modlitbě, práci s dětmi a mládeží, kontaktům s místní farností a všestranně se zapojují do aktivit spojených se životem FATYMu. I těch již bylo několik desítek. Každá z nich zde zanechala svou kladnou stopu, mnozí místní na ně rádi vzpomínají a s některými i nadále udržují kontakty. Většina slečen katechetek se vdala, několik z nich odešlo do kláštera.
Struktura farního týmu je následující: moderátor (nejprve P. Pavel Zahradníček, později P. Marek Dunda) má na starosti koordinaci celého týmu. Další kněží jsou zde ve funkci buď administrátorů farností, kaplanů nebo výpomocných duchovních. Každá farnost tak má svého pana faráře a navíc ještě výhodu, že díky týmu jsou jim blízcí i další kněží.
Čtyřikrát ročně vydává FATYM
zpravodaj, který je osobně předáván do všech domácností v oblasti FATYMu ( je to zpravodaj vánoční, velikonoční, prázdninový a dušičkový ). Pro vydávání zpravodaje si FATYM pořídil starší tiskařský stroj, nyní jich vlastní již několik a užívá je k tištění brožurek – FATYM vydal ve svém
tiskovém apoštolátu A.M.I.M.S. již více než 100 titulů, o které je velký zájem. Jsou šířeny pouze za výrobní cenu, tzn. do 20 Kč, a často i rozdávány zdarma těm, kteří by si je za peníze nepořídili, ale rádi si je přečtou.
V souvislosti s tiskovým apoštolátem se FATYM věnuje i vydávání časopisu Milujte se!, který vychází od roku 2007 čtyřikrát ročně. Všechna dosud vydaná čísla můžete nalézt na
www.milujte.se. V roce 2012 vycházel nákladem 41 000 kusů.
Celý tiskový apoštolát FATYMu je možný realizovat jen díky mnoha místním i vzdálenějším dobrovolným pomocníkům.
V Lančově je centrum tiskového apoštolátu A.M.I.M.S. -
Maxmiliánum
S tiskovým apoštolátem A.M.I.M.S. souvisí i křesťanská internetová televize
TV-MIS a její jinojazyčná variace, kterou FATYM začal provozovat v roce 2005. Zájemci zde najdou mnoho materiálu pro zábavu i duchovní život a zvláště cenné jsou zde archivní audio a videozáznamy, kterým by jinak hrozilo nebezpečí, že by se nemuseli uchovat. Takto jsou snadno dostupné pro širokou veřejnost prostřednictvím internetu.
Od začátku se členové FATYMu věnují práci s dětmi a mládeží a každoročně pro ně pořádají řadu táborů a prázdninových chaloupek a mnoho dalších akcí. Např.
Tábor FATYMu - Lísek,
Tábor FATYMu - Hluboké Mašůvky,
Dyjácká chaloupka
Od roku 1997 se FATYM věnuje i
Lidovým misiím.
V roce 1998 se FATYM rozdělil na farní tým Vranov nad Dyjí a farní tým Přímětice. Stalo se tak díky přibírání dalších farností kolem Znojma. Oba týmy spolu i nadále blízce spolupracují a podílejí se na společných aktivitách. Moderátorem farního týmu Přímětice byl P. Pavel Zahradníček, později P. Jindřich Čoupek.
V roce 1999 si FATYM adoptoval nejmrtvější farnost v ČR – severočeský Jeníkov u Duchcova. Od té doby se intenzivně rozvíjí spolupráce mezi lidmi z oblasti FATYMu a z oblasti jeníkovska. Podobně jako na jižní Moravě, i v adoptované farnosti se FATYM věnuje opravám kostelů a fary a pomoci ke sbližování lidí a povzbuzování ve víře.
Články o naší adoptivní farnosti zde.
V roce 2002 se ve spolupráci s FATYMem začaly formovat první mariánské družiny
marianek.
O rok později vznikli
soluňáci.
V roce 2005 se FATYM začíná věnovat Společenství čistých srdcí.
www.spolcs.cz Jedná se o mládež, která se rozhoduje růst k ideálu čistého srdce a sex nechat až do manželství. Členů SČS stále přibývá.
V roce 2000 se vypravilo 6 poutníků na pěší pouť z Vranova nad Dyjí do Říma, mezi nimi byli i 3 členové FATYMu.
O pouti zde.
To se stalo inspirací pro zahájení poutní tradice. Od roku 2001 se chodí z Vranova nad Dyjí pravidelně na
pěší pouť na Velehrad
. FATYM pořádá i jiné pěší poutě, např. květnovou
pouť z Prahy do Jeníkova
,
pěší pouť mužů z Vranova nad Dyjí do Jevišovic,
dívčí pěší pouť z Vranova nad Dyjí do Kostelního Vydří
,
pouť z Kobylí do Žarošic
a další.
Na fary v oblasti spravované FATYMem přijíždí skupinky dětí a mládeže, které zde tráví
prázdninové pobyty i
víkendové pobyty.
V dlouhém výčtu aktivit je kromě jiného možno zmínit
nový kostel na Šumné ,
opravený kostel ve Vranově nad Dyjía
varhany a mnoho dalších.
Každoročně pořádá FATYM na faře v Prosiměřicích
duchovní obnovy exercičního typu. Většinou bývá 6 až 8 turnusů pro různé stavy.
Díky aktivní spolupráci v mnoha směrech se FATYMu pozvolna daří i aktivity, které v mnohém přesahují možnosti, tak jak tomu bylo např. v roce 2010 – 2011, kdy FATYM spolupořádal akci
ČR pro Ježíše s P. J. Manjackalem.
Veškeré matriály, které FATYM zpracovává a šíří, jsou určeny k volnému šíření a k evangelizaci, vždyť právě o tu FATYMu hlavně jde. Jedním ze zajímavých nápadů jsou i
FATYMská hesla, která jsou stále doplňována o další, a díky nimž si mnozí snadno osvojí pravdy víry a základní životní postoje v křesťanském duchu.
Vždy 15. den v měsíci se ve Vranově konají pravidelné měsíční poutě
Nový Jeruzalém.
O životě a aktivitách spojených s FATYMem se zájemci mohou dovědět také na
www.fatym.com.
Hlavním patronem FATYMu je Panna Maria, ve Vranově nad Dyjí uctívaná jako
Matka Naděje
a v Jeníkově jako
Matka Důvěry.
Navíc se FATYM vyznačuje i velkou úctou ke svatému Cyrilu a svatému Metodějovi, kterou šíří dál.
Bakalářská práce o FATYMu.
FATYM nabízí zajímavé možnosti k využití
O FATYMu také zde.