Mimo oblast FATYMu

Jak se fotí svatost (?) (!)

Klášter sv. Sávy V neděli 21. 1. 2012 v 15 h se v KC Kino v Železném Brodě jste všichni zváni na přednášku a besedu s autory dokumentace vzácných památek kláštera sv. Sávy v Judské poušti ve Svaté zemi Jak se fotí svatost (?) (!)





Pro velký úspěch a na naléhání mnohých, kteří se nedostali na přednášku a besedu s autory dokumentace vzácných památek kláštera sv. Sávy v Judské poušti ve Svaté zemi: Jak se fotí svatost. (?) (!) jsme se po dohodě s přednášejícími rozhodli tuto přednášku v mírně upravené a doplněné podobě zopakovat.


Těšíme se opět na Vaši bohatou účast. Za všechny členy naší místní skupiny ČKA přeji všem účastníkům našich přednášek, i těm budoucím do Nového roku dobré zdraví a veselou mysl. A buďte nám nadále nakloněni.

Fotograf Luboš Tomešek byl představeným kláštera sv. Sávy před několika měsíci vyzván k tomuto dílu. Pomáhat s realizací, kromě tamních mnichů, mu jel i zdejší diákon Josef Brožek. Dostali pak svolení, že se o tyto skvosty mohou podělit i s posluchači ČKA.
Klášter Mar Saba, jak se udává ve většině informací - česky sv. Sáva - je největší klášterní komplex v Judské poušti. Je vystavěn na jižních útesech údolí potoka Cedronu, které začíná v Jeruzalémě mezi Olivetskou horou a Chrámovou horou. Obezděný - opevněný prostor v sobě uvnitř skrývá desítky staveb. Areál se nachází asi 10 km vzdušnou čarou východně od Betléma, v nadmořské výšce 250 m. Je nutné si však uvědomit, že nedaleké Mrtvé moře, do něhož potok Cedron ústí, se nachází 420 metrů pod hladinou oceánu.
V téměř svislé skalní stěně Cedronské rokle na západ od kláštera sv. Sávy jsou nesčetné jeskyně, které byly obývány poustevníky už v prvních stoletích křesťanství. Jedna z nich byla obývána mladým Sávou, rodákem z Kapadokie (* 439, + 532 n. l.), který v roce 457 vstoupil do kláštera v Jeruzalémě, avšak v roce 478 vyhledal samotu v údolí Cedronu. V roce 483 zakládá spolu s dalšími poustevníky velkou lávru - počátek dnešního největšího kláštera v Izraeli, který přes všechny útoky a katastrofy kontinuálně existuje až do dnešních dnů.

Sv. Sáva získal věhlas nejen v Palestině, ale také v hlavním městě říše - Konstantinopoli, kam ve vysokém věku 90 let odcestoval, aby přesvědčil císaře Justiniána k obnově kostela Narození Páně v Betlémě. Po jeho smrti v roce 532 ve věku 93 let se jeho hrob stal poutním místem a klášter byl dále rozšiřován. V jeho prostorách žilo v dobách konjuktury mnišského období 500 - 800 mnichů, některé prameny uvádí až neuvěřitelný počet 4000, to ale předpokládám, že sem započítávají i obyvatele jeskyní v blízkém okolí kláštera. Velké množství z nich dosáhlo svatosti a sehráli velkou roli v teologii.
Za zdmi kláštera žil a tvořil i sv. Jan z Damašku. V tu dobu se klášter stal baštou odporu proti obrazoborectví. Proto se zde zachovaly skvosty ikon a jiných památek. Janovo nejdůležitější teologické dílo, „Pramen vědění“, bylo napsáno zde. Když asi v roce 750 n.l. ve vysokém věku zemřel (podle tradice 104 let), byl rozpoznán jako největší teolog své doby.
Mniši z kláštera Mar Saba přispěli zásadní měrou k rozvoji liturgie v pravoslavné církvi, sestavili typicon - knihu pokynů pro bohoslužby a obřady - která se stala standardem pro ortodoxní svět až do 19. století.
O tomto úžasném místě, které jsem sám měl možnost navštívit jako poutník pod vedením arcibiskupa Kryštofa, by se dalo napsat mnoho dalších informací a zajímavostí. Věřím však, že oba přednášející v budoucnosti o své zkušenosti v klášteře připraví publikaci. Ale ještě předtím, za čerstvé paměti, jsou ochotni se o tyto informace podělit se čtenáři těchto řádků.

Přijďte proto do příjemného prostředí „repasovaného“ kina obohatit se o krásu i vědomosti. Určitě nebudete litovat!
Pro ty, jež se budou na přednášku chtít lépe připravit, seznámit se s touto převzácnou památkou a nachystat si fundované dotazy na přednášející, vybral jsem na internetu z velkého množství informací těchto pár odkazů:
www.haolam.de

www.biblewalks.com

www.atlastours.net

www.greatmirror.com

www.wysinfo.com

www.heiligenlexikon.de

www.informationen-bilder.de/israel-palaestina

Těšíme se na Vaši bohatou účast. Ing. arch. Martin Tomešek
Klášter sv. Sávy



Klášter sv. Sávy



Klášter sv. Sávy



Klášter sv. Sávy



Klášter sv. Sávy



Klášter sv. Sávy



Klášter sv. Sávy



Klášter sv. Sávy

Sdílet

| Autor: Bohumila Hubáčková | Vydáno dne 30. 12. 2011 | 10571 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Nové filmy, videa a audia (mp3) pro vás:
Hledání na našem webu:
Doporučujeme:
Anketa:
Volná šiřitelnost:
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.

Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Používáme
phpRS - redakční systém zdarma.

Kontakt | O nás | Webmaster | Administrace