Ježíš Kristus je důkazem, že Bůh vyslyšel volání lidstva
Drazí bratři a sestry z Říma a celého světa!
Kristus se nám narodil! Sláva na výsostech Bohu a pokoj lidem, ve kterých má Bůh zalíbení. Ke všem ať dosáhne ozvěna Betlémské zvěsti, kterou katolická církev šíří na všech kontinentech přes všechny národnostní, jazykové a kulturní hranice. Syn Panny Marie se narodil všem, je Spasitelem všech.
Starodávná liturgická antifona jej vzývá takto: „Ó Emmanueli, náš králi a zákonodárče, naděje a spáso národů: přijď nás zachránit, Pane, náš Bože“. Veni ad salvandum nos! Přijď nás zachránit! Takto volá člověk každé doby, který cítí, že nedokáže sám překonat svízele a nebezpečí, a potřebuje vložit svoji ruku do větší a silnější ruky, která je mu nabízena shůry. Drazí bratři a sestry, touto rukou je Kristus, narozený v Betlémě z Panny Marie. On je rukou, kterou Bůh podává lidstvu, aby jej vyprostil z plovoucích písků hříchu a postavil na skálu, pevnou skálu své Pravdy a své Lásky (srov. Žl 40,3).
Ano, takový je význam jména onoho Dítěte; jména, které mu dali Maria a Josef z Boží vůle. Jmenuje se Ježíš, což znamená „Spasitel“ (srov. Mt 1,21; Lk 1,31). Byl poslán Bohem Otcem, aby nás zachránil především z hlubokého zla, které koření v člověku a dějinách. Tímto zlem je oddělení od Boha, domýšlivá pýcha jednat sám, dělat Bohu konkurenci a stavět se na Jeho místo, rozhodovat o tom, co je dobré a co je zlé, být vládcem nad životem a smrtí (srov. Gen 3,1-7). Toto je velké zlo, velký hřích, z něhož se my lidé nemůžeme vymanit, dokud se nesvěříme Boží pomoci, pokud k Němu nezvoláme: „Veni ad salvandum nos! – Přijď nás zachránit!“
Samotný fakt, že vznášíme k nebi toto volání, staví nás do správného postoje, uvádí nás do pravdy o nás samých, neboť my jsme ti, kteří zvolali k Bohu a byli zachráněni (srov. Est – řecky - 10,3f). Bůh je Spasitel, my jsme ti, kteří jsou v nebezpečí. On je lékař, my nemocní. Toto uznat je první krok ke spáse, k východu z onoho labyrintu, do něhož se sami uzavíráme svojí pýchou. Pozvednout oči k nebi, vztáhnout ruce a volat o pomoc je východisko, pokud existuje Někdo, kdo slyší a kdo nám může přijít na pomoc.
Ježíš Kristus je důkazem, že Bůh naše volání vyslyšel. A nejenom to. Bůh k nám chová lásku tak mocnou, že nemohl zůstat v Sobě samém, vyšel ze Sebe a přišel k nám, aby s námi sdílel náš úděl až do dna (srov. Ex 3,7-12). Odpověď, kterou dal v Ježíši Bůh na volání člověka, nekonečně překonává naše očekávání a nabývá takového stupně solidarity, že nemůže být jen lidská, nýbrž božská. Jedině Bůh, který je láska, a láska, kterou je Bůh, mohl pro naši záchranu vybrat tuto cestu, která je zajisté nejdelší, ale respektuje Jeho i naši pravdu; cestu smíření, dialogu a spolupráce.
Proto, drazí bratři a sestry Říma a celého světa, obraťme se o těchto Vánocích 2011 k Betlémskému Dítěti, k Synu Panny Marie, a řekněme: „Přijď nás zachránit!“ Opakujme to v duchovní jednotě spolu s množstvím lidí, kteří žijí v situacích obzvláště obtížných a propůjčme hlas těm, kdo jej nemají.
Společně prosme o Boží pomoc pro národy Afrického rohu, které trpí hladem a bídou, kterou nezřídka ještě ztěžuje neustálý stav nebezpečí. Kéž mezinárodní společenství poskytne svou pomoc uprchlíkům, kteří pocházejí z tohoto regionu a jejichž důstojnost je těžce zkoušena.
Pán ať obdaří veškerou útěchou obyvatelstvo jihovýchodní Asie, zvláště Thajska a Filipín, kde jsou dosud kvůli nedávným záplavám ve vážných nesnázích. Pán ať podpoří lidstvo raněné mnoha konflikty, jimiž krvácí planeta. On, který je Knížetem pokoje, ať daruje pokoj a stabilitu Zemi, kterou si vybral, aby přišel na svět, a povzbudí Izraelce a Palestince k opětovnému navázání dialogu. Kéž zastaví násilí v Sýrii, kde již bylo prolito mnoho krve; prosadí plné smíření a stabilitu v Iráku a v Afghánistánu. Ať obdaří novou silou všechny složky společnosti severoafrických a blízkovýchodních zemí při vytváření obecného dobra.
Narození Spasitele ať je oporou dialogu a spolupráce při hledání společných řešení v Myanmaru. Narození Vykupitele ať zajistí politickou stabilitu zemí afrického regionu Velkých jezer a pomáhá obyvatelům Jižního Súdánu v jejich nasazení za ochranu práv všech občanů.
Drazí bratři a sestry, obraťme svůj pohled k Betlémské jeskyni: Dítě, o kterém rozjímáme, je naší spásou! Přineslo světu univerzální poselství smíření a pokoje. Otevřme svoje srdce, přijměme jej do svého života. S důvěrou a nadějí mu opakujme: „Veni ad salvandum nos!“.