Dvě interview Antonia Gaspariho o Neposkvrněném početí Panny Marie
Otec Mario Piatti vysvětluje roli Panny Marie v náboženství a společnosti a
O. Stefano Cecchin OFM, sekretář Papežské mezinárodní mariánské akademie hovoří o Neposkvrneném početí Panny Marie
Otec Mario Piatti vysvětluje roli Panny Marie v náboženství a společnosti
Pro mnoho lidí v katolických zemích je svátek Neposkvrněného početí Panny Marie pouze další volný den. Pro věřící je to však svátek velkého významu vzhledem k nesmírné úctě k Panně Marii na celém světě. Je pravda, že mariánská úcta zejména na Západě se často zesměšňuje jako nepotřebná a "ľehkověrná", ačkoliv jsou konkrétní důkazy toho, že Panna Maria ovlivňuje Boží zásahy do pozemské reality. Abychom pochopili, jak mocná a živá je stále víra v Pannu Marii a jaký význam má tento svátek v ekonomii spásy, ZENIT udělal interview s Páterem Máriem Piatti, šéfredaktorem časopisu "Maria von Fatima", který vydává "Rodina Neposkvrněného Srdce Panny Marie" .
ZENIT: Jaký význam má svátek Neposkvrněného početí Panny Marie pro věřící?
Otec Mário: Obracet se k Panně Marii v náboženském "světě představivosti" znamená myslet na to myslitelně nejkrásnější a nejvíc hodné lásky. Svátky a místa věnovaná Panně Marii, jakož i události s ní spojené - zejména mariánská zjevení - potvrzují úžasný obdiv věřících vůči velkoleposti, se kterou Bůh konal své dílo v Panně Marii a s ní a stále ještě koná. Neposkvrněné početí nám připomíná především dar čistoty a transparentnosti; dává nám poznat dech života v Srdci přijatém v naprosté nevinnosti, nevinnosti, která byla vždy co nejlépe chráněna a uchráněna před každým nebezpečím od Zlého.
ZENIT: Proč bylo nutné prohlásit dogma o Neposkvrněném početí?
Otec Mário: Boží lid od počátku vnímal originalitu a jedinečnost Panny Marie a mimořádným způsobem jí vzdával chválu a čest, kterou liturgie potom stále přesněji přijímala v jejím celku. Lze pozorovat jak církví formulovaným velkým dogmatům vždy předcházela živá víra prostého lidu a provázela je.
Na základě jejích bezpříkladných předností a ctností lidé vnímali její dokonalou příslušnost k "Boží stránce", ale i dokonalou příslušnost k naší "lidské stránce". Uznáním jejího Neposkvrněného početí církev vyjádřila tisíciletou tradici a tak definitivně potvrdila "cítění" svatého Božího lidu. Bylo třeba oficiálně prohlásit tuto dogma, aby se odstranily případné pochybnosti o Neposkvrněném početí Panny Marie, která jistě představuje nedosažitelný vzor, ale současně je nám tak blízká.
ZENIT: Proč je panenství Marie tak důležité?
Otec Mário: Přestože v naší době často "sešel z kurzu ", tento svátek si zachovává svůj fascinující charakter a s touhou nás přivádí k jádru našeho osudu a našeho určení - k dobru.
Panenství Marie ještě před jeho fyzickým rozměrem se vztahuje na její integritu a na dokonalou a bezvýhradnou oddanost jí samotné Bohu, která se dokonala v jejím Srdci a kterou v každém okamžiku svého života potvrzovala. O tomto aspektu se musíme dnes znovu ubezpečit: panenství je vzácný poklad "charismatické" hodnoty; kterého je církev ochráncem a uchovavatelem a jehož uchovávatelkou a vynikajícím příkladem je svatá Panna.
ZENIT: Moderní svět je, jak se zdá, k Marii a její úloze zprostředkovatelky necitlivý. Jaké argumenty byste použili k vysvětlení náboženského, sociálního a charitativního významu Neposkvrněné Panny Marie?
Otec Mário: Místo nesčetných teologických výkladů bych začal s některými jednoduchými pozorováními. Blahoslavená Panna Maria vždy, především v těžkých časech zkoušek, podporovala život našich rodin a našich křesťanských společenství. Vždy inspirovala charitativní, výchovné a sociální hnutí, tím, že napomáhala dobru a ukazovala stále nové cesty.
Řeholní sestry Matky Terezie otevřely ve Vatikánu na Piazza del Sant'Uffizio po ní pojmenován dům, aby pomáhaly chudým. Sv. Maxmilián Kolbe, "Rytíř Neposkvrněné", jí dokonce věnoval celé město. Páter Pio, který Marii také velmi uctíval, založil jednu z nejmodernějších nemocnic Evropy.
Svatá Panna zdůrazňuje emocionální láskou poznamenaný aspekt víry: "Milovat to v co věříme". Milovat Boha, Stvořitele všeho dobrého i každého člověka - kterého je třeba vyslechnout a přijmout jako bratra.
Pokud by chyběla její postava, dostali bychom se do nebezpečí, že svou oddanost Bohu bychom vyjadřovali často bezvýrazně nebo příliš "intelektuálně". Ona - první Kristova učednice - nám pomáhá milovat a pochopit celé zjevení jako velkolepou "výchovu k lásce". Možná bychom měli vycházet z jejího mateřského a Neposkvrněného Srdce, z její mimořádné schopnosti chápat naše potřeby a mít soucit a vzhledem na naši omezenost mluvit k naší přítomnosti tak, že v nás podněcuje přání a touhu po dobru ve světě, který je dnes napaden lhostejností , cynismem a vládnoucí nemorálností. Dobro se stále ignoruje, ale jako nikdy předtím nám bolestně chybí a poznáváme jeho naléhavou potřebu. -Zg-
O. Stefano Cecchin OFM o Neposkvrněném početí Panny Marie
OS Cecchin OFM je sekretář Papežské mezinárodní mariánské akademie
ZENIT: Proč je panenství Marie tak důležité?
O. Cecchin: Mariino panenství je podstatnou součástí křesťanské víry, protože je zárukou, že Ježíš je Boží Syn, který se stal člověkem v těle Ženy. Josef, "Marii manžel" (Mt 1,20, 25) není skutečný Ježíšův otec. ... Co v ní bylo počato je dílo Ducha svatého ... Maria je Panna, tedy Ježíš je Syn Boží - to je syntéza křesťanské víry.
ZENIT: Kdo byla Maria?
Otec Cecchin:
Marie byla panna, "přislíbená nevěsta" muže z domu Davidova jménem Josef (Lk 1,26). Evangelium neuvádí příliš mnoho podrobností.
Víme pouze, že byla příbuzná Alžběty, z rodu Árona a tedy z kněžské rodiny. (Lk 1,5). Vidíme ji jako inteligentní ženu, která před souhlasem andělovi chtěla pochopit, co od ní Bůh žádá. Vždy pozorná vůči Slovu, zachovávala ho a uvažovala o něm ve svém Srdci. Jako starostlivá Matka zavinula Dítě do plenek a položila do jeslí. S úzkostí ho tři dny hledala, dokud ho nenašla v chrámě mezi učiteli zákona - posloucháme tu poslední slova Marie k Ježíši a první v Lukášově evangeliu. V Káně má starost o snoubence, že nemají víno a nebojácně se obrací na Ježíše přesvědčena, že on by ten problém mohl vyřešit. Tak vyzývá služebníky, aby udělali "všechno, co jim řekne". Nacházíme ji vedle Ukřižovaného, který jí svěřil církev, v níž ji nacházíme spolu s jeho učedníky, po Pánově nanebevstoupení. To je Maria, kterou známe z evangelií - Žena připravená poslouchat Slovo a uskutečňovat ho - nejkrásnější příklad věrného nasledovatele Ježíše.
ZENIT: Proč ji nazvali Maria?
O. Cecchin: Maria je velmi starobylé jméno, které nacházíme v různých jazycích Středního východu. Zdá se být odvozeno od egyptského Myrha, což znamená "princezna". Jiný výklad překladu je "výsost" (navštívilo nás slunce, které vychází z výsosti, tedy od Marie), nebo "Mare amamor" (Mořská hvězda) jak to interpretují někteří církevní otcové. Bible vzpomíná Myriam, Mojžíšovu sestru. ...
ZENIT: Proč byla vyvolená Bohem, aby světu přinesla Ježíše?
O. Cecchin: Samotná Panna na to dává odpověď: "Protože On shlédl na svou nepatrnou Služebnice" (Lk 1,48).
ZENIT: Jaké jsou její ctnosti?
O. Cecchin:
Blahoslavený papež Jan Pavel II. nám připomněl: Maria záři pro celou komunitu vyvolených jako vzor ctností (Redemptoris Mater, 6). Je to tak, protože církev na ni hledí jako na dokonalé stvoření, neboť nikdo neodpověděl s větší láskou než byla její na nesmírnou lásku Boha (Pastores dabo vobis, 36).
Její ctnosti jsou v souladu s jejím početím Ježíše, s jejím úkolem dát tomuto Dítěti růst ve "svatosti a milosti", s její cestou víry, která se rozvinula v následování Krista až do chvíle na kříži a radosti ze zmrtvýchvstání. Maria je Žena bohatá na ctnosti, protože je dokonalá "Žena" v plnosti, to znamená, ona je ta, která naplno prožila lidský život.
ZENIT: Proč se katolíci tolik modlí k Marii?
O. Cecchin :
Protože jsou Ježíšovi učedníci, kterým z kříže ukázal, že mají mít Marii za svou Matku.
ZENIT: Jak vysvětlíme Neposkvrněné početí dnešnímu světu?
O. Cecchin:
Je to jistě pravda víry, kterou nelze snadno pochopit! Nicméně je to i symbol nesmírné lásky Boha, který touží o přátelství s člověkem. Po hříchu Bůh slíbil nepřátelství mezi ženou a hadem - ďáblem - a mezi jejími potomky. Příchodem Krista se tento příslib realizoval. Matka Mesiáše nikdy nemohla být přítelkyní hada.
A právě jejím posláním jako Matky Spasitele jí Bůh zaručil už předchozí milost vzhledem k celému dílu Krista Spasitele a Vykupitele, které se díky Mariinu "ano" realizuje.
Tedy Maria se těšila z vykoupení jako my, ale pro ni se to stalo odlišným způsobem, aby se ukázalo, že Kristus je opravdu nejdokonalejší Vykupitel, jehož vykoupení se realizuje před i po jeho smrti na kříži.
Dnes se mluví o prevenci nemoci. Podívejte se, Ježíš je nejdokonalejší lékař, který nejen že dokáže uzdravovat hřích, ale mu i předcházet. A dělá tak se svou Matkou - proto slavíme tuto dogma, která jako všechna mariánská dogmata, především vyzdvihuje Krista. Bude dobré, když budeme schopni lépe chápat skutečný charakter díla našeho vykoupení: univerzálnost a moc zprostředkování Krista. -Zg-
Převzato z
www.magnificat.sk/,
článek naleznete
zde.
(Na Fatym.com vydáno 7.12.2011; 7. 12. 2019 - 24256; 7. 12. 2020 - 26921, 8. 12. 2023 - 31073 přečtení)