Při mém posledním pobytu v Jeníkově nás navštívil jeden německý manželský pár. Musím přiznat, že návštěva byla domluvena dopředu, ale tak, jak nakonec proběhla, jsem si ani ve snu nedokázala představit. A jestli jste taky zvědaví, jak návštěva probíhala, pak vás zvu na krátkou reportáž.
Dříve než začnu povídat o samotném setkání v Jeníkově, musím předeslat, že s panem Hofmannem jsem si už skoro rok dopisovala emailem. A jak na to přišlo? Jednou jsem měla na mobilu zmeškaný hovor a telefonní číslo bylo jakési dlouhé a divné. Prozvonila jsme ho tedy zpět a za chvíli se mi rozezvoněl telefon znovu. Zvedla jsem to, ale v tu chvíli mě polil studený pot. Na druhém konci se totiž ozvalo: Sprechen Sie deutsch? Já jsem odpověděla, „nein“. Pak se pán ptal, jestli hovořím anglicky, opět jsem řekla „nein“. To už jsem se potila až za ušima. Co si pán začal povídat o Jeníkovu a o kalendáři. V duchu jsem si říkala, jestli je to realita nebo se mi to jen zdá. Asi po 15 minutovém rozhovoru, kdy jsem rozuměla v němčině asi každé desáté slovo jsme se potom domluvili na emailové adrese. Myslela jsem si, že to byl nějaký omyl, ale k mému překvapení mi ještě ten týž den večer došel email z německa a v němčině. Něco málo jsem si z toho přeložila a ostatní jsem si nechala přeložit. Nakonec to dopadlo tak, že jsem ještě v prosinci posílala do německa 5 „Jeníkovských kalendářů“. Během roku jsem si s panem Hofmannem vyměnila několik emailů a dokonce se nám podařilo, což je ale zásluha pana Hofmanna, že sleduje web Fatymu, že si zakoupil i jedno vitrážní okno v kapli sv. Anny v Jeníkově. DÍKY!!! Rodiče pana Hofmanna totiž pocházejí z Jeníkovské farnosti. Jeho otec se narodil a bydlel v Lahošti, ale v roce 1945 musel z Lahoště odejít.
Pan Hofmann, ale na Jeníkov nezanevřel a v poslední době se o dění v Jeníkově dost živě zajímá. Alespoň já si to myslím z toho, jak vždycky pošle nějaký email, že něco viděl na Fatymských stránkách.
Nyní na podzim trávil i se svoji ženou dovolenou u nás v České republice – v Severních Čechách a tak jsme se domluvili, že se sejdeme v Jeníkově na faře. A tak nastal dlouho očekávaný den 27.10. 2011, kdy v 15:00hod. pan Hofmann i se svoji ženou přijeli do Jeníkova. Moje němčina je opravdu velmi ubohá a tak jsem byla ráda, že setkání byla přítomná i slečna katechetka Táňa, která se s panem Hofmannem domlouvala anglicky. Já jsem celému setkání jen hloupě naslouchala a tupě zírala. Avšak i přesto jsem ráda, že jsem se mohla této návštěvy zúčastnit.
Pana Hofmanna a jeho manželku jsme provedli kaplí sv. Anny, kde si pan Hofmann vyfotil své vitrážové okno a něco málo nám řekl i o tom, jak to v kapli vypadalo dřív, protože má fotky z doby minulé. Pak jsem se šli podívat do kostela a na kůr kostela a na varhany.
Potom jsme nabídli manželům Hofannovým setkání na faře při kávě. Neodmítli a tak je slečna katechetka provedla farou a pak už si s nimi povídala při kávě. Bylo to milé dvou hodinové setkání. Pan Hofmann si i letos zakoupil několik českých „Jeníkovských kalendářů“ a také nějaké svíčky a pohlednice.
Nakonec jsme je ještě pozvali na druhý den do Lahoště, do kaple Panny Marie, kam pozvání také přijali.
Ráda bych touto cestou ještě jednou moc poděkovala slečně katechetce Táni za její dobré překladatelské schopnosti i za to, že celé setkání tak pěkně vedla. Díky taky manželům Hofmannovým za jejich návštěvu i zájem o Jeníkov.