Ne všichni správně chápou mariánskou úctu a někoho odrazují i některé vnější projevy této úcty. Proto z internetové stránky
www.maria.sk.
přineseme několik odpovědí na často kladené otázky. První z nich se týká problematiky biblického pojmu "prostredník" a jeho rozdílné aplikování na Ježíše Krista a na Pannu Marii.
Ježíš Kristus je jediný prostředník mezi Bohem a člověkem. Ale to nezabraňuje Ježíši od uplatnění Jeho úkoly jako prostředníka jinde, kde on považuje za vhodné. Ve skutečnosti, Pavel říká, že "Ježíš je jediný prostředník" (1 Tim 2:5), Pavel se dožaduje zprostředkování od jiných kromě Krista, naléháním, aby "se konaly prosby, modlitby a přímluvy a vzdávaly se díky za všechny lidi" ( 1 Tim 2:1).
Jak může Pavel žádat o zprostředkování od jiných, když Ježíš je náš jediný prostředník? Protože, jak sv. Pavel odpovídá, "Toto je dobré a milé před Bohem, naším Spasitelem, který chce, aby byli všichni lidé zachránili a poznali pravdu." (1 Tim 2:3-4). Proto, ačkoli Ježíš je náš jediný prostředník, On nás pověřil, abychom byli přímluvci, nebo podřízenými prostředníky s Ním. Toto jsme schopni udělat skrze ctnost našeho křestního kněžství.
Proto Pavel může říci "Na vlastním těle doplňuji to, co chybí Kristovu utrpení pro jeho tělo, kterým je církev. (Kol 1:24). Chybělo něco na Kristově utrpení? Samozřejmě, že ne. Pavel nás učí, že Bůh nás zve zúčastnit se na díle Ježíše Krista, ať to má být skrze přímluvu, utrpení, skutky milosrdenství a tak dále. Bůh není ohrožen, když dává ze své velké slávy a odpovědnosti svým dětem. Vskutku, ten Bůh, kterého uctíváme v katolické církvi je milující Otec , který se hluboce zajímá o své děti a který je zve k účasti na tom, co dělá, tak jako pozemští otcové dělají se svými dětmi.
Námitka protestantů: Ježíš učil své učedníky modlit se k Bohu "ve jménu mém" (Jan 14:13-14). Ježíš prohlásil, "Já jsem cesta, pravda a život. Nikdo nepřichází k Otci než skrze mne." (Jan 14:6). Petr hlásal "A v nikom jiném není spásy, neboť není pod nebem jiného jména, zjeveného lidem, v němž bychom měli být spaseni" (Acts 4:12). Mluvil tu o Ježíši, ne o Marii.
J. Salza (katolík): Zde však nemáme nic, na čem se neshodneme. Maria není náš Spasitel. Ježíš Kristus je náš Spasitel. Výše uvedené úryvky z Písma se netýkají Marie, ale ani neubírají její jedinečnosti jako Matky Boží, Archy Smlouvy a ženy "milosti plné."
Námitka protestantů:
Ježíš prohlásil, že "veškerá moc" mu byla dána "na nebi i na zemi" (Mt 28:18). To by nezůstala žádná pro Marii.
J. Salza (katolík): Jen protože Otec dal "veškerou moc" Ježíši, neznamená, že Ježíš se s ní nemůže podělit s ostatními. Písmo jasně učí, že Ježíš se s ní dělí s jinými. On uděluje Jeho apoštolům autoritu odpouštět a zadržet hříchy (Jan 20:23); Petrovi dává klíče autority nad církví a moc svázat a rozvázat (Mt 16:18-19); On také dává ostatním apoštolům autoritu svazovat a rozvazovat (Mt. 18: 18); On dává kněžím v církvi autoritu pomazat nemocné a odpouštět hříchy (Jk 5:14-15); On dává pokřtěným křesťanům
autoritu vykupitelsky trpět (Kol 1:24); On dává apoštolům moc udělovat eucharistii (Mt 26:26-28 ); On dává křesťanům moc přimlouvat se za druhé (mnoho příkladů ve spisech Pavla, Jakuba a Jana).
Pokud Bůh není ohrožený, když dává svou moc Jeho dětem, neměli bychom se bát ani my.
Námitka protestantů: Katolíci reagují na 1 Tim 2:5 ("jediný prostředník mezi Bohem a člověkem ... Ježíš Kristus") že Maria je prostředník mezi člověkem a Ježíšem. Ale podle jednoduché logiky pokud se přes Marii máme dostat k Ježíšovi a od Ježíše k Bohu Otci, potřebujeme dvou prostředníků, což odporuje tomuto biblickému verši.
Ježíš je vskutku náš "jediný prostředník". Ale když prosíme jiné o modlitbu, nestávají se tak oni prostředníky" v náš prospěch? Když se někdo modlí za nás, protestanté naznačují, že on není prostředník? Pokud není, kým pak je?
Protestantský výklad 1 Tim. 2:5 vylučuje prostřednictví kohokoliv jiného.
Jakkoliv, předtím než Pavel nazývá Ježíše "jediný prostředník," žádá od nás všech nabídnout "prosby, modlitby a přímluvu a vzdávat díky za všechny lidi" Bohu. Jinými slovy, žádá o zprostředkování od jiných kromě Ježíše, po celou dobu uznávajíce, že Ježíš je jediný prostředník.
Je Pavlovo učení neúplné? Samozřejmě, že není. Pavel učí, že ačkoli Ježíš je náš jediný prostředník, my můžeme přidat naše modlitby a oběti k té Jeho. Ježíš se dělí se svým prostřednictvím s námi. Proto Pavel říká, že my můžeme "na vlastním těle doplňovat to, co chybí Kristovu utrpení pro jeho tělo, kterým je církev. "(Kol. 1:24) Protestanté ale tvrdí, že nikde v Písmu se nepíše o podílení se na Ježíšově roli jediného prostředníka před Otcem.
Naopak, Písmo opakovaně říká, abychom nabídli naše modlitby k užitku druhých. Mocí Ducha Svatého se podílíme na Božím synovství Ježíše Krista a s Kristem můžeme volat "Abba, Otče" (Řím. 8:14-15; Gal. 4:6; 3:26-27).
Bůh jedná v nás a skrze nás mocí Ducha Svatého. Takto, my všichni tvoříme "kanál" milosti, nesouce svědectví Kristovo a přinášejíc lidem pravdu. Toto je důvod, proč nás Pavel nazývá "Božími spolupracovníky" (1 Kor. 3:9). Výraz "spolupracovníci" (řecky sunergoi) doslovně znamená "synergisté" - spolupracovníci. To znamená, že my, jako kanály milosti spolupracujeme s Bohem v budování jeho království.
Stejně, když voláme Marii "zastánkyní" a "prostředníci." Maria je" spolupracovník " Boha v její úloze zastánkyně a orodovnice, protože ona se modlí za nás a naše blaho, tak jako ostatní svatí. Dělá to v podřízené roli Ježíšovy obhajoby a prostřednictví.
Písmo je plné příkladů zbožného prostřednictví. Maria má jedinečnou úlohu v Božím plánu spásy. Od přinesení Božího Slova na svět, může být také nazvána "schody do ráje," a "bránou nebeskou." Ona není zdrojem ráje nebo nebe, ona je prostředek, skrze který Bůh učinil nebe přístupným nám skrze Krista našeho Pána.
Katolická církev nikdy nepovyšoval Marii na úroveň božství. Mezi mocí Ježíše a mocí Marie je nekonečná vzdálenost. Ježíš je Stvořitel, Maria je stvoření. Bez Ježíšovy moci by Maria neměla žádnou moc.
Ale protestanté chtějí zacházet s Marií jako s něčím jiným, jen jako s nádobou na jedno použití. Jak smutné.
Ve skutečnosti, Martin Luther, muž, který začal reformaci, měl hluboký a milující vztah k požehnané Panně Marii a věřil v Mariino Neposkvrněné Početí a její úlohu prostřednice.(Některé jeho názory naleznete v článku
zde)
Luther by byl znechucen dnešními pokusy znevažovat Marii a považovat ji jen za obyčejné Židovské děvče, které porodilo Ježíše.
Bez Marie by Ježíš Kristus nebyl přišel v těle, aby nás vykoupil. Syn Boží potřeboval lidské tělo, aby mohl vykonat smírnou oběť za naše hříchy a On přijal toto tělo od Marie. Maria neuskutečňuje spásu. Ježíš je jediný Spasitel. Ale bez Marie by Vtělení a vykoupení nebylo možné. Maria je "klíčová v lidském spaseni." Opět, toto v žádném případě neubírá ze slávy a úcty Bohu. Naopak lépe to vyzdvihuje Boží slávu a úctu, protože to poukazuje na to, že On ji sdílí láskyplně s Jeho dětmi. Maria je " spolupomocnice "na vykoupení. Ona přinesla Vykupitele na svět. Pokud se někdo se špetkou upřímnosti nad tím zamyslí, musí přiznat, že Maria "pomohla" v Božím plánu vykoupení. Ve skutečnosti, Bůh musel požádat Marii o dovolení pro tuto pomoc! (Lk 1:38).
Maria je také "co-redemptrix." V latině, "co-redemptrix" znamená "s vykupitelem". Co je z latinského slova cum, které znamená "spolu" a redemptrix znamená "spasitel." Takto toto slovo znamená, že Maria je žena "s vykupitelem" (srov. Gal. 4:4), protože byla s Ježíšem od chvíle jeho početí až do jeho Nanebevstoupení a je s Ním nyní až po celou věčnost.
převzato z webstránky: www.scripturecatholic.com
Autor: John Salza
Ostatní díly tohoto seriálu:
Odpovědi katolíků protestantům 2: Je správná zásada "Pouze Písmo"?