Nabízíme několik střípků z kázání během misií.
A o čem byla řeč s mládežníky?
Blíží se kající procesí a tak jsme se více zaměřili na svatou zpověď. Začnu jedním vtipem. Umírala stařenka a zavolala si k sobě vnučku. S hlasem velmi slabým začala namáhavě: „ Kačenko, chci ti něco dát.“ Kačenka se ptá: „A co babičko?“ „Mám fa… farmu. Je tam 5424 … krav.“ Babička skoro nemohla mluvit, začala usínat. Vnučka se ptá dychtivě: „A kde je to babičko???“ Babička z posledních sil zašeptá: „Na … fe…j…sbuku.“
Asi by moc nepotěšilo naše blízké kdybychom jim zanechali takovýto dar. Člověk dostává čas od Pána Boha a má ho využívat k dobru. Je třeba abychom žili tak, jak se líbí Bohu, a tím byli šťastní, protože jak říká svatý Augustin: Nepokojná je naše duše, dokud nespočine v Bohu.
Jak chce Bůh abychom žili? Je to jednoduché – v milosti posvěcující. To znamená nemít žádný těžký hřích, který nás od Boha odděluje tak propastně, že když bychom umřeli a měli ho na sobě, nemůžeme se dostat do nebe.
Dělá – li člověk dobré skutky a není v milosti posvěcující, mají obrovsky sníženou hodnotu než dělá – li je v milosti posvěcující.
Proto usilujme o tuto milost stále a nenechme si ji vzít. Abychom v ní trvale žili je dobré chodit pravidelně ke svaté zpovědi (alespoň jedenkrát za měsíc) a svatému Přijímání.
Debata po mši svaté pro mládež.
Kázání mons. Jindřicha Bartoše
Lidé toužili Boha vidět. Jejich tužba se naplnila v Pánu Ježíši, kdy se Bůh vtělil do lidského těla. Někteří ho ale nepřijali, ptotože nesplňoval jejich představy o Bohu. Přece bůh nemůže vypadat jako obyčejný, slabý člověk.
Při ukřižování Bůh sice viditelně od nás odešel, ale nechal nám svátosti své lásky. To znamená, že tužba po doteku Božím se naplňuje ve svátostech. Pán Ježíš se pro nás snížil k tomu, že přebývá v malinkém kousku nejobyčejnějšího chleba a my ho můžeme přijímat. Dotýká se nás duchovně a někdy to můžeme vnímat i fyzicky. Pán Ježíš když byl v těle uzdravoval a uzdravuje i dnes - ve svých svátostech, které nám dal. Jaké to jsou?
Křest
Svatá zpověď
Svaté Přijímání
Biřmování
Manželství
Kněžství
Pomazání nemocných
Z kázání mons. Jindřicha Bartoše
Proč máme svatou zpověď?
Člověk každým hříchem ubližuje lidem tím, že naším zlem je svět poškozený. Zástupcem lidí na zemi je kněz, proto se jménem všech lidí, kterým jsme svým hříchem uškodili vyznáváme jemu.
Člověk ubližuje i církvi, jejímž zástupcem je opět kněz.
Když někoho nenávidím, podporuji války ve světě? Jak to? Válka je z nenávisti a mnoho lidské nenávisti ji tvoří (ať nenávist místních nebo vzdálenějších).
Proč dělat konkrétní vyznání? Vždyť to Pán Bůh zná.
- vyznávám se církvi
- kdybych nedělal konkrétní vyznání, nepomohlo by mi to jít dál
Bůh naše hříchy zná, kdyby nebylo naše vyznání upřímné, Bůh nám neodpustí.
Co mám při zpovědi pořád říkat?
Svatý Pavel říká: "I spravedlivý člověk i 7x za den zhřeší. Je-li člověk Bohu blízko, je ve světle a rozpoznává co je dobré a zlé. Ke zpovědi patří nejen to, co jsme udělalli špatného, ale také co jsme mohli dobrého udělat a neudělali (možná už to za nás nikdo neudělá).