Jedno děvče mi přineslo příbalový leták od poměrně rozšířených antikoncepčních pilulek. Je to velká hustě popsaná plachta a při pohledu na ní to u mě vyvolalo vzpomínky na rozměry předrevolučního Rudého práva. Zde je však
pravdivě popsáno, co vše je spojeno s braním těchto tabletek. Evidentně to ženy nečtou. Protože alespoň podle mého chlapského pohledu, kdybych byl ženou a přečetl si tuto plachtu, určitě bych si takovouto tabletku nevzal a už vůbec ne opakovaně. A to bez ohledu na náboženské přesvědčení. Těch rizik je trochu moc! Posuďte sami.
Z dlouhého výčtu vybírám jen pár odstavců - stojí za zamyšlení a domyšlení toho, co je zde napsáno mezi řádky:
Předtím, než začnete tabletky pravidelně užívat, Vás musí lékař pečlivě vyšetřit a požádat o zodpovězení některých otázek týkajících se Vašeho zdravotního stavu a Vašich blízkých příbuzných v minulosti i současnosti. Musí Vás také vyšetřit, změřit krevní tlak a vyloučit těhotenství. Budete také pravidelně sledována v průběhu užívání tablet, převážně při dalším předepisování.
Pilulky a trombóza
Trombóza je vznik krevní sraženiny, která může způsobit neprůchodnost cévy.
K trombóze někdy dochází v hlubokých žilách na nohou (hluboká žilní trombóza). Uvolní-li se krevní sraženina z místa svého vzniku v žíle, může se dostat až do plicních tepen a zablokovat je. Tak vznikne tzv. „plicní embolie“. Hluboká žilní trombóza se vyskytuje vzácně. Může k ní dojít nezávisle na tom, zda užíváte pilulku či nikoli. Může vzniknout i v případě, že otěhotníte. Riziko je vyšší u žen, které pilulku užívají, než u těch, které ji neužívají, přesto však není tak vysoké jako v těhotenství.
Krevní sraženiny se mohou velmi zřídka vyskytnout v cévách srdce (tak dojde k srdeční příhodě) nebo v mozku (kde způsobí cévní mozkovou příhodu). Extrémně vzácně mohou krevní sraženiny vzniknout v játrech, ve střevu, v ledvině nebo v oku.
Velmi vzácně může trombóza způsobit vážné trvalé postižení nebo může být dokonce smrtelná.
Riziko srdeční příhody nebo cévní mozkové příhody stoupá s věkem. Zvyšuje se také kouřením. Užíváte-li pilulku, měla byste přestat kouřit, a to především tehdy, je-li Vám více než 35 let.
Riziko vzniku žilní trombózy se dočasně zvyšuje v souvislosti s operací nebo imobilizací (znehybněním) (např. máte-li nohu v sádře nebo v dlaze). U žen užívajících pilulky může být toto nebezpečí ještě vyšší. Upozorněte svého lékaře, že užíváte pilulky dostatečně dlouho před očekávanou hospitalizací nebo chirurgickým výkonem.
Pilulky a rakovina
U žen užívajících pilulky je o něco častěji diagnostikována rakovina prsu než u žen stejného věku, které pilulky neužívají. Toto lehké zvýšení počtu diagnostikovaných případů rakoviny prsu postupně mizí v průběhu deseti let od ukončení užívání pilulek. Není známo, jestli je rozdíl způsoben pilulkou.
Vzácně byly zaznamenány u žen užívajících pilulky nezhoubné (benigní) jaterní nádory (tumory). Tyto nádory (tumory) mohou vést k vnitřnímu krvácení.
U žen užívajících dlouhodobě pilulky je častěji popsán výskyt rakoviny děložního hrdla. Tato skutečnost nemusí být zapříčiněna pilulkou, ale důvodem může být sexuální chování a další faktory.
Těhotenství
Pokud si myslíte, že jste těhotná, přestaňte užívat přípravek TRI-REGOL a vyhledejte svého lékaře.
Kojení
Neužívejte přípravek TRI-REGOL v průběhu kojení nebo přestaňte kojit, pokud ho užíváte.
Užívání přípravku TRI-REGOL s jídlem a pitím
Pokud užíváte TRI-REGOL, vystříhejte se nadměrného pití alkoholických nápojů.
Možné nežádoucí účinky
Ženy, které užívaly TRI-REGOL udávaly níže udávané nežádoucí účinky:
- Nevolnost;
- Změnu tělesné hmotnosti nebo zadržování tekutin v těle;
- Změny sexuální touhy (libida);
- Depresivní nálady;
- Bolesti hlavy;
- Citlivost prsů;
- Hnědavé skvrny v obličeji a na těle;
- Nepravidelné krvácení nebo vynechané krvácení;
- Krvácení a špinění mimo pravidelný cyklus;
- Změny poševní sekrece;
- Kožní vyrážka nebo akné.
Zapamatujte si, že kombinované orální kontraceptivum jako je TRI-REGOL Vás neochrání před pohlavně přenosnými chorobami (např. AIDS).
CTNTF?