Patnáct let je v Česku možné naladit křesťanskou rozhlasovou stanici Proglas. 8. prosince roku 1995 o Slavnosti Panny Marie počaté bez poskvrny prvotního hříchu byl spuštěn vysílač na Svatém Hostýně.
Proglas vysílá a licenci vlastní od roku 1995. Vznikl v Brně z iniciativy skupiny křesťanů v čele s katolickým knězem Mons. Martinem Holíkem a s podporou brněnského biskupa i dalších ordinářů českých a moravských diecézí.
V následujícím desetiletí se postupně připojovala další místa, odkud mohli lidé přijímat signál Proglasu. Vysílače Brno–Hády, Praděd a Ještěd patří mezi ty s největším dosahem. Z poslechu křesťanského rádia se posléze mohli radovat také lide v okolí Uherského Brodu, Příbrami, Nových Hradů, Českých Budějovic, Tábora a Písku, Velkého Meziříčí, Žďáru nad Sázavou, Znojma, Třebíče a Valašských Klobouk. Další platformou pro vysílání Proglasu je satelit Astra 3A, internet a od roku 2008 také digitální vysílání v systému DVB-T. Tímto způsobem nyní Proglas pokrývá přes 80 procent území republiky, v příštím roce už to bude necelých 94 procent. „V souvislosti s příchodem televizního digitálního vysílání můžeme říci, že Proglas je teď téměř v každé domácnosti. Je ale třeba připomínat, že rádio se dnes dá poslouchat prostřednictvím přijímače televizního signálu. Představa, že rádio poslouchám „na televizi“ je totiž pro mnohé lidi stále těžko přijatelná,“ říká vedoucí technik Proglasu Vladimír Kintr.
U původní myšlenky na křesťanskou rozhlasovou stanici stála jen hrstka lidí. Na začátku tvořilo tým dvanáct pracovníků, kteří připravovali vysílání 18 hodin denně. Později (a ve větším počtu zapojených lidí) už to bylo 20 a v roce 1998 23 hodin. K celodennímu vysílání Proglas dospěl o dva roky později. Dnes je do díla křesťanské rozhlasové stanice přímo zapojeno asi 50 osob, dále na 150 stálých externistů, přes 1 000 aktivních tzv. KaPrů (Kamarádů Proglasu), 22 000 členů Klubu přátel Proglasu a kolem 150 000 pravidelných posluchačů. Jim patří dík za finanční i modlitební podporu. Pořady pro ně připravují redaktoři v Brně a dalších šesti regionálních studií – v Praze, Olomouci, Ostravě, Hradci Králové, Litoměřicích a Českých Budějovicích. Při tvorbě pořadů spolupracují křesťané z více církví.
Jedná se o rodinné rádio, které vede k úctě ke kulturnímu dědictví a podporuje vzdělání a dobrý životní styl. Napomáhá vytváření občanské společnosti, podporuje vzájemnou snášenlivost rasovou, konfesní i kulturní, vede k úctě k životu, náboženské víře a dobrým mravům. Je nezávislé na politických nebo ekonomických subjektech.
Program tvoří náboženské, kulturní, vzdělávací, zpravodajské i zábavní pořady. Vyberou si z nich děti, mladí, dospělí i senioři. Oblíbené a diváky oceňované jsou zejména přenosy bohoslužeb a čas vyhrazený pro modlitbu. Po hudební stránce Proglas nabízí duchovní, klasické, folklorní i populární písně a skladby.
Na počátku vysílání stála vize křesťanské rozhlasové stanice hlásající Boží Slovo, představa nezávislého vysílání bez reklam. Do jaké míry se původní záměr podařilo naplnit? „Domnívám se, že zcela. Náš program nikoho nenechává na pochybách, že jej připravují křesťané, kteří považují za normální, že se vedle aktuálních událostí, vzdělávání, zábavy, poslouchání hudby také modlí a ztišují. Přitom je, myslím, dobře přijatelný pro každého kultivujícího se člověka s neporušeným citem pro dobro. A že bez reklam? Ono jde o víc než o nerušení reklamou: Je to také viditelné znamení, že děti světla mohou být stejně šikovné a v něčem i lepší než děti světa,“ říká ředitel a zakladatel Proglasu Mons. Martin Holík. Název Proglas upomíná na nejstarší staroslověnskou literární památku. Předzpěv tohoto jména složil svatý Konstantin jako úvod k vlastnímu překladu čtyř evangelií do staroslověnštiny, kterou roku 863 přinesl se svým bratem Metodějem na Velkou Moravu.
Co by řekl ředitel Proglasu k 15 letům vysílání? Co by stanici přál? „Řekl by velké díky všem, od malých po velké, od mladých po seniory, od nových po nejzasloužilejší – za neokázalé a vytrvalé svědectví o svém vztahu k Bohu i k lidem skrze užívání modrého kamínku do mozaiky života. Kamínku, který se jmenuje Radio Proglas,“ uvedl Martin Holík.
O Klubu přátel Radia Proglas
Členství v tomto klubu je dobrovolné, není vázané žádnou povinností. Členové se zavazují jen ke dvěma dobrovolným a dle momentálních možností uskutečnitelným úkolům: šířit dobré jméno Proglasu a podle možností přispívat – modlitbou, peněžně (výše daru je dobrovolná), manuálně nebo programově.
Členové klubu získávají pravidelně informace o vysílání, změnách, finančním hospodaření a podobně. Od roku 1997 se počet přátel Proglasu zvýšil z 5 na téměř 22 tisíc. Velký vliv na tento nárůst mělo postupné spouštění FM vysílačů v jednotlivých regionech. V současné době evidujeme 21 850 členů Klubu přátel, k nim je třeba připočítat ještě na 40 000 jejich rodinných příslušníků.
Zvláštní službu přijali Kamarádi Proglasu, takzvaní KaPři. Ti pomáhají distribuovat tiskoviny jednotlivým členům ve svém okolí. Zároveň s nimi udržují kontakt, vybírají případné finanční dary a celkově šíří dobré jméno Proglasu. Na konci roku 2010 takto křesťanské vysílání podporuje 1 080 dobrovolníků. Přes stoupající počet KaPrů v posledních letech stále zůstává asi 300 menších oblastí v naší zemi, kde tato služba chybí.
„Pro vysílání Proglasu má zásadní význam přízeň generace posluchačů, která křesťanské vysílání začala podporovat už v jeho začátcích a vydržela tak činit po celých patnáct let. Patří jí dík a obdiv. Navázat by nyní měly mladší ročníky, pro příští rok máme za cíl rozšířit Klub přátel Radia Proglas o dalších alespoň 1000 členů,“ uvedla Jana Juránková, která má správu Klubu na starosti.
Proglas je rádiem pro vlídný domov
Kontakt:
Helena Horáková
Radio Proglas s.r.o.
Barvičova 85
602 00 Brno
telefon: 543 217 241
GSM brána: 603 170 692
fax: 543 217 241
e-mail: horakova@proglas.cz