Bylo

Setkání soluňáků - 1. neděle adventní

solunaci76 Na 1. neděli adventní se konalo setkání soluňáků v Olbramkostele.

Tentokrát bylo oproti dřívějším setkáním pár změn. Setkání nebylo od pátku do soboty, ale do neděle, bohoslovců bylo pět – Kája, kterého známe už od dřív, Míra, Tomáš, Martin Šujan a Michal Seknička. Bohoslovci Martin Hönig a Michal Cvingráf na setkání už nejezdí, Martin totiž studuje v Římě a Michalovi to už nevychází kvůli studiu.

V 16:30 jsme začali mší. Po té jsme šli na faru, kde jsme se rozdělili na skupinky, které měli jednotlivé dny na starost vaření a úklid po jídle. Jedna skupinka šla připravit večeři, ostatní si hráli nebo povídali. Během večeře dorazili poslední soluňáci, takže nás bylo s bohoslovci 15. Po večeři nám Míra přednášel o rytířství. Povykládal nám o původu slova rytíř, o tom, kdo měl právo titul udělovat, jak se dal získat, co to obnášelo, o vlastnostech, které by měli rytíři mít, o zbraních, různých seskupeních a o mnohých dalších zajímavých věcech. Poté jsme se odebrali do kostela, kde jsme se pomodlili večerní chvály. Potom jsme se vrátili na faru a uložili k spánku.

V sobotu ráno jsme se pomodlili v kostele ranní chvály, nasnídali se a měli přednášku o symbolice při mši svaté. Řekli jsme si o symbolice barev při mši: bílá znázorňuje radost, čistotu, používá se při slavnostech, pohřbech a kněží a dětí, při slavnostech Panny Marie (někde se používá modrá, ale ta je jen doplňková k bílé). Červená znázorňuje oheň a utrpení, používá se při slavnostech Ducha Svatého, mučedníků a utrpení Krista. Zelená znázorňuje naději, používá se v mezidobích. Fialová je barva pokání a očekávání, používá se v půstu, adventu, při mších za zemřelé. Zlatá barva se dá použít místo všech barev, krom fialové. Růžová je barva radostná, používá se málo - 2x do roka, nebo vůbec. Dále jsme si povídali o postojích při mši – klečení symbolizuje pokoru a úctu, sezení je postoj naslouchání a soustředěnosti, stání znázorňuje hrdost a odhodlanost. Také jsme si zopakovali, v jakém pořadí se jde při liturgickém průvodu a kde se co v kostele nachází. Když přednáška skončila, odebrali jsme se k obědu. Odpoledne jsme si zahráli několik zajímavých her. Ve dvě hodiny jsme uložili do hrobu jednoho pána a následovala mše svatá. Po ní jsme měli přednášku o bibli. Řekli jsme si například, že ani dospělý člověk zpravidla nerozumí všemu. Když něčemu nerozumíme, měli bychom si najít vysvětlení třeba na internetu, někoho se zeptat, někdy je vysvětlení přímo v bibli. Také jsme dostali úkol přečíst si 1. a 2. kapitolu Samuelovu a 1. a 2. Lukášovu, připravit si otázky ohledně toho, čemu nerozumíme a na dalším setkání se zeptat. Když skončila přednáška, zahráli jsme si zajímavou hru: rozdělili jsme se na dvě skupiny, jeden ze skupiny se posadil vždy zády ke zdi, na kterou se promítalo. Nejprve se promítala jména biblických osob. Členové skupiny danou osobu popisovali a jeden sedící na židli měl uhodnout, o koho jde (to vše do 10 s – i když se to uhodlo dřív, další jméno se zobrazilo až po 10 s). Vyhrála skupina, která jich uhodla víc. Potom se promítali události – například svatba v Káně Galilejské, Nanebevstoupení…….tentokrát ale členové skupiny událost bez mluvení předváděli. Vyhrála skupina, co v určitém čase dokázala předvést a uhodnout více událostí. Po té jsme měli adoraci v kostele, večeři, podívali jsme se na film o templářském rytíři a šli jsme spát.

V neděli jsme se opět pomodlili ranní chvály a nasnídali se. Po snídani jsme měli nácvik na mši (měli jsme mši s průvodem, kadidlem……abychom si předvedli látku ze soboty v praxi). Následovala samotná mše. Po ní měl přednášku na faře o. Marek. Bavili jsme se o P. Stanislavu Krátkém, který nedávno zemřel, o jeho heslech a kázáních. Heslo, které je dobré pro někoho, komu se do něčeho moc nechce je: „Ano a rád, i když je to těžké.“ Když máme pokušení, poprvé je můžeme odhánět normálním „Ne!“, když toho nenechá – „Vůbec ne!“ a nakonec – „Táhni!“. Nebo můžeme, když nám ďábel našeptává, odpovídat: „Tvá slova jsou jen klam, svůj jed si vypij sám.“ Při rozmýšlení, jestli máme udělat něco, co není úplně správné, si můžeme říct: „Soudek medu, kapka jedu, v tomhle s váma nepojedu.“ Další věty, při které si člověk má uvědomit, že jak by měl žít: „Ať tvář Kristova září v našich tvářích.“ a „Boží oko všechno vidí, toho nikdo neošidí.“ Pro povzbuzení: „Nejsme sami, andělé jsou s námi.“ a „Naše síla – radost z Hospodina.“ P. Stanislav taky říkal, že bychom si měli každý vybrat 1 desátek a ten se modlit nejčastěji, dříve, než ostatní desátky a rozjímat nad ním. Už dříve, na jedněch exerciciích nám o. Marek říkal také jednu jeho povídku: „Byla nebyla jednou jedna stará vzdělaná myš. Rozhodla se, že je načase poučit mladé myšky jak to chodí ve světě, mimo jejich skrýš. A tak je vzala do spíže. Řekla všem: „Tak, tady si můžete vzít, co chcete, najezte se dosyta, ale pozor, tohle to je past na nás myši, je v ní voňavoučký sýr, který vás má přilákat, ale nesmíte si k němu ani přivonět, jinak vás tam past zabije.“ Myši se tedy rozeběhly všude po spíži, jen stará myš zůstala u pasti, říkala si: „Já jsem stará, zkušená, já už si snad můžu aspoň přivonět.“ A tak si přivoněla a sýr tak nádherně voněl, že ji to donutilo jít ještě blíž. Najednou, ani si nevšimla jak, zavadila o pastku a ta sklapla. Myšky se seběhly kolem, a když viděli, co se stalo, řekli si tiše: „Ani přivonět.“... A podobně je to s hříchem, k tomu ANI PŘIVONĚT!“ Také jsme si řekli, jak si brát příklad z obyčejných věcí. Když se zeptáme například: „Co nám říká kámen?“ – „Buď kámen.“ To znamená být pevný, odolný… Znamená to, že si z obyčejných věcí můžeme udělat vzor, když si vezmeme jejich nejlepší vlastnosti. Také jsme si řekli větu, s kterou se dá předejít zklamání: „Nic jsem nečekal, a jsem mile překvapen.“ To znamená například, když na nějaké soutěži nebudeme čekat, že nějak moc uspějeme, buď aspoň nebudeme zklamaní, nebo budeme mile překvapeni, stejné je to nejen u soutěží. Po přednášce nás bohoslovci zavolali na oběd, po kterém následoval úklid a odjezd domů.

Pavel Němec


solunaci68

Sdílet

| Autor: Jan Kříž | Vydáno dne 08. 12. 2010 | 5951 přečtení | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: http://www.solunaci.estranky.cz
Nové filmy, videa a audia (mp3) pro vás:
Hledání na našem webu:
Doporučujeme:
Anketa:
Volná šiřitelnost:
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.

Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Používáme
phpRS - redakční systém zdarma.

Kontakt | O nás | Webmaster | Administrace