A je tu pátek a velká část lidových misií je za námi a vše pomalu spěje k vrcholu. Pátek je při lidových misií také dnem půstu a ne jinak tomu bylo i ve farnosti Obřany a Maloměřice.
Farníci jsou vyzýváni k tomu, aby pokud mohou se připojili k půstu, jaký bývá předepisován na Velký pátek. Půst je totiž forma pokání, kterým se snažíme vynahradit to, co jsme pokazili hříchem.
Při večerní bohoslužbě, kterou ve farním kostele sloužil otec Marek Dunda, kázal jáhen Ladislav o modlitbě
"Otče náš" a opět vám nabízím několik jeho myšlenek, jež v promluvě zazněly.
Modlitba „Otče náš“ patří k pokladům naší víry. Modlitba má sedm proseb a v nich je obsaženo všechno, zač by měl člověk prosit.
Někdy má člověk výhrady k naučeným modlitbám, ale i těchto naučených modliteb je třeba – např. při slavení liturgie, nebo tehdy, když prožíváme něco moc těžkého a nejsme schopni se modlit vlastními slovy, tehdy je tu právě dobré se modlit a opakovat naučenou modlitbu. Pokud, ale člověk chce a je toho schopen, může se modlit i vlastními slovy.
Někteří lidé také říkají, že Pán Bůh jejich modlitby neslyší, ale není tomu tak. Jsou čtyři okamžiky, kdy nás Bůh okamžitě vyslyší.
1) Když prosíme o odpuštění při svátosti smíření. Tehdy, když kněz na nás vztahuje ruce, tehdy Bůh odpovídá na naši prosbu a to okamžitě. Člověk, který je duchovně mrvý, znovu vstává k životu.
2) Při mši svaté, když kněz proměňuje Tělo a Krev Páně.
3) Při svatém přijímání, kdy k nám Ježíš přichází se všemi milostmi.
4) Vždycky, když se k Bohu obrátíme, tak máme jistotu, že On nás slyší. On je s námi a vždycky nás vyslyší!
Při mši svaté byla také udělována svátost pomazání nemocných, kterou přijalo 7 žen. Kéž dobrý Bůh dá těmto nemocným a starým lidem pocitít svoji blízkost a kéž je pro ně tato svátost posilou v jejich utrpení - kříži.
Skrze toto svaté pomazání ať Ti Pán pro své milosrdenství pomůže milostí Ducha svatého. Amen.
Ať Tě vysvobodí z hříchů, ať Tě zachrání a posilní. Amen.