Novénu ke svatému Václavu, patronu české země za křesťanské politiky, je možno se modlit kdykoli. Zvláště nyní, v týdnech kolem sv. Václava, vás k modlitbě zveme. K modlitbě může mnohé povzbudit i text Katolík v roli politika, který pojednává o poslání a povinnostech politika.
Katolík v roli politika ke stažení zde!
Novéna ke stažení zde!
Co je to novéna a jak vznikla?
Název novéna je odvozen z latiny od číslovky devět, je to tedy modlitba, která se modlí po dobu devíti dní.
Po nanebevstoupení Páně se apoštolové devět dní modlili a desátý den obdrželi Ducha svatého. Proto vznikla v Církvi tradice devítidenní modlitby před svátkem Seslání Ducha svatého. Později se tato tradice rozšířila i na jiné svátky, a tak začaly vznikat novény k různým světcům, které se můžeme modlit před svátkem určitého světce nebo kdykoliv jindy podle naší potřeby.
Novéna ke svatému Václavu je sestavena následovně:
Každý den je věnován určitému tématu. Na začátku je vždy uveden citát z Písma, následuje zamyšlení na dané téma a krátká modlitba.
Pokud bychom se tuto modlitbu chtěli modlit k příležitosti svátku svatého Václava, měli bychom s první modlitbou začít příští neděli 19. září, ale můžeme se ji modlit i jindy podle našich možností.
Jestliže se takto spojíme ve společné modlitbě, určitě to naší straně a celému národu přinese velký užitek.
Každodenní struktura modlitby:
1. Citát z Písma
2. Úvaha k zamyšlení (převzato z publikace Mons. Ignacio Barreiro Carámbula: Katolík v roli politika, vydané pro občanské sdružení Res Claritatis; ke stažení na http: //res.claritatis.cz)
3. Shrnující modlitba
4. Otče náš... , Zdrávas Maria... , Sláva Otci..., Modlitba za národ
1.den: Politické poslání katolíků
Vám tedy, vládcové, platí má slova, abyste se naučili moudrosti a nepadli. Kdo svatě střeží, co je svaté, budou uznáni za svaté, a kdo se o tom dají poučit, najdou omluvu. Buďte tedy žádostivi mých slov, dychtěte poučit se z nich.
Mdr 6, 9-11
Jedním z nejodpovědnějších povolání, jaké může člověk od Boha obdržet, je povolání stát se politikem. Je povolán Bohem, aby podporoval dočasné společné dobro společnosti a měl přitom na paměti, že život v lidské společnosti je přípravou na konečný vstup do Božího království. Jak tomu učí sv. Tomáš Akvinský, politik musí usilovat o vytvoření společnosti, která v co největší míře povede ke štěstí v nebi. Ví, že politika není způsob jak zakrývat lidem oči a tak dosáhnout moci, jak to někteří politikové dělají a vrhají tak na politiku špatné světlo, ale je to služba opravdově a na profesionální úrovni podporující společné dobro společnosti.
Modlitba:
Bože svatý Václav byl člověk modlitby a člověk, který se stále snažil o sebezdokonalování . Prosíme Tě na jeho přímluvu, abychom tak jako on Ti nejprve naslouchali a tak dobře konali Tvou vůli.
Dej, ať si jsme vědomi svého politického poslání, protože všichni musíme podporovat společné dobro. Kéž se především modlíme za ty, jež v tomto úsilí stojí v popředí.
Otče náš ..., Zdrávas ..., Sláva Otci ...
2.den: Soulad mezi vírou a činy
Kdo by tedy jedl tento chléb a pil kalich Páně nehodně, proviní se proti tělu a krvi Páně. Nechť každý sám sebe zkoumá, než tento chléb jí a z tohoto kalicha pije. Kdo jí a pije a nerozpoznává, že jde o tělo Páně, jí a pije sám sobě odsouzení.
1 Kor 11,27-29
Jednání člověka je důsledkem jeho bytí. Katolík jedná jistým způsobem, protože věří. To první a zároveň to nejmenší, co musíme od politicky aktivně angažovaných katolíků vyžadovat, je soulad. Soulad mezi vírou, kterou vyznávají, a jejich činy. Citace ze Sacramentum Caritatis o eucharistické důslednosti je namířena proti katolickým politikům a ostatním katolíkům, kteří odmítají být zásadoví ve víře a Benedikt XVI. říká: "Je důležité podtrhnout to, co synodní otcové označili za eucharistickou důslednost. Bohoslužba, která se líbí Bohu, totiž není nikdy pouze soukromým úkonem bez důsledků pro naše sociální vztahy. Vyžaduje totiž veřejné svědectví vlastní víry. To platí samozřejmě pro všechny pokřtěné, ale zvláště naléhavě se to jeví u těch, kteří pro své společenské nebo politické postavení mají udělat rozhodnutí, která se týkají základních hodnot, jako je respektování a ochrana lidského života od početí po přirozenou smrt, rodina založená na manželství mezi mužem a ženou, svoboda výchovy pro děti a úsilí o společné dobro ve všech jeho formách“.
Modlitba:
Prosíme Tě Bože na přímluvu svatého Václava za křesťanské politiky, aby svými činy a postoji vydávali věrohodné svědectví o své víře, a mohli přistupovat k Eucharistii s čistým svědomím.
Otče náš ..., Zdrávas ..., Sláva Otci ...
3.den: Vize
"Znám tvé skutky: nejsi ani studený, ani horký. Kéž bys byl studený nebo horký! Takto však, protože jsi vlažný, ani horký, ani studený, vyplivnu tě z úst."
Zj 3, 15-16
Katolický politik se nemůže omezit jen na to, že bude odvážně a rozhodně hájit život a rodinu. To by byl částečný a nedostatečný přístup, který by nakonec neposloužil ani životu ani rodině. O své politické angažovanosti musí mít jasnou a odůvodněnou představu. Pán neposlal apoštoly, aby obrátil jednotlivce, ale celé národy.
Zároveň bychom si neměli nikdy představovat, že je možné vybudovat na zemi dokonalou společnost. A co je ještě horší, katolický politik by se neměl nechat ovlivnit světskou vírou v tisíciletou říši, tak jak tomu je v marxismu. Je třeba být také velmi nedůvěřivý k těm, kdo hlásají možnost neutrální společnosti tvořené lidmi, kteří svou víru žijí soukromě. Svět, který je opravdu oživován křesťanským duchem, už nebude neutrální nebo vlažný, ale bude formován duchem evangelia.
Modlitba:
Prosíme Tě Bože na přímluvu svatého Václava za křesťanské politiky, aby při řízení společnosti nahlíželi až za horizont pozemského života.
Otče náš ..., Zdrávas ..., Sláva Otci ...
4.den: Totalitní tendence demokracie
Ježíš je zavolal k sobě a řekl jim:“Víte, že ti, kdo platí u národů za první, nad nimi panují, a kdo jsou u nich velcí, utlačují je. Ne tak bude mezi vámi; ale kdo se mezi vámi chce stát velkým, buď vaším služebníkem; a kdo chce být mezi vámi první, buď otrokem všech.“
Mk 10, 42-44
Současná demokracie má za cíl především posvětit proceduru, která rozhoduje o tom, kdo bude mít ve společnosti moc. Takže základem tohoto modelu je posvěcení relativismu. A tak se všechny ideologie, které pochlebují tomuto zúženému chápání demokracie, mohou ucházet o hlasy a uplatňovat získanou moc. Tato moc se však nezakládá na žádných principech, ale na získání většiny hlasů, tudíž na hrubé síle většiny. V této souvislosti je třeba říci, že neexistuje-li žádná konečná pravda, která řídí politické jednání a dává mu orientaci, lze ideje a přesvědčení snadno zneužít pro mocenské účely. Tento relativismus je předzvěstí totality, která vzniká z popření pravdy v objektivním smyslu.
V liberálních společnostech je také patrné nebezpečí mylného rozšíření nebo nesprávného použití pojmu o odmítání nespravedlivé diskriminace. Je však zřejmé, že některé formy diskriminace jsou spravedlivé. Snaha ukázat, že diskriminace je vždy nespravedlivá, se děje obvyklými formami jazykové manipulace.
Modlitba:
Dobrý Bože, svatý Václav zemřel mučednickou smrtí, kterou z touhy po moci zosnoval jeho bratr Boleslav. Prosíme Tě na jeho přímluvu za křesťanské politiky, aby principy demokracie využívali čestně a nezištně k prosazování spravedlivých zákonů.
Otče náš ..., Zdrávas ..., Sláva Otci ...
5.den: Silný stát a socialistické pokušení
Hospodine, ve své spravedlnosti mě veď navzdory těm, kdo proti mně sočí, svou cestu přede mnou učiň přímou. Vždyť na jejich ústa není spolehnutí, jejich nitro je zdroj zhouby, jejich hrdlo je hrob otevřený, na jazyku samé úlisnosti.
Žalm 5, 9-10
Socialistická složka současného státu je obzvlášť znepokojující, protože vládní úřady stále více ovládají velké sektory života společnosti a to také znamená, že obrovské procento ekonomických zdrojů společnosti je kontrolováno státem. Ve většině evropských zemí jsou výchova, zdravotnictví a sociální péče pod kontrolou státu. Vážné problémy ostře kritizoval Jan Pavel II.: "Funkční poruchy a nedostatky v sociálním státě vycházejí z nesprávného pochopení úkolů státu" a dodává, že "sociální stát způsobuje ztrátu lidské energie a přebujelost státních aparátů, které ovládá více byrokratická logika než snaha sloužit občanům; ruku v ruce s tím jde nesmírné zvyšování výdajů".Dlouhodobě je nejlepší cestou k zaručení práv pracujících a blaha rodiny silná ekonomika, která dává možnost zaměstnání a mladým dává naději založit rodinu. Katolický politik nesmí mít předsudky o volné tržní ekonomice pramenící ze socialistické mentality. Katolický politik si musí být vědom, že hospodářství, zvláště pak tržní hospodářství, se nemůže odehrávat v institucionálním, právním a politickém vakuu. Naopak, předpokládá jistotu individuální svobody a vlastnictví, jakož i stabilní měnu a výkonné veřejné služby. Hlavním úkolem státu proto je zaručovat tuto jistotu tak, aby ten, kdo pracuje a vyrábí, mohl užívat plodů své práce a byl motivován k tomu, aby ji vykonával efektivně a řádně.
Modlitba:
Prosíme Tě Bože na přímluvu svatého Václava, moudrého státníka , abychom přispívali k růstu právního státu, který jednotlivce za osobní snahu „netrestá“, ale dobrými způsoby motivuje k osobnímu nasazení.
Otče náš ..., Zdrávas ..., Sláva Otci ...
6.den: Popření principu subsidiarity
Když odešli, hle, anděl Hospodinův se ukázal Josefovi ve snu a řekl:“ Vstaň, vezmi dítě i jeho matku, uprchni do Egypta a buď tam, dokud ti neřeknu; neboť Herodes bude hledat dítě, aby je zahubil.“
Mt 2, 13
Soustředění moci do rukou státu vede také ke zničení legitimní autonomie organických struktur, jako jsou rodina, město, kraj. To je v rozporu se zákonem o podpoře, jak to učí církev. Pravý politický život je praktikován uvnitř přirozené společnosti, ne za pomyslnými hranicemi velkého státu. Pro katolíka je velmi důležité zdůrazňovat, že větší komunity (obce) si nesmí osobovat právo na výsady rodiny nebo se do jejich života vměšovat.
Kontrola státu nad vzděláním je obzvlášť znepokojující, protože pod pláštíkem ideologické neutrality se podporuje sekulární humanistický pohled na společnost. Nelze zapomínat na to, že katolická výchova se neděje zdaleka jen v hodinách náboženství, ale je to celkové úsilí školy. Je třeba mít na paměti, že existuje katolický způsob výuky, zejména společenských věd. Všichni víme, že výuka historie je mocný nástroj, který víru obhajuje nebo ničí. Závažným problémem v mnoha evropských zemích je vládou dotovaný program sexuální výchovy. Tento program podporuje mylnou, nevyzrálou mentalitu, nevhodnou pro budoucí manželské spojení. K tomu všemu by poslední, rozhodující slovo vždy měli mít rodiče.
Modlitba:
Prosíme Tě Bože na přímluvu svatého Václava, zastánce vdov a sirotků , za přirozenou svrchovanost rodiny a její nedotknutelné výsady.
Otče náš ..., Zdrávas ..., Sláva Otci ...
7.den: Snižování daní, podpora osobní iniciativy, rodina
„Když Pán ustanovuje nad svou čeledí služebníka, aby jim včas dával pokrm, který služebník je věrný a rozumný? Blaze tomu služebníku, kterého Pán při svém příchodu nalezne, že tak činí.“
Mt 24, 45-46
„Od počátku stvoření Bůh učinil člověka jako muže a ženu; proto opustí muž svého otce i matku a připojí se k své manželce, a budou ti dva jedno tělo; takže již nejsou dva, ale jeden. A proto, co Bůh spojil, člověk nerozlučuj!“
Mk 10, 6-9
V případě, že katolík získá politický úřad, musí být příkladem moudrého správce. Daně by měly být snižovány na nejnižší možnou hranici tak, aby byla oceněna individuální iniciativa, ale také umožněna tvorba kapitálu pro příští investice. Na tomto místě musíme pamatovat na varování Lva XIII. v encyklice Rerum novarum: "Socialisté tedy tím, že chtějí jmění jednotlivců převést na společnost, zhoršují postavení všech dělníků, protože tím, že je zbavují možnosti ukládat mzdu, olupují je o naději a možnost, že by si mohli rozmnožit rodinný majetek a zlepšit své postavení."
Aby se nedostatky trhu zlepšily, je potřeba zavést všechny možné druhy pečlivě sestavených a vyvážených metod, jako např. ochrana malých podniků před nepoctivou konkurencí a opatření ve prospěch velkých rodin, zvláště těch, ve kterých matka zůstává doma, aby se o rodinu starala. Tato sociální politika by neměla být financována dodatečným zdaněním, ale společným úsilím snížit nespravedlivé a nepotřebné veřejné výdaje.
Přirozená rodina tvořená stálým a věrným spojením muže a ženy je terčem útoků v celé Evropě. Mnoho zemí v Evropě uzákonilo jiné formy manželství, které jsou v rozporu s přirozeným zákonem a Božím učením. Katolický politik musí udělat vše pro to, aby zabránil tomu, že těmto svazkům, ať už mají jakoukoliv formu, bude přiznáno právo adoptovat děti. Je zřejmé, že homosexuální pár může být příčinou morálního a psychologického poškození těchto dětí.
Jedním z hlavních problémů v dnešní Evropě je nedostatek dětí. Je smutné konstatovat, že mnozí politici, místo toho, aby učinili přísnější opatření a pomohli tak rodinám být ochotné mít více dětí, podporují sterilitu. V dnešní době je naprosto nutné podporovat rodiny, obzvláště ty, které mají hodně dětí.
Modlitba:
Prosíme Tě Bože na přímluvu svatého Václava, strážce spravedlnosti, aby naši volení zástupci přispívali k všeobecnému duchovnímu, morálnímu i hmotnému blahu národa.
Otče náš ..., Zdrávas ..., Sláva Otci ...
8.den: Právo na katolickou výchovu, politický dorost
Tehdy k němu přinášeli děti, aby na ně vložil ruce a pomodlil se; ale učedníci jim to zakazovali. Ježíš však řekl:“Nechte děti a nebraňte jim jít ke mně; neboť takovým patří království nebeské.“ Požehnal jim a šel dál.
Mt 19, 13-15
Musíme si uvědomit, že ve většině evropských zemí je mladým vštěpována výchova, která je naprosto v rozporu s vírou. Katolický politik musí jít ve šlépějích Jana Pavla II. a jménem katolických rodin prohlašovat: "Právo všech rodin na vzdělání ve školách, které mají stejný světonázor, a zvláště absolutní právo věřících na to, že jejich děti se nebudou muset podrobovat ateistickým učebním osnovám." Jestliže si přejeme křesťanskou společnost, musíme k tomu vytvořit podmínky. Mladí lidé by měli získat znalosti ve víře, která by své neměnné učení postavila do středu jejich života.
Pius XI. ve svém dobře známém proslovu k federaci studentů katolických univerzit povzbuzoval, aby se připravovali na spoluúčast v politice a podporovali tak společné dobro společnosti pomocí politické charitativní činnosti, což představuje její nejkomplexnější formu, protože v sobě zahrnuje celou společnost.
Modlitba:
Prosíme Tě Bože na přímluvu svatého Václava, vnuka svaté Ludmily, abychom příkladným životem a modlitbou předali duchovní dobra našim dětem a vnukům, jako kdysi sv. Ludmila sv. Václavu.
Otče náš ..., Zdrávas ..., Sláva Otci ...
9.den: Vstaňte, pojďme
V horlivosti neochabujte, buďte vroucího ducha, služte Pánu. Z naděje se radujte, v soužení buďte trpěliví, v modlitbách vytrvalí.
Řím 12,11-12
Dnešní doba je v mnoha směrech těžká. Zdá se, že život z víry vymírá a zvěst evangelia přijímá stále méně lidí. Když Bůh stvořil naši nesmrtelnou duši, věděl, že nás posílá do obtížného světa. Avšak právě v okamžiku stvoření naší duše nás povolal, abychom v tomto náročném věku konali svou službu. Neměly by nás tedy odradit zdánlivě neúrodné časy, do kterých nás Bůh postavil, a důvěřovat, že pokud budeme plnit svou povinnost věrně, časy se změní.
Modlitba:
Všemohoucí, věčný Bože, dej, ať po vzoru svatého mučedníka Václava žijeme moudře a spravedlivě, ať statečně usilujeme o to, co slouží k nastolení tvého pokoje, a přemáháme zlo dobrem.
Otče náš ..., Zdrávas ..., Sláva Otci ...
Modlitba za národ
Všemohoucí věčný Bože,
na přímluvu svatého Václava,
dědice české země,
přijmi naše prosby za ty,
kteří nám vládnou:
dej jim ducha moudrosti a prozíravosti;
ať respektují Tvůj spravedlivý řád,
hájí lidskou důstojnost
a život každého člověka
od početí až do přirozené smrti;
ať podporují zdravou rodinu
založenou na celoživotním
věrném svazku muže a ženy;
ať poctivě spravují svěřený majetek
a svým jednáním dávají
dobrý příklad celé společnosti;
ať jsou zodpovědní vůči dalším generacím,
probouzejí touhu po dětech
a jejich dobré výchově.
Nás pak naplňuj Svatým Duchem
a veď ke svědomitosti,
abychom svým životem přispívali
ke šťastné budoucnosti národa
a zodpovědně rozhodovali.
O to prosíme skrze Krista,
našeho Pána.
Amen.