Česká televize připravila pro letošní podzim nový šestnáctidílný seriál
určený především pro mládež s názvem TANČÍCÍ SKÁLY.
Po původu a smyslu světa a lidí pátrá věda, mystika i umění. Která pravda
je ta pravá?
Dokumentární seriál staví vedle sebe všechny tyto
pravdy jako střípky mozaiky, která takto možná lépe poukazuje na Pravdu,
která je za tím. Seriál nedává odpovědi, ale snaží se rozbíjet
zjednodušující mýty a klást otázky. Provází a hledá Igor Dostálek, podle
scénáře Marka Orko Váchy a Jana Hanáka, v režii Jana Hanáka.
Pořad se bude vysílat od
5. září 2010 do Vánoc, každou neděli
po 11. hodině na ČT 2.
www.tanciciskaly.cz
TANČÍCÍ SKÁLY
Vznik života na Zemi by nás neměl nechat v klidu. Ten okamžik, kdy hmota učinila první nesmělý taneční krok nebo kdy onen dávný tvor poprvé zaklonil hlavu a podíval se na hvězdy s nevyslovenou otázkou: „Jsme jen kusy hmoty vzniklé evolucí, jsme tančící skály?“ (Marek Orko Vácha)
Proč si lidé různých oborů nerozumějí? Proč si nerozumějí lidé vědy a filozofie, umění a vědy, filozofie a víry, víry a vědy? Proč mají dokonce vzájemně pocit, že ti druzí snad ani neumí správně pojmenovat svět, že se nezabývají tím podstatným? Že by problém jazyka? Mohlo by být. Třeba fyzika mluví jazykem matematiky, řečí čísel. Přitom abstraktní matematika je zároveň niterně filozofickou disciplínou. Možná kdyby filozofové mluvili matematikou? Nebo jinak. Že by to byl problém vzájemného respektu? Vždyť i člověk vědy žije filozofická témata štěstí a lásky, člověk umění využívá zcela exaktní barvy, hlínu, nebo biochemické procesy v mozku. Všichni lidé se denně vyjadřují v metaforách, aniž by si toho byli mnohdy vědomi, a rovněž všichni lidé pátrají po smyslu bytí, aniž by si toho byli mnohdy vědomi.
Každý ze šestnácti dílů seriálu Tančící skály představuje jedno téma z dějin světa a lidí. Existenci lidí svět podmiňuje, ale zároveň lidé jakoby světu dávali smysl, neboť ho neustále pojmenovávají. Igora (hledače) během jeho šestnáctidílného putování dejme tomu zaujme zalesněná krajina, kopcovitý horizont, vysílač vyrůstající zpoza smrků, nebe, s nímž kontrastuje, školáci na výletě. Co vidí? A proč to všechno? A co vidí biolog, kněz, socioložka, filozof, biblista, performer? Jejich pohledy by o sebe v přímém dialogu asi zakopávaly, ale vedle sebe mohou vytvořit mozaiku pravd, které mají šanci přiblížit se Pravdě, je-li.
Poznámka vzešlá z natáčení osmého dílu: Náš předek před dvěma miliony let vymyslel pěstní klín a další milion let nic nového. Byl primitivnější? Z technologického hlediska bezesporu ano. Ale z filozofického? Nevěnoval tu spoustu volného času přemýšlení o smyslu bytí? Jistě, spekulace, neboť tento náš předek nevymyslel ani písmo, aby své myšlenky mohl zapsat a aby se mohly případně i dochovat. Ale celkem zajímavá spekulace, co říkáte? A ještě zajímavější, pokud vedle sebe položíte technologie stáří dvacet tisíc let, jeden tisíc let, sto let a porovnáte je se současností. Rozdíly jsou propastné. Ale pokud vedle sebe položíte výtvarné, nebo sochařské umění staré dvacet tisíc let, filozofii starou tisíc let, umění a filozofii minulého století, nebo obojí zcela současné, zjistíte, že se zabývají stále tímtéž a staré myšlenky oprášené od prachu umí oslovovat velmi současně.
Metodu seriálu postavil, aniž by si toho byl vědom, ve třináctém století Mistr Eckhart. Jsou tři způsoby pravdy, napsal, a to věda, mystika a umění. Tato myšlenka se stala přímou inspirací tvůrců. Včetně toho, že se Eckhart nebál myslet, i když věděl, že myšlení vede k pravdě stejně jako k omylům. Ale bez tohoto rizika se nedoví nikdy a nikdo nic.
DÍLY:
1. Tančící skály
2. Velký třesk
3. Zázrak jménem COHN
4. A přece se točí
5. Choreografie evoluce
6. Život v ismech
7. Člověk bytostí světla
8. Homo sapiens
9. Pohled za oponu
10. Člověk pracující a slavící
11. Člověk svobodný
12. Adam znamená člověk
13. Člověk společenský
14. Svět viditelný a neviditelný
15. Člověk náboženský
16. Dialog
TVŮRCI:
Igor Dostálek (hledač)
Herec japonské frašky v souboru Malé divadlo kjógenu. Učitel herectví na Divadelní fakultě JAMU v Brně. Rozhlasový a televizní moderátor a interpret. Milovník němých grotesek a japonského sushi.
http://kjogen.sweb.cz/
Marek Vácha (scénář)
Molekulární biolog a genetik. Přednosta Ústavu etiky 3. Lékařské fakulty UK v Praze. Teolog. Kněz sloužící v malé venkovské farnosti Lechovice (u Znojma) a mezi studenty u Nejsvětějšího Salvátora v Praze. Učitel a publicista v tématech: vztah křesťanství a ekologie, evoluční biologie, lékařská a environmentální etika. Autor knih většinou na téma věda a víra, první s názvem Tančící skály. Antarktický polárník.
www.orko.cz
Jiří Strnad (kamera)
Kameraman. Fotograf. Básník. Režisér. Lyžař. Znalec léčivých rostlin. Vášnivý politický debatér. Chorobný milovník sladkostí.
Pavel Stříbrný (střih)
Střihač. Pilot paraglidu.
(“...což považuju za důležitou odbočku, protože když se mi podaří trošku porozumět slunci, větru, mrakům, tak pod nima můžu popoletět třeba o sto kilometrů vedle a tam lidi mluví trošku jinak a pivo chutná trošku jinak...”)
Jan Hanák (režie)
Rozhlasový a televizní dokumentarista. Kněz sloužící v malé venkovské farnosti Bohdalice (u Brna) a mezi studenty u jezuitů v Brně. Učitel rozhlasové tvorby na Fakultě sociálních studií MU v Brně. Občasný ne/herec a teologický konzultant na divadle. Milovník hor a lezení po nich.
www.hoha.cz