Na setkání mládeže se Svatým Otcem Janem Pavlem II., které se konalo v roce 1991 v Čenstochové jsme hovořili s mladými Poláky. Dověděli jsme se, že na Jasnou Horu připutovali pěšky a to až ze severu, od Baltského moře.
Již si nepamatuji všechny podrobnosti, které nám vyprávěli, ale na sílu tohoto svědectví plného víry a lásky ke Svatému Otci asi nikdy nezapomenu.
V tomto příspěvku přináším dva články z Radia Vatikán, které hovoří o pěších poutích (nejen) v Polsku.
POUTNÍ SPIRITUALITA V POLSKU VRCHOLÍ
www.radiovaticana.cz/clanek
Pěší poutě se v Polsku staly formou sociální a komunitní kultury. Letos se jich účastní přibližně 500 tisíc lidí. Údaje publikoval Institut zeměpisu náboženství Jagelonské univerzity v Krakově. Hlavním cílem pěších poutí je Jasná Hora v Čenstochové, národní mariánská svatyně, kterou ročně navštíví 4 miliony lidí, z nichž 400 tisíc tvoří cizinci. V Polsku existuje kolem 500 poutních míst, k nimž se pojí tradice pěších poutí. 430 z nich jsou místa mariánské úcty. Některá poutní místa vznikla teprve nedávno, ale jejich popularita roste, např. chrám Božího Milosrdenství v Łagewnikách nebo mariánská svatyně v Licheni. Poláci však stále častěji putují také do zahraničí, zvláště do Svaté země a Santiago de Compostela. Poutě se konají pěšky, autobusem, na kole nebo i na koních. Různá poutní místa navštíví každoročně 7-8 milionů Poláků, což je 15% polské populace. Přibližně 5% křesťanských poutníků na celém světě tak tvoří Poláci, v Evropě je to 20%. Velmi populární jsou v Polsku poutě konkrétních pastoračních skupin (studenti, pracující určité profese, posluchači Radia Maria apod.). Svatyně na Jasné Hoře je plná zejména 3. května, na svátek Královny Polska, kdy přicházejí především studenti připravující se maturitu, a dále 15. srpen, na slavnost Nanebevzetí Panny Marie, kdy se vydávají na pouť velice početné, více než tisícičlenné skupiny poutníků zejména ze severu země.
NANEBEVZETÍ P. MARIE - 100 TISÍC POUTNÍKů, 83 TISÍC JICH PŘIŠLO PĚŠKY
www.radiovaticana.cz/clanek - zkráceno a upraveno:
Čenstochová. Včerejší (tj 15.8.2010) slavnost Nanebevzetí Panny Marie slavil v národní svatyni na Jasné Hoře polský primas Józef Kowalczyk za účasti asi 100 tisíc věřících, z nichž většinu - 83 tisíc - tvořili poutníci, kteří přišli do mariánské svatyně pěšky z různých částí Polska.
Arcibiskup Kowalczyk v homilii zdůraznil, že kříž nemůže být nástrojem sporů.
Prprosil o dar moudrosti a nabádal k zachování národní jednoty.
Také složil na oltář utrpení obyvatelstva stiženého letošními povodněmi a vyjádřil přesvědčení, že díky všeobecné solidaritě a podpoře bude proměno na dobro pro ty, které postihla bolest a ztráty.
Převor paulínské komunity na Jasné Hoře, O. Roman Majewski vyjádřil přesvědčení, že křesťanské hodnoty nelze nahradit pravidly politické korektnosti. „Univerzálnost křesťanství a katolické víry nespočívá na tom, že je vyznává většina, nýbrž na tom, že obsahuje také morálku, která vede k moudré, opravdové lásce dokonce i vůči vlastním protivníkům. Proto také chybějí racionální důvody k odmítání křesťanské víry nebo ke strachu z ní,“ řekl O.Majewski.
Na včerejší (tj. 15.8.2010) pouť přišlo do Čenstochové pěšky 83 tisíc věřících v celkem 54 poutních skupinách. Největší skupina – 16 tisíc lidí - přišla z Varšavy. Právě z hlavního města přicházejí poutníci každý rok pravidelně již od roku 1711 a to bez ohledu na historické a politické okolnosti. Varšavská poutní trasa je dlouhá přibližně 210 km. Není však nejdelší. Tento primát má pěší pouť z poloostrova Hel v Baltském moři, která měří 638 km.
Podle údajů Zeměpisného institutu náboženství při Jagelonské univerzitě v Krakově se na světě každoročně vydává na pouť 300 milionů osob, z nichž 50% tvoří křesťané a to nejenom katolíci. V Polsku je to ročně kolem 7-8 milionů obyvatel. Pěšky se jich letos rozhodlo vyrazit na pouť téměř půl milionu. Cílem většiny z nich – asi 250 tisíc – je v průběhu letních měsíců právě národní svatyně Jasná Hora v Čenstochové.
(mig)