V den slavnosti Nanebevzetí Panny Marie vám nabízím krátký článek o poutním místě, jimž je hostýnská bazilika, která svou polohou v nadmořské výšce 718 m.n.m., je nejvýše položenou sakrální stavbou na Moravě.
I přesto, že základní kámen nového kostela byl položen již v roce 1721, jeho dokončení bylo stále oddalováno válečnými poměry. Svoji roli zde sehrály také obtížné podmínky spojené s dopravou stavebního materiálu a samozřejmě také tvrdé povětrnostní podmínky. Stavba v barokním slohu trvala plných 27 let a patrně podle projektu kroměřížského architekta italského původu Ignáce Cyraniho z Bolleshausu ji realizoval holešovský stavitel Tomáš Šturm.
V poutní bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Svatém Hostýně stojí nad hlavním oltářem socha Panny Marie v životní velikostí s Ježíškem, který metá blesky, určené Tatarům zobrazeným dole. Tito krutí nájezdnicí na počátku 13. století ohrožovali Evropu a v roce 1241 vpadli také na Moravu, kde vraždili a drancovali. Lidé hledali pro sebe a svůj nejskromnější majetek útočiště v lesích a na horách. Podle starobylého podání byli ti, kdo se uchýlili na Hostýn, zachránění přímluvou Panny Marie, která bleskem zapálila ležení divokých nájezdníků. Záchrana byla připisována Matce Boží, jejíž úctu šířili na Moravě sv. Cyril a Metoděj.
Podle legendy došli také na Hostýn a zde rozmetali pohanské obětiště a postavili Mariánskou kapli. Původní obraz Panny Marie Ochranitelky znázorňoval Pannu Marii s korunkou na hlavě, jak oběma rukama rozevírá svůj plášť, pod nímž se ukrývá množství klečících lidí s rukama sepjatýma k prosbě. Tento popis a pozdější vyobrazení je zachyceno ve starých hostýnských písních. Mladší vyobrazení těchto událostí představuje Pannu Marii, jak se vznáší nad Hostýnem, kde jsou rozmístěny hořící nepřátelské stany a prchající Tataři na koních. Pod jedním z těchto starých obrázků je nápis Panna Mariga Hostýnská, jak se od roku 1242 až po rok 1620 uctívala.
Obraz nechal zničit v roce 1620 majitel panství, luterán Václav Bítovský z Bítova. Po prohraném povstání proti císaři byl popraven jako jeden z největších rebelů na Moravě a jeho panství dostali Lobkovicové. Za jejich vlády byly poutě na Hostýn obnoveny. Účinnou rekatolizaci však na svém novém panství zahájili teprve Rottalové, kteří panství odkoupili v roce 1650. Manželka Jana z Rottalu, Marie, nechala pro Hostýnskou kapli pořídit v roce 1655 nový obraz na němž je znázorněna malbou na lipovém dřevě Panna Maria s Dítětem stojící na půlměsíci. Výjev porážky tatrských vojsk byl zachycen na plastickém reliéfu vytepaném do stříbrného plechu ve spodní části obrazu. Tento obraz byl později přenesen do kostela sv. Jiljí v Bystřici pod Hostýnem a byl nahrazen nynější sochou Panny Marie Svatohostýnské.
Hrabě Jan z Rottalu pořídil nadaci pro dva stálé hostýnské kněze. Tuto péči o mariánský Hostýn odkázal svým synům, z nichž František Antonín uskutečnil slib svého otce postavit na Hostýně velkolepý chrám.