Z postřehů jednoho vnímavého bratra...
O čem psát, když má člověk hlavu plnou voleb? Mám to – budu psát o volbách! (Tímto varuji případné čtenáře tohoto článečku – fakt to bude o volbách! A zároveň právě proto ho doporučuji Vaší pozornosti! )
My, starší 18 let, jsme měli minulý pátek a sobotu jedinečnou možnost říci každý sám za sebe, jak si představuje budoucnost, za kterou je ochoten přijmout zodpovědnost. (Jen tak mimochodem, nemylme se – neexistuje žádná budoucnost bez naší zodpovědnosti. V tom je naše lidská pošetilost, že si to nechceme uvědomit). Pro Vás, mladší 18 let, tato možnost v drtivé většině čeká v příštích řádných volbách – tak i pro Vás je určeno toto malé zamyšlení nad letošními volbami.
Zamyslet se spolu s Vámi chci vlastně jen nad dvěma čísly z letošních voleb (psáno v r. 2006). Podle prvních výsledků se voleb zúčastnilo 64,47 % oprávněných voličů. To znamená, že jedna třetina lidí nebyla u voleb. Je zajímavé, že kdyby nevoliči utvořili stranu nevoličů, vyhráli by celé volby!!
Co křesťan? Je povinen zúčastnit se voleb? Pro mnohé možná bude odpověď překvapivá: Jsou – li volby skutečně svobodné, demokratické (není – li diktatura jedné strany jako za komunistů, nebo totální manipulace volebními výsledky, nebo všichni kandidáti volby jsou morálně a mravně nepřijatelní) – pak je křesťan ve svém svědomí povinován zúčastnit se voleb jakožto hledání společného nejlepšího možného dobra – což je úkol, který je mu dán k zodpovědnosti na celé cestě životem.
A koho má volit? Opět podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Je logické, že volí takovou politickou sílu, která zastává křesťanské názory nebo se jim co nejvíce blíží. Přece není možné pravdivě být v kostele křesťanem a ve volební místnosti být voličem strany, jenž ubírá právo na život těm nejslabším – nenarozeným a starým lidem.
Tady je druhé zajímavé číslo: křesťanskou stranu KDU-ČSL volilo cca 386 706 voličů. Vzhledem k tomu, že počet těch, kteří přichází pravidelně v neděli na bohoslužby se v naší zemi pohybuje okolo 400 tisíc lidí, to není špatný výsledek. Je ale jasné, že tuto stranu volilo i dost lidí „nekostelových“. Takže lze usuzovat, že cca ¼ až 1/3 „kostelních“ volilo někoho jiného, než křesťanskou stranu. A to je již na závažnou otázku: nepostřehli jsme ještě, že jsme v tomto světě malinkou menšinou? Chceme se nechat rozpustit v moři pohanů? Nejsme ani ochotni ani schopni se sjednotit v úsilí a větším prostoru pro Kristovo evangelium v naší zemi?