"A když se postíte, nedělejte ztrápený obličej jako pokrytci. Ti totiž dělají svůj obličej nevzhledným, aby lidem ukazovali, že se postí. Amen pravím vám: Ti už svou odplatu dostali. když se však postíš ty, pomaž si hlavu a umýj si tvář, abys neukazoval lidem, že se postíš, ale svému Otci, který je ve skrytosti; a tvůj Otec, který vidí i to, co je skryté, ti odplatí."
Popeleční středa se datuje do 6.-7. století. Tehdy byl začátek postního období přeložen ze 6. neděle před Velikonocemi na středu, která jí předchází, aby se z postní doby vyčlenily jednotlivé neděle, protože ty nejsou chápány jako postní den.
Popeleční středa (lat. dies cinerum) je prvním dnem postní doby. Název dne pochází ze zvyklosti pálit palmy či kočičky z Květné neděle minulého roku. Během liturgie popeleční středy se uděluje popelec, tj. označení popelem na čele – jde o znamení kajícnosti, které je v církvi zachováno až do dnešní doby. Symbolicky se tak zdůrazňuje stav hříšného člověka, který vyznává před Bohem svůj hřích, vyjadřuje vůli vnitřně se obrátit a je veden nadějí, že mu Bůh odpustí.
Znamenání popelem je doprovázeno slovy:
„Pamatuj, že jsi prach a v prach se navrátíš.“ nebo
„Obrať se a věř evangeliu.“
Bože, dej, ať nás posilní dnešní půst, kterým zahajujeme úsilí o svou duchovní obnovu, abychom se naučili sebeovládáním statečně přemáhat zlo a konat dobro. Prosíme o to skrze tvého Syna, našeho Pána, který se tebou v jednotě Ducha Svatého žije a kraluje po všechny věky věků. Amen!