
Ráda bych se s vámi rozdělila o další poznatky ze své cesty po Svaté zemi. Tentokrát bych svůj pohled zaměřila na poušť a na město Jericho.
Poušť, místo na první pohled tak prázdné, monotónní a přesto v Bibli a životě Izraelského národa tak významné. Ani v pozdější době a ani dnes není poušť něčím bezvýznamným.
Dříve než se na poušť podívám z pohledu Bible, nabídnu vám několik základních informací o tomto místě.
Judská poušť se nachází na východě Izraele a to mezi Judskými horami a Mrtvým mořem. I přesto, že má rozlohu jen asi 1500 km2 a řadí se tak k malým pouštím, nalezneme zde mnoho fascinujících přírodních rezervací, historických památek a klášterů. Poušť je též protkána několika řekami, které v kamenité poušti vyčarovaly rozmanité kaňony.
Poušť
Poušť
Poušť
Mše svatá na poušti
I přesto, že se Judská poušť rozkládá blízko Jeruzaléma, je relativně málo obydlená. Část Judské pouště obývají Beduíni – jsou to příslušníci arabských nomádských kmenů.Slovo Beduín pochází z arabského „badawí“ což znamená „neusazení“
Pohled na obydlí Beduínů z autobusu
Život Beduínů v poušti
Beduín s velbloudem
Jak si z biblického hlediska můžeme všimnout, byla poušť velmi významným místem už ve SZ. Již knihy Mojžíšovy k nám mluví o poušti, kterou putoval Izraelský národ z Egypta do Zaslíbené země a tato cesta trvala 40 –let. Tato dlouhá doba byla dobou přijetí Božího zákona, doba zkoušek, přípravy a důvěry v Boží zásoby (mana, voda ze skály). Byla to však také doba, kdy Izraelité proti Bohu reptali.
Půjdeme-li ve SZ dále, můžeme si povšimnout, že poušť se stávala i místem úniku a útočištěm jako tomu bylo v případě mladého Davida při jeho útěku před králem Saulem.Jindy se poušť zase stává místem obnovy a zotavení jako tomu bylo například v případě vyčerpaného Elijáše.
V Novém zákoně si můžeme potom všimnout, že Jan Křtitel žil na poušti. Ten, který připravoval cestu Pánu žije na pustém místě pouště.
A konečně i sám Ježíš se před svým veřejným působením odebírá do samoty pouště, kde stráví dobu 40 dní a 40 nocí. Tím, že Ježíš odchází na poušť, podtrhuje tak prioritu Boha ve svém životě a působení.
JUDSKÁ POUŠŤ DNES
Pro mnoho lidí Západu, polapených v hektickém, rušném programu, může být návštěva biblické pouště zážitkem, který změní jejich život. Člověk, který se vypraví do pouště, se jen zřídka vrací nedotčen na duchu a bez touhy si tento zážitek zopakovat.
Ocitne-li se člověk na poušti sám, nutně před ním vyvstávají otázky. Právě v mlčení totiž člověk uslyší nervózní hluk ve vlastním nitru. A právě v samotě staneme tváří v tvář své vlastní osamělosti a pochopíme, co to znamená být jedinečně osamělým jedincem, často se vynořujícím s novým chápáním sebe sama a s novým oceněním svých přátel a druhů.
Dálnice vedoucí pouští směrem z Jericha do Jeruzaléma
Když se Ježíš blížil k Jerichu, seděl u cesty jeden slepec a žebral. Když uslyšel, že kolem prochází zástup lidí, ptal se, co se to děje. Řekli mu, že tudy jde Ježíš Nazaretský. Tu zvolal: "Ježíši, synu Davidův, smiluj se nade mnou!"...Ježíš se zastavil a přikázal, aby ho k němu přivedli...Ježíš se ho otázal: "Co chceš, abych pro tebe učinil?" On odpověděl: "Pane, ať vidím." Ježíš mu řekl: "Prohlédni! Tvá víra tě uzdravila." Ihned prohlédl, šel za ním a oslavoval Boha. A všechen lid, který to viděl, vzdal Bohu chválu.
JERICHO
V bibli nazýváno „Palmové město“
Arabsky: „ Er Ríhá“
Leží 360 m pod úrovní Středozemního moře a 29 km severovýchodně od Jeruzaléma.
Jericho bývá považováno za nejstarší místo světa. Je také nejstarší nepřetržitě obydlené město na světě s osídlením sahajícím až skoro do roku 8000 př. Kr. V posledních sto letech vyrostlo „nové“ Jericho, ležící asi půl míle jižně od starého města. Jericho je nazýváno „oáza v Judské poušti“.
Jericho, bylo prvním městem dobytým izraelskými kmeny po příchodu do Kenaanu. Jericho je místo, kde Izraelité poprvé vkročili do Zaslíbené země. Město leží asi 8 hod. pěší chůze z Jeruzaléma. V době Kristově bylo velmi bohaté, s cirkem, vodovody, divadlem, také zvané Jericho Herodovo. Dnes je Jericho nepatrnou arabskou vesnicí Ericha. Silnice vedoucí z Jericha do Jeruzaléma pak prudce stoupá horským terénem Judské pouště.
Příjezd do Jericha
Jericho
Podíváme-li se na Jericho z pohledu Novozákonního, můžeme si všimnout, že i zde Ježíš udělal mnoho zázraků. Mezi nejznámnjší patří asi příběh od sv. Lukáše.
Ježíš vešel do Jericha a procházel jim. Tam byl muž jménem Zacheus, vrchní celník a veliký boháč; toužil uvidět Ježíše, aby poznal, kdo to je., ale poněvadž byl malé postavy, nemohl ho pro zástup spatřit. Běžel proto napřed a vylezl na moruši, aby ho uviděl, neboť tudy měl jít. Když Ježíš přišel k tomu místu, pohlédl vzhůru a řekl: "Zachee, pojď rychle dolů, neboť dnes musím zůstat v tvém domě." On rychle slezl a s radostí jej přijal. Všichni, kdo to viděli, reptali: "On je hostem u hříšného člověka!" Zacheus se zastavil a řekl Pánu: "Polovinu svého jmění, pane, dám chudým, a jestliže jsem někoho ošidil, nahradím mu to čtyřnásobně." Ježíš mu řekl: "Dnes přišlo spasení do tohoto domu; vždyť je to také syn Abrahámův. Neboť Syn člověka přišel, aby hledal a spasil, co zahynulo."
Západně od starého Jericha je „HORA POKUŠENÍ“ (Džebel Karantal). Tam se Ježíš postil 40 dni a nocí a pak jej pokoušel ďábel. Tuto událost připomíná pravoslavný klášter Sarandarion z konce 19. století (na místě kostela z 5. století) v polovině skalní stěny.
Ježíš se vrátil od Jordánu plný Ducha Svatého. Duch ho vodil pouští 40 dní a ďábel ho pokoušel. Ty dny nic nejedl, a když dny uplynuly, vyhladověl. Ďábel mu řekl: "Jsi-li syn Boží, řekni tomuto kameni, ať se z něho stane chléb!" Ježíš mu odpověděl: "Je psáno: "Nejen z chleba žije člověk." Pak ho ďábel vyvedl vzhůru, v jediném okamžiku mu ukázal všechna království světa a řekl mu: "Všechnu tuto moc a jejich slávu dám tobě, protože mě je odevzdána a dávám ji, komu chci. Jestliže se předemnou skloníš, všechno to bude tvoje!" Ježíš mu na to řekl: "Je psáno"Pánu, svému Bohu, se budeš klanět a jen jemu sloužit!" Potom ho ďábel zavedl do Jeruzaléma, postavil ho na vrchol chrámu a řekl mu: "Jsi-li Syn Boží, vrhni se odtud dolů! Je přece psáno: Svým andělům vydá o tobě příkaz, aby tě ochránili, a ponesou tě na rukou, abys nenarazil nohou o kámen." Ježíš mu odpověděl: Je řečeno: "Nebudeš pokoušet Pána, svého Boha!" Když ďábel dokončil všechna pokušení, opustil ho až do určitého času.
Skutečné místo pokušení není známo, ale první a třetí pokušení nám připomíná klášter na Džabal Karantel neboli "hoře čtyřiceti".
Pravoslavný klášter na "hoře čtyřiceti"
Klášter na hoře pokušení
Interier kláštera
Místo, kde ďábel Ježíše pokoušel,aby proměnil kámen v chléb
Pohled na Jericho