Přiblížil se čas, a tak bych vám ráda nabídla článek o místě, kde se před více než 2000 - lety narodil Ježíš. Snad vám toto povídání spolu s fotografiemi alespoň trochu přiblíží ono posvátné místo.
“Stalo se v oněch dnech, že vyšlo nařízení od císaře Augustina, aby byl po celém světě proveden soupis lidu…
Také Josef se vydal z Galileje, z města Nazaretu, do Judska, do města Davidova, které se nazývá Betlém, poněvadž byl z domu a rodu Davidova, aby se dal zapsat s Marií, která mu byla zasnoubená a čekala dítě. Když tam byli, naplnily se dny a přišla její hodina. I porodila svého prvorozeného syna, zavinula jej do plenek a položila do jeslí, protože se pro ně nenašlo místo pod střechou.
A v té krajině byli pastýři pod širým nebem a v noci se střídali v hlídkách u svého stáda. Náhle při nich stál anděl Páně… „Nebojte se, hle, zvěstuji vám velikou radost, radost, která bude pro všechen lid. Dnes se vám narodil Spasitel, Kristus Pán, v městě Davidově. Toto vám bude znamením: Naleznete děťátko v plenkách, položené do jeslí.“ (Lk 2,1-12).
BETLÉM
Hebrejsky BET LEHEM – „DŮM CHLEBA“
Arabsky BAJT-AJ-LAHM
Betlém leží asi 800 m n. m.
Leží asi 12 km jižně od centra Jeruzaléma, se kterým stavebně téměř splývá.
Je to město s arabským obyvatelstvem (asi polovina křesťané).
Z Betléma pocházel Bóaz, který se oženil s Moábkou Rút. Zde se také narodil jejich pravnuk David a byl pomazán Samuelem na krále.
Císař Hadrianus, který chtěl zabránit šíření křesťanství, dal postavit na místě událostí narození Krista pohanskou svatyni zasvěcenou Adonisovi. Za císaře Konstantina však v roce 325 byla po jejím odstranění postavena bazilika, pustošena spolu s celým městem Samaritány, kteří se roku 529 vzbouřili proti byzantské vládě. Stavba byla obnovena až za císaře Justina v roce 531 a od té doby slouží svému účelu dodnes.
V roce 1670 se dostal chrám Narození Krista do správy řecké pravoslavné církvi.
Podíváme-li se na Betlém dnes, můžeme vidět vzkvétající arabské město. S téměř 60 000 obyvateli. Ačkoliv je Betlém od Jeruzaléma vzdálen jen asi 12 km, trvá cesta mnohem déle, než by se dalo čekat. Je to způsobeno tím, že při vstupu do nynější palestinské enklávy je třeba projít kontrolním bodem. Bezpečnostní zeď, která zde byla postavena v roce 2004, je působivou smutnou výpovědí.
"Czech Point"- kontrolované pásmo mezi Jeruzalémem a Betlémem
Bezpečnostní zeď
Chrám Narození Krista – je pětilodní bazilika (délka 56m, šíře 26m). Je rozdělená 48 sloupy 6 m vysokými z červeného mramoru ve čtyřech řadách na pět lodí. Dodnes se z části zachovala mozaika podlahy ze 4. století, a fresky svatých z 12. století.
Vchod byl za muslimské nadvlády snížen, aby chrám nemohl být znesvěcován jezdci na koních.
Nejvýznamnější části kostela je jeskyně Narození. Jeskyně je pod presbytářem, jde se do ní dvojím schodištěm a denní světlo do ní nevniká. Na místě Ježíšova narození je výklenek, v něm oltář a pozůstatky fresky zobrazující tuto událost.
Pod oltářem je zapuštěna do podlahy stříbrná hvězda s latinským nápisem, který česky znamená: „Zde se narodil Panně Marii Ježíš Kristus.“
S jeskyní souvisí tři podzemní svatyňky: kaple sv. Josefa, kde dostal napomenutí od anděla k útěku do Egypta; kaple sv. Mláďátek, místo, kde prý skryly matky své děti před Herodem.
Když Herodes poznal, že ho mudrci oklamali, velmi se rozlítil a dal v Betlémě a v celém jeho okolí pobít všechny chlapce do dvou let - podle času, který si zevrubně zjistil od mudrců.
dale pak oratoř sv. Jeronýma, kde prý překládal Písmo svaté (Vulgátu). Tato jeskyně je přístupna z římskokatolického kostela sv. Kateřiny z roku 1881, který přiléhá k chrámu Narození Krista spolu se středověkou křížovou chodbou. Jsou zde hroby sv. Eusebia, sv. Pavly a její dcery sv. Eustachie, hrob sv. Jeronýma. Všechny jsou prázdné.
Chrám Narození v Betlémě
Chrám Narození uvnitř
Mozaika podlahy ze 4. století
Fresky svatých z 12.století
sloupy v chrámu Narození
Oltář nad místem narození Ježíše
Místo narození Krista
Kostel sv. Kateřiny
Kostel sv. Kateřiny vevnitř
Ambity kolem kostela sv. Kateřiny
sv. Jeroným
Asi 400 m odtud se nachází Mléčná jeskyně, ve které se Svatá rodina skrývala před útěkem do Egypta.
Když mudrci odešli, zjevil se Josefovi ve snu anděl Páně a řrkl: "Vstaň, vezmi dítě i jeho matku, uteč do Egypta a zůstaň tam, dokud ti neřeknu. Herodes totiž bude po dítěti pátrat, aby ho zahubil.
Mléčná jeskyně z venku
Anděl a Josef
Útěk s Marií
Mléčná jeskyně, kojící Marie
V betlémském předměstí Beit Sahur (1,5 km východně od centra) leží Pole pastýřů, kterým zde bylo zvěstováno narození Spasitele.
V pevnosti Herodion na kopci ve tvaru zkoseného kužele (10 km východně od Betléma) byl pravděpodobně pohřben král Herodes Veliký.
V dálce pevnost Herodion
Na závěr bych zase nabídla už jen pár fotografií s krátkým komentářem.
Mapka dřívějšího Betléma
celkový pohled na Betlém a na jeho nynější stavby
Východ slunce nad Betlémem
Noční Betlém
Nad Mléčnou jeskyní, je dnes postavena kaple, kde žiji sestry, které celých 24:00hodin denně, 7 dní v týdnu adorují Krista. Mezi těmito sestrami také žije jedna Slovenka.
Adorace v kapli sester nad Mléčnou jeskyní
Na úplný závěr pak nabízím pár snímku místní dopravy v Betlémě večer v den "šabatu", to už nechávám zcela bez komentáře, protože sama pro to nenacházím slov...
V dalším článku, na který se můžete těšit, bude řeč o Jordánu a událostech kolem něho.