Doba adventní je čas, kdy se připravujeme na slavnost narození Ježíše. S tím také souvisí ono známé místo Betlém. Dříve však, než se Ježíš narodí, dochází v městě Nazaret k jiné velké události, kterou bych Vám nyní ráda přiblížila.
NAZARET
Hebrejsky „Nazerat“, leží 36 km východně od Haify.
Název odvozen možná od hebrejského - nezer = květina („Květ Galileje“).
Město na kopcích Dolní Galileje nad severním okrajem Estrelonské roviny.
V centru města žije arabské obyvatelstvo – převážně křesťané. Židé žijí na předměstí Nazareta – Nazaret Ilit.
Počet obyvatel Nazaretu za Kristových dob je v současnosti neznámý, odhady se pohybují od 480 do 2 000 obyvatel.
V roce 2006 měl Nazaret spolu s městem Nazaret Ilit (Horní Nazaret) 108 500 obyvatel; v Nazaret Ilit (celkem 43 700 obyvatel) žijí převážně Židé, samotný Nazaret (66 000 obyvatel) obývají především Arabové, z nichž 35-40 % jsou křesťané a 60-65 % muslimové.
Dominantou města je bazilika Zvěstování Panny Marie, největší kostel Středního Východu. Bazilika byla vybudována v 50. a 60. letech dvacátého století a vysvěcena roku 1969.
Stojí nad jeskyní, kde se Panně Marii zjevil anděl.
Pohled na baziliku Zvěstování
Místo, kde došlo ke Zvěstování
„V šestém měsíci, byl anděl Gabriel poslán od Boha do galilejského města, které se jmenuje Nazaret, k panně zasnoubené s mužem jménem Josef z Davidova rodu a ta panna se jmenovala Maria. Anděl k ní vešel a řekl: „ Buď zdráva, milostiplná! Pán s tebou!“ Když to slyšela, ulekla se a uvažovala, co má ten pozdrav znamenat. Anděl ji řekl: „Neboj se, Maria, neboť jsi nalezla milost u Boha. Počneš a porodíš syna a dáš mu jméno Ježíš. Bude veliký a bude nazván Synem Nejvyššího. Pán Bůh mu dá trůn jeho předka Davida, bude kralovat nad Jakubovým rodem navěky a jeho království nebude mít konce“ (Lk 1,26-33).
Moderní chrám, nebo-li bazilika Zvěstování Panny Marie, byl postaven františkány a stojí nad zříceninami, jež mohly být v Ježíšově mládí docela dobře jeho domovem.
Základy dřívější baziliky
Nynější kostel je již pátý na tomto místě a zahrnuje pozůstatky předchozích staveb. Jeho délka je 76m, šíře 32m a kopule dosahuje výšky 106m.
Bazilika má dvě podlaží. Do spodní části byla zabudována jeskyně Zvěstování.
V horním podlaží upoutají pozornost mozaiky, představující žehnajícího Krista, Pannu Marii a mariánský koncil v Efesu. Obě podlaží jsou propojena mohutnými točitými schody.
Bazilika zvěstování - interiér
Presbytář v horním patře baziliky Zvěstování
Loď kostela Zvěstování
Pohled na kopuli bazilika Zvěstování
Pohled na baziliku Zvěstování z venku
V ambitech je soubor mozaik zobrazujících Pannu Marii podle představ umělců z celého světa. Nechybí mezi nimi i Česká mozaika s vyobrazením Panny Marie.
Madona - Česká
Jen několik metrů od baziliky Zvěstování stojí kostel svatého Josefa, který též údajně stojí na místech, kde Josef bydlel a kde měl také svojí dílnu, v níž i Ježíš jako "malý kluk" Josefovi pomáhal.
Kostel sv. Josefa
Interiér kostela sv. Josefa
Pohled do míst, kde bydlel sv. Josef
Na závěr ještě nabízím několik fotografií k nahlednutí.
Pohled na baziliku Zvěstování
Hlavní dveře u baziliky
Pohled na Nazaret
Místní označení města
Na úplný závěr nabízím ještě jeden úryvek z Písma svatého, kdy se Ježíš vrací do Nazareta.
Nazaret je také místo, kde Ježíš prožil svoje dětství a mládí. Když se později vrací Ježíš v síle Ducha Svatého do Galileje… Přišel také do Nazaretu, kde vyrostl. Podle svého obyčeje vešel v sobotní den do synagogy a povstal, aby četl z Písma.
Podali mu knihu proroka Izaiáše; otevřel ji a nalezl místo, kde je psáno:
„Duch Hospodinův jest nade mnou; proto mne pomazal, abych přinesl chudým radostnou zvěst; poslal mne, abych vyhlásil zajatcům propuštění a slepým navrácení zraku, abych propustil zdeptané na svobodu, abych vyhlásil léto milosti Hospodinovy.“
Pak zavřel knihu, dal ji sluhovi a posadil se; a oči všech v synagoze byly na něj upřeny. Promluvil k nim: „Dnes se splnilo toto Písmo, které jste právě slyšeli. „Všichni mu přisvědčovali… A říkali: „Což to není syn Josefův?“ On jim odpověděl: „Jistě mi řeknete toto přísloví:Lékaři, uzdrav sám sebe! O čem jsme slyšeli, že se dálo v Kafarnaum, učiň i zde, kde jsi doma.“ Řekl: „Amen, pravím vám, žádný prorok není vítán ve své vlasti…A mnoho malomocných bylo v Izraeli za proroka Elizea, a žádný z nich nebyl očištěn, jen Syrský Náman.“ Když to slyšeli, byli všichni v synagoze naplněni hněvem. Vstali, vyhnali ho z města a vedli ho až na sráz hory, na niž bylo jejich město vystavěno, aby ho svrhli dolů. On však prošel jejich středem a bral se dál. (Lk 4,14-30)