Je tomu už několik let, co jsem četla knihy od Marie Ziescheové s názvem Dokonala svoboda a Poutník. Tyto knihy mě oslovily natolik, že se k nim často ráda vracím. V knihách jsou popsány skutečné životní příběhy, které se odehráli od 8. do 11. století na ostrově Reichenau.
Při čtení knih, si většinou ve své mysli představuji, jak asi vypadá místo, kde se popisovaný příběh odehrává. Ne jinak tomu bylo i při čtení dvou zmiňovaných knih. Některá místa, která mě v knihách zaujala, jsem měla možnost potom navštívit i osobně. Někdy jsem byla mile překvapena, že moje představa se moc nelišila od reality, jindy jsem utrpěla šmouhu na své představivosti. Při své poslední cestě do zahraničí jsem měla možnost navštívit právě ostrov Reichenau, který leží v Německu.
V tomto článku bych Vám ráda nabídla několik fotografií, které jsem si z ostrova dovezla a také vás trochu seznámila s jeho historii a s osobami, které pro tento ostrov byly z náboženského hlediska významné.
BODAMSKÉ JEZERO
-zasahuje do území Rakouska, Německa a Švýcarska. Německý název zní Bodensee a je odvozeno od Bodman – jméno starého císařského zámku.
Bodamské jezero je největším jezerem v Rakousku a Německu a druhým největším jezerem ve Švýcarsku. Má rozlohu 536km2 a je dlouhé 63,3 km. Jeho šířka dosahuje rozměru 14km. Na Německé straně leží na jihu, na Rakouské straně pak na západě ve Švýcarsku na severovýchodní straně. Na Bodamském jezeře jsou pak tři velké ostrovy: Mainau, Reichenau, Lindau. Pro můj článek bude důležitý ostrov Reichenau.
pohled na jezero
OSTROV REICHENAU
-jak již bylo zmíněno, leží na Bodamském jezeře a to na Německé straně. Rozloha ostrova je 4,5km2. V roce 724 byl na ostrově Reichenau benediktinský klášter s názvem Augia. Tento klášter byl založen misijním biskupem Pirminem a stal se významným říšským opatstvím. Za doby německé sekularizace byl klášter roku 1803 zrušen.
V dnešní době v tomto klášteře opět žije několik mnichů s benediktinskou spiritualitou.
Vedle kláštera je také kostel svatého Petra a Pavla, který byl založený roku 799.
klášter benediktinů a kostel
kostel sv. Petra a Pavla uvnitř
kostel sv. Petra a Pavla venku
V 11. století žil v tomto klášteře také dnes již blahoslavený Heřman z Reichenau. Jeho život je velmi pěkně popsán právě v knize s názvem Dokonalá Svoboda.
Heřman byl tělesně postiženým synem hraběte Wolfrada II. z Altshausenu. Celý život byl připoután na vozík a pouze obtížně mluvil.
Roku 1020 byl dán do kláštera Reichenau, kde působil v době vlády opata Berna přes 30 let, jako jeden z největších učenců své doby. Heřman byl středověký kronikář, učenec, básník. Věnoval se nejen matematice, ale i astronomii, mechanice a také hudbě. Byl nejen hudebním teoretikem, ale také skladatelem. Jemu jsou připisovány především Mariánské antifony: - Salve Regina a také Alma Redemptoris Mater.
V benediktinském řádu byl uctívan jako světec, jeho kult potvrdil papež Pius IX roku 1863 a jeho památka je slavena 25. září.
relikvie Heřmana
Heřman s alabastrem
Kromě Heřmana, je s ostrovem Reichenau spojena ještě jedna velká duchovní osobnost, kterou je misijní biskup Pirmin.
Pirmin byl pravděpodobně původem z Britských ostrovů, Skot nebo Ir. Byl misionářem, opatem a také biskupem. Zemřel v roce 753 v Hornbachu. Později byl prohlášen za svatého a jeho svátek se slaví 3. listopadu.
Jak již bylo psáno dříve, tento biskup v roce 724 založil klášter s názvem Augia, který je dnes zapsán na seznamu kulturních památek UNESCO.
Vzheldem k tomu, že na ostorvě Reichenau, v původním klášteře, byl asi vězněný svatý Metoděj, může nám toto místo být také hodně blízké.
biskup Pirmin
Dnes jsou na ostrově, kromě kostela sv. Petra a Pavla ještě další dva kostely. Přičemž za farní se pokládá kostel svatého Marka a Panny Marie, v němž jsou také uchovávány a uctívány ostatky "Svaté Krve". Nejstarší část byla posvěcena v roce 816. Hlavní loď je potom trojlodní.
kostel sv. Marka a Panny Marie, pohled z venku
pohled na kostel sv. Marka a Panny Marie ze zadní části
pohled do presbytáře kostela sv. Marka a Panny Marie
pohled na loď kostela sv. Marka a Panny Marie
Pokud člověk na ostrov Reichenau přijíždí od Kostnice, pak jako první, může navštívit kostel sv. Jiří, který je proslaven svými ottonskými nástěnnými malbami z 10. století.
kostel sv. Jiří z venku
kostel sv. Jiří uvnitř
Při odjezdu z ostrova se mi naskytl cestou ještě pohled na celý ostrov z dálky, který nyní nabízím i vám.
pohled na ostrov
Na závěr bych nabídla už jen několik fotografii ze slavnosti Těla a Krve Páně, kterou jsem na ostrově Reichenau mohla prožít. Místo "Monstrance" je v průvodu potom nesena právě "Relikvie Svaté Krve".
místní vojenská garda
opat a kněží
průvod do kostela
zahájení mše svaté
neseny jsou i ostatky sv. Marka
místní kroje
průvod ostrovem
Relikvie "Svaté Krve"