Ve čtvrtek 4. 6. 2009 byl ve zvonařské dílně Vránová-Dytrychová v Brodku u Přerova odlit zvon Cyril a Metoděj. Je prostředním ze tří zvonů, které budou na zvonici kostela v Šumné. Pojďte s námi nahlédnout pod pokličku zvonařské dílny.
A jak vlastně taková výroba zvonu vypadá?
Nejprve se začíná výrobou formy. Ta je vyrobena z hlíny, která se postupně vrství. Má tři části a obsahuje okolo 50 vrstev. Vrstvy však neobsahují jen hlínu, ale například plevy, kravské chlupy i pivo. Její výroba trvá dle velikosti zvonu 3 až 6 týdnů.
formy k výrobě zvonů
Forma je poté zakopána do licí jámy. Je roztavena měď, do které je při 1200°C přidán cín. Ten se přidává asi 20 min před samotným litím. Pokud by se tato doba protáhla, mohlo by dojít k jeho spálení. Spojením mědi a cínu vzniká zvonařská bronz.
vkládání cínu do roztavené mědi
úprava licí jámy
Připraví se licí žlábek a za jeho pomocí se vleje roztavená směs do formy. V okamžiku kdy se zvonovina začne vlévat do formy, zvonaři se modlí. Vždyť se rodí nový zvon. Všichni musí být velmi opatrní. Je velké horko v celé hale a navíc zvonovina může být nebezpečná vzhledem k vysoké teplotě. Nejvíce se tedy rozléhaly halou upozornění typu: "Franto, hoříš!" "Lojzo, pravá noha!" atd. A vskutku stačilo jen šlápnout vedle a speciální oděv i obuv vzplál. Naštěstí vše dopadlo dobře a nikomu se nic nestalo. Dílna si potřebovala připravit více zvonoviny než bylo k odlévání zvonu potřeba, proto byl zbytek vylit na povrch jámy.
vlastní odlévání zvonu
odpočinek po práci
Nyní bude zvon po šest dnů ve formě chládnout. Pomalé chladnutí má vliv na jeho zvuk. Ten je určován výpočtem zvonového žebra, což je tajemstvím každého mistra zvonaře. Poté bude zvon vykopán a opatrně vytlučen ze své formy. Poté nastoupí tzv. cizelér, který zvon upravý po povrchu a naleští pomocí patiny. Obsah patiny je opět tajemstvím mistra zvonaře. Zvon se totiž nesmí lakovat či barvit, protože tím by se zničil jeho zvuk.
Už hotový zvon musí projít kolaudací, kterou provádí kampanolog za pomocí speciální ladičky. Zvon musí ladit nejen ve svém hlavním tónu, ale i v několika dalších alikvótních tónech. Je povolena jen malá odchylka.
Zajimavé je také srdce zvonu. Jeho váha musí odpovídat 40% hmotnosti zvonu. Hlavním tónem našeho zvonu je C2.
K další tradici patří také přípitek s přáním ať zvon krásně zní a dobře slouží.
příprava na slavnostní přípitek
přípitek mistrové zvonařky Dytrychové- Vránové
Výroba zvonu je jakoby obřadem a opravdovým uměním mistra zvonaře.
Petra Vaňková