V den svátek Božího Milosrdenství, bych ráda poukázala na některé věci, které jsou s tímto svátkem spojeny, a které nám mohou v životě hodně pomoci.
Se svátkem Božího Milosrdenství je v dnešní době spojeno především jméno sestry Marie Faustyny Kowalské.
Sestra Marie Faustyna Kowalská se narodila v Polsku 25.8.1905 jako třetí z deseti dětí v chudé a zbožné rolnické rodině.
Při křtu dostala jméno Helena.Od dětství vynikala zbožností, láskou k modlitbě, pracovitostí a poslušností i velkou citlivostí k potřebám druhých. Do školy chodila necelé tři roky. Hlas povolání pociťovala už v 7 letech,ale rodiče s jejím vstupem do kláštera nesouhlasili. Teprve roku 1925 vkročila do klauzury kláštera Kongregace sester Matky Božího Milosrdenství ve Varšavě, kde dostala jméno s. Marie Faustyna.
Celý její život se soustřeďoval na důslednou snahu o stále dokonalejší sjednocení s Bohem a na obětavou spolupráci s Ježíšem na díle záchrany duší. Přesto navenek nic neprozrazovalo její neobvykle botahý mystický život. Pán ji obdařil velkými milostmi.
Přísný způsob života a vyčerpávající posty ještě před vstupem do kongregace její organismus velmi oslabily.Sestra Faustýna však dala svůj život v oběť za hříšníky. Fyzicky úplně vyčerpaná,ale duchovně zcela zralá,zemřela v pověsti svatosti 5.10.1938,krátce po dovršení 33. roku života, z čehož 13 let prožila v řádu.
Poslání s. Faustyny spočívá v připomenutí známé,ale zapomenuté pravdy víry o milosrdné Boží lásce k lidem a v předávání nových forem úcty k Božímu Milosrdenství.
Svátek Milosrdenství - poprvé Pán Ježíš hovořil o ustanovení tohoto svátku v Plocku roku 1931, kde oznamoval, jak má obraz vzniknout.
"Toužím, aby Milosrdenství mělo svátek. Chci, aby ten obraz, který namaluješ štětcem, byl slavnostně posvěcen o první neděli po Velikonocích; tato neděle má být svátkem Milosrdenství".
Svátek je časem milosti pro všechny lidi.
Pán Ježíš řekl:
"Toužím,aby svátek Milosrdenství byl útočištěm a úkrytem pro všechny duše a zvláště pro ubohé hříšníky. Ačkoliv jsem tak hořce trpěl, duše hynou. Dávám jim poslední záchranu - svátek mého milosrdenství.Jestliže nevzdají chválu mému milosrdenství, zahynou navěky".
Velikost tohoto svátku je dána velikostí neobvyklých příslibů, které Pán Ježíš tomuto svátku dal.
"Kdo toho dne přistoupí k Prameni života, ten dosáhne úplného odpuštění vin a trestů" a dále "V ten den je otevřeno nitro mého milosrdenství; celé moře milosti vylévám do duší, které se ke zdroji mého milosrdenství přiblíží; ať se žádná duše nebojí ke mně přiblížit, i kdyby její hříchy byly jak šarlat".
Přípravou na tento svátek je novéna, která spočívá v modlitbě korunky k Božímu milosrdenství - začíná na velký pátek a trvá devět dní.
"Jak velké milosti udělím duším,které se budou tuto korunku modlit! Každou duši, která se tuto korunku bude modlit, bráním v hodině smrti jako svou chválu a stejné výsady dosahují umírající, když se ji druzí u nich pomodlí".
"I kdyby byl hříšník sebevíc zatvrzelý, jestliže se jen jednou pomodlí tuto korunku, dosáhne u mého nekonečného milosrdenství milost".
Hodina Milosrdenství - třetí hodinu odpoledne - tj. hodinu své smrti pojmenoval Pán Ježíš "Hodinou Milosrdenství" pro svět.
Vyzývá nás, abychom se ve tři hodiny odpoledne každého dne na chvíli zahloubali do jeho umučení, zvláště do jeho opuštěnosti v hodině smrti.
Pán Ježíš řekl sestře Faustyně:
"Snaž se v tuto hodinu vykonat pobožnost křižové cesty... nemůžeš-li, tak alespoň na chvíli vejdi do kaple a ucti mé Srdce, které je plné milosrdenství v Nejsvětější Svátosti... a jestliže nemůžeš přijít do kaple,ponoř se do modlitby tam,kde jsi, alespoň na okamžik.
kdykoliv uslyšíš, jak hodiny odbijejí třetí, celá se ponoř do mého milosrdenství, veleb je a oslavuj. V tuto hodinu vyprosíš pro sebe i pro jiné všechno. V tuto hodinu se dostalo milosti celému světu".
Svatý Otec Jan Pavel II. vyhlásil svátek Božího Milosrdenství pro celou církev 30.4. 2000, v den svatořečení svaté Faustyny.
Na závěr bych ještě připojila pár Ježíšových slov sestře Faustyně, ale nejen ji, ale také vlastně nám všem.
Svátost smíření."Řekni duším,ať hledají útěchu v tribunále milosrdenství (t.j. ve svaté zpovědi), tam jsou největší zázraky, které se neustále opakují.
K získání tohoto zázraku není třeba podniknout dalekou pouť ani konat nějaké vnější obřady, nýbrž stačí s vírou přistoupit k nohám mého zástupce a vypovědět mu svou bídu a zázrak Božího milosrdenství se plně projeví.
Milosrdenství je největší Boží vlastností: Pán Ježíš řekl svaté Faustyně: "Nechť vkládají naději do mého milosrdenství největší hříšníci. Oni před ostatními mají právo na důvěru v propast mého milosrdenství.
Dcero má, piš o mém milosrdenství znaveným duším. Duše, které se dovolávají mého milosrdenství, mi působí rozkoš.Těmto duším uděluji milosti přesahující jejich přání.
Nemohu nikoho trestat, i kdyby byl největší hříšník, jestliže se dovolává mé slitovnosti, nýbrž ho ve svém neproniknutelném milosrdenství ospravedlňuji.
Napiš: dříve než příjdu jako spravedlivý soudce, otevírám nejprve dokořán dveře svého milosrdenství. Kdo nechce projít dveřmi milosrdenství, musí projít dveřmi mé spravedlnosti..."
"LIDSTVO NENALEZNE POKOJ, DOKUD SE S DŮVĚROU NEOBRÁTÍ K MÉMU MILOSRDENSTVÍ."