Zajímavé...

Josef Ratzinger - 90 letý (+ úryvek z poslední knihy)

Benedikt XVI., www.wikipedia.org, Fabio Pozzebom, CC BY 2.5 Letos připadla Neděle Pánova zmrtvýchvstání na 16. duben. Nynější emeritní papež Benedikt XVI. v tento den dovršil 90 let života.
V článku naleznete zamyšlení P. Františka Trstenského, a odkaz na úryvek z nové knihy rozhovorů Petra Seewalda s J. Ratzingerem Poslední rozhovory - duchovní testament Benedikta XVI.





Papež odvahy a pravdy

Josef Ratzinger nastoupil na Petrův stolec po dlouhém a v mnoha směrech výjimečném pontifikátu Jana Pavla II. Pro změnu jeho nástupce, papež František, si ihned získal mediální pozornost, takže by se zdálo, jakoby se v prvních měsících pozapomnělo na emeritního papeže bydlícího v klášteře vatikánských zahrad.

Možná v tom vidět jistou podobnost s papežem Pavlem VI. Ten převzal papežský úřad po dobrém a usměvavém papeži Janu XXIII. a po krátkém pontifikátu Jana Pavla I. kardinálové zvolili mladého kardinála Wojtylu z komunistické země, což vyvolalo velkou pozornost celého světa. Byl to však Pavel VI., Který vnesl do práce pontifikátu nové prvky, které nám dnes připadají "samozřejmé." V první řadě se zasloužil o dokončení II. vatikánského koncilu a implementaci jeho závěrů do praxe. Jako první papež od apoštola Petra navštívil Svatou zemi, zavedl praxi synody biskupů, začal praktikovat zahraniční apoštolské cesty (Asie, Afrika), jako první papež vystoupil v OSN, zřekl se papežské tiáry. Byl to právě papež Benedikt XVI., který upozornil na tohoto svého předchůdce a začal proces jeho blahořečení.

Už výběr jména "Benedikt" symbolizoval jeho nasměrování. Papež Benedikt XVI. se nebál přinášet náročná témata. Otevřel diskusi o islámu a s islámem, dialog s tzv. lefébristy, poukazoval na důležitost slavení liturgie (mj obnovil tzv. Tridentskou liturgii, vložil zpřesnění slov proměňování "za mnohé"). Mnohé jeho postřehy k směřování Evropy nebo společenským jevům mají už dnes prorocký charakter.

Za své apoštolské cesty si vybíral země, kde Katolická církev je spíše v defenzivě (např. Francie, Velká Británie, Česká republika, Turecko). Pedofilní skandály řešil evangelijně věrně. Svědčí o tom listy irským věřícím, setkání s oběťmi zneužívání a jasné právní instrukce dovnitř Církve. Inspirován návštěvou v České republice zavedl tzv. Nádvoří pohanů, jako místo dialogu věřících s nevěřícími.

Novými impulsy pro život Církve byly zvláštní roky, které prohlásil: Rok apoštola Pavla, Rok kněží, Rok víry ...

Obnovená láska k teologii

Jako 34 letého mladého teologa si ho tehdejší kolínský arcibiskup, kardinál Frings, vzal za svého odborníka na II. vatikánský koncil. Už jako papež se k tématu koncilu pravidelně vracel a poukazoval na jeho správnou interpretaci. Ratzingerův "Úvod do křesťanství", které sestavil v 60. letech minulého století, je ještě nyní v 21. století fascinujícím čtením.

Ratzingerova díla, ať už jako teologa nebo papeže, se vyznačují hlubokým poznáním biblického textu a patristické dědictví, ale také munulej či současné filozofie a teologie. Patří mezi velikány teologického myšlení 20. a 21. století. Existuje Fundace Josefa Ratzingera, která sbírá a postupně publikuje jeho teologické díla. Fundace zavedla i Ratzingerovu cenu, kterou oceňuje osobnosti za jejich výjimečný přínos v oblasti teologie. Trilogie Ježíš Nazaretský je výjimečným příkladem jeho kontemplace tajemství Božího Syna. Jozef Ratzinger znovu připomněl dovnitř katolické církvi důležitost poznání Kristovy nauky a potřeby její vždy nové aktualizace. Číst jeho díla věnovaná liturgii nebo rozhovory s novinářem Peterem Seewaldem přináší duchovní zážitek a radost. Proto se ukazuje jako důležité ve větší míře se seznámit s Ratzingerovými díly ve (slovenském) teologickém prostoru.

Muž pokory

Slova, která pronesl na poslední generální audienci 27. 2. 2013, vystihují jeho 8 letý pontifikát. "Pán nám daroval mnohé slunečné dny a jemný vánek, dny hojného rybolovu. Byly i chvíle, kdy se voda zvedala a dul protivítr - jako během celých dějin Církve - a zdálo se, že Pán spí. Vždy jsem však věděl, že Pán je v té loďce přítomen, vždy jsem věděl, že loďka Církve není moje, není naše, ale jeho."

Všichni, kteří se pohybovali v jeho blízkosti, mluví o jeho lidskosti, jednoduchosti a skromnosti.

Své poslední roky života emeritní papež přirovnal k Mojžíšovi, který před svou smrtí vystoupil na horu Nebo, aby se připravil na setkání s Pánem. Ať mu je tedy Pán tou největší odměnou. Mnohé o něm zbývá ještě nevyřčené. Věřím však, že jako to bylo v případě Pavla VI., tak i na Benedikta XVI. se pozornost Církve ještě zaměří.

František Trstenský
Katolický kněz, přednáší Nový zákon na Teologickém institutu v Spišské Kapitule.

Převzato z www.postoj.sk, článek z 15. 4. 2017 naleznete zde.





Posledné rozhovory


Úryvok z duchovného testamentu emeritného pápeža Benedikta XVI., ktorý práve vychádza v slovenskom preklade.

https://www.postoj.sk/22984/posledne-rozhovory


Kniha, www.postoj.sk


Objednání knihy
http://eobchod.ssv.sk/eshop


logo- postoy.sk

Sdílet

| Autor: Roman Tomek | Vydáno dne 18. 04. 2017 | 2858 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: www.postoj.sk
Nové filmy, videa a audia (mp3) pro vás:
Hledání na našem webu:
Doporučujeme:
Anketa:
Volná šiřitelnost:
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.

Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Používáme
phpRS - redakční systém zdarma.

Kontakt | O nás | Webmaster | Administrace