DENAF 1996 - Otec  vyhoštěných na Molokai,
                          Damián de Veuster [Vóstr]

Začne  se  písničkou,  kratičkou  modlitbou  vlastními slovy např. "Pane Ježíši, děkujeme ti, že  jsme se zde mohli sejít. Buď tu, prosím  s námi a pomáhej  nám, abychom prožili s  tebou pěkný den."  + nějakou  známou modlitbu,  třeba Otče  náš a ještě jednu písničkou (třeba ukazovačku)
     Seznámení - v kroužku
     Každý  řekne  své  jméno  třídu,  koníčky  a  ještě  nějakou hloupost,  třeba  oblíbené  jídlo  (něco co neznají ani ti, co ho znají, aby to bylo i v  tom případě zajímavé). Případně se posílá nejaký předmět - u koho je, ten se představuje.
     Pak se  ještě jednou zopakují  jména a hraje  se seznamovací hra "na plácanou". (Jeden  stojí uprostřed se stočenými novinami, má plácnout toho, jehož jméno  je vysloveno, dřív než ten vysloví zas další jméno. Když se mu  to podaří jde plácnutý do prostřed a ten kdo ho plácl do kruhu na jeno místo a řekne první jméno.

     Zahraje se pohybovka "Fíkovník"  (nácvik, na ostro) vysvětlí se podobenství, uvede se  napínavý, dobrodružný příběh o člověku, jehož život nesl plody takové, že  ještě 107 let (kdy zemřel?) po jeho  smrti, je  jeho život  jako napínavá  kniha (však také byla napsána).
     Narodí se  vyjímečný člověk vyjímečně???  (Damián de Veuster se narodil  v selské rodině  ve vesnici (asi  jako Štítary...) ve Flandrech -  Holandsko (1840) a měl  obyčejné jméno Josef, Damián je řeholní).
     Může z vás být někdo, kdo něco velkého dobrého dokáže???
                               (musí chtít)
O jeho životě si chceme povykládat (a zahrát)
     Nejdřív rozdělení  do skupin 4-6  dětí - rozstříhané  lístky s obrázkem (rychle se rozstříhají) rozdají tak, aby velcí dostali zvlášť,  aby  velcí  byli  vždy  aspoň  jeden  na  každé družsvo, prostřední rovnoměrně,  malí rovnoměrně. Mícháme  se, hledáme se, kdo dřív. První body.
     Josef de  Veuster obyčejný hoch z  vesnice se rozhoduje (viz musí chtít) četba str. 84 dole:
Josef se rozhodl dát celý svůj život Bohu - chtěl se stát knězem. Otec se proti tomu postavi s veškerým selským vzdorem. Chtěl míti hocha na svém statku. Ale syn stál houževnatě na svém požadavku a nepovoloval.  O novém  roce 1859   se náhle  sám objevil  ve své vesnici   v  Tremoloo,   aby  se   dožadoval  uskutečnění   svého rozhodnutí.  O dva  dny později,  v den  Josefových devatenáctých narozenin, sedlák povolil a  pravil: ..... Potřeboval byste mnoho let, než byste se naučil  nejnutnější latině, pokračoval klidně a a trpělivě páter.  (str. 87) Ale  Josefovi (Damiánovi toto  jméno přijal  v klášteře)  to pálilo.  Nebyl žádné  trdlo (nějaké trdlo toho pro pána Boha i pro  lidi moc udělal nemůže) a proto nakonec zvládl i to co si ostatní mysleli, že nezvládne.
     Zkouška  toho, jak  vám to  pálí (hádanky  a kvízy  z knížky Rozum  do  hrsti  -  sem  tam  nějakou  lehkou,  na kterou mmohou odpovídat jen malí členové družstev, aby se také zapojili).
     Stává se knězem, vydává se na misie.
     Co to je???
     Jsou potřeba i unás???
     Můžeme být misionáři doma (ve Štítarech...)???
     Je třeba mít odvahu doma stejně jako v tropech: str.158 dole
                                               str. 159 nahoře
     Hra plavba v útesech.
     Postavit  loďku, na  čas  foukáním  projet slalom  na stole, fouká celé družstvo - případně ještě opravný pokus.
Písnička
     Damián se vydává na cestu k branám pekla, ostrov malomocných Molokai
     Co je malomocenství??? Jak to vypadalo na Molokai (nenávist)
                  (obrázky z knihy) Úryvek
str.196,  170 nahoře  po nasadím  život, abych  z nich zaseudělal lidi, umiňuje si de Veuster.
Než si povíme,  jak z těch, kteří se  stali skoro zvířaty, udělal damián zase lidi,  sami se staneme různýnmi zvířaty  ve hře hlasy zvířat. (lístečky se rozdají s názvy zvířat na daný povel)
písnička
     Oběd oheň buřty nejlépe spojit s výletem za vesnici
Otec Damián bojuje proti zlu dobrem
str. 174 dole-176
Jak můžeme přemáhat zlo??? (dobrem)
Nacvičíme si  konání dobra (vojáci mají  svá vojenská cvičení aby se pocvičili v ovládání svých  zbraní, co je naší zbraní??? dobro - družstva  vyrazí, každé  najde nějakou  možnost po  vesnici jak někomu pomoci (časově omezeno),  po návratu povypráví (na začátku dne  je  třeba  vybrat  skupiny  tak,  aby  je  bylo možno pustit samotné!!!).
Nazávěr povzkládat o smrti otce  Damiána. ( všichni ho měli rádi, měl spoutu ministrantu ti zkoušeli  jeho fajfku, při mití jistil, že necítí  nohy - nakazil  se malomocenstvím, zemřel  žije u Boha dále - svatý.
Jeho návrat do vlasti.
zadní strana knihy závěr upravit
dokážeme i my něco velkého pro boha???
i u nás???
co  je  k  tomu  potřeba???  (chtít,  odvaha,  boží  pomoc - o tu poprosíme).
Vysvětlit Oroduj za nás - prosíme o přímluvu těch, kteří již žijí u Boha.  (i Damián de Veuster)
závěrečná modlitba,  přidat otče Damiáne,  oroduj za nás  + každý jméno svého křestního patrona (kteří mají).
Písnička Na cestu s námi
 
 

I vy můžete přispět něčím zajímavým, co by stálo za zveřejnění a druhým pomohlo.

Go to top!

co dalšího nabízí Tiskový apoštolát FATYMu
kreslené comicsy od FATYMu (většinou volně šiřitelné)
texty knih (většinou volně šiřitelné)
zpravodaj FATYMu
objednávky knih (jen za příspěvek na tisk)
hlavní strana Tiskového apoštolátu FATYMu

Vrať se na hlavní stranu FATYMu!
Domovská strana serveru www.fatym.com (s kompletní nabídkou)
Knihovna křesťanské literatury na internetu www.knihovna.net
Tato strana je archivovane spolecne se starou verzi webu www.fatym.com (nova verze od roku 2007 je zde) a je umistena na serverech A.M.I.M.S. Na serverech A.M.I.M.S jsou dale hostovany Internetova televize TV-MIS.cz, TV-MIS.com, Casopis Milujte se!, on-line internetove prehravace JukeBox TV-MIS.cz (hudebni) a TemaBox TV-MIS.cz, virualni pout do Svato zeme a na Sinaj - svata-zeme.tv-mis.cz, weby poute.eu, ps.oblati.cz a rada dalsich projektu.